Więcej...

Skrzynka z prądem - Intellijel Performance

16.06.2019  | Michał Gałczewski vel Tweak
Skrzynka z prądem - Intellijel Performance fot. Tomasz Zając

Każda osoba rozpoczynająca swoją przygodę z systemem modularnym musi zmierzyć się z pytaniem: jaką wybrać skrzynię, aby umieścić w niej swoje moduły. Istnieje wiele rozwiązań, które różnią się konstrukcyjnie, funkcjonalnie i cenowo.

Część osób wybiera rozwiązanie DIY. Każdy moduł ma swoją szerokość - jest to ustandaryzowane. Budując własny "kejs" na modulara możemy wybrać szerokość, w której zmieścimy pożądaną liczbę modułów. Możemy także dostosować zasilanie tak, aby spełniało wymagania i zapotrzebowania systemu. Koszt budowania własnej skrzynki jest o wiele mniejszy, niż zakup gotowego rozwiązania. Takie "kejsy", oferowane przez profesjonalnych producentów, często zaprojektowane są z myślą o większej liczbie funkcji, niż tylko możliwość montażu poszczególnych modułów. Dobrym tego przykładem jest produkt firmy Intellijel - skrzynka nosząca nazwę "Performance".

(zdjęcia dzięki uprzejmości Tomka Zająca)

"Kejs" można dostać w dwóch rozmiarach: 7U - 84hp lub 7U - 104hp. Warto dodać, że moduły Eurorack mają wysokość 3U, a tajemnicze hp (horizontal pitch) odnosi się do ich szerokości. Skrzynka mieści dwa rzędy standardowych modułów oraz jeden rząd modułów o rozmiarze 1U. Moduły w rozmiarze 1U są świetnym rozwiązaniem w systemie. Pozwalają oszczędzić miejsce dla standardowych modułów 3U. Z biegiem czasu format 1U stał się na tyle popularny, że producenci zadają sobie trud produkowania coraz ciekawszych i bardziej skomplikowanych narzędzi.

Skrzynka Intellijel 7U Performance posiada też wbudowane pełnowymiarowe wyjścia i wejścia audio, porty Midi In i Midi Out oraz złącze USB. Aby wykorzystać wejścia Audio i Midi, użytkownik musi zaopatrzyć się w odpowiednie moduły, dostępne w formacie 1U. Połączenia ułatwiają znacznie integrację systemu podczas grania na żywo w klubie lub pracy w studiu. System Intellijel jest całkowicie zbudowany z aluminium, dzięki czemu jest bardzo lekki. Posiada też zewnętrzny zasilacz, którego moc możemy wybrać w trakcie zakupu. Pokrywa skrzyni pozwala na zamknięcie systemu bez konieczności rozpinania patcha. Do transportu systemu Intellijel oferuje idealnie dopasowaną torbę, która pomieści nasz syntezator, patch kable, zasilacz oraz inne niezbędne peryferia. "Kejs" nie należy do najtańszych, ale jego funkcjonalność jest niepodważalna. System Intellijel jest bardzo popularny wśród wykonawców sceny modularnej. Co ciekawe, istnieją też specjalne aluminiowe "łączniki", dzięki którym możemy połączyć dwa systemy.

(zdjęcia dzięki uprzejmości Tomka Zająca)