Więcej...

SZERZEJ = LEPIEJ?

21.06.2019  | Mikołaj Urbaniak
SZERZEJ = LEPIEJ?

Szeroki miks to marzenie każdego producenta. Szeroki, czyli z bogatą informacją stereo. Na rynku jest wiele wtyczek, które po przekręceniu jednej gałki dają dobry efekt. Można jednak to samo osiągnąć przy pomocy prostych stockowych pluginów i paru sztuczek.

Najprostszym sposobem jest eksperymentowanie z panoramą na różnych śladach. Nie wszystko musi być w centrum! Są elementy takie jak: stopa, bas czy wokal, które w 99% i tak się tam znajdą, ale resztę możemy bez wyrzutów sumienia rozstawić na boki. To stwarza przestrzeń w utworze - nadaje mu swego rodzaju trójwymiarowości.

Krokiem dalej są efekty kreujące różnicę między kanałami – to cała idea stereo. Pomijając rzeczy oczywiste takie jak chorus czy frequency shifter warto zaprzyjaźnić się z korektorem w trybie mid/side i left/right. Filtrowanie dźwięków w tych trybach daje nam możliwość zadziałania bardzo precyzyjnie. Szczególnie przydatne na przykład przy pracy, nad już zgranym śladem całego zestawu perkusyjnego, gdzie podbicie górnych częstotliwości na blachach (side) i jednoczesne zredukowanie mułu na werblu (mid) zabrzmi dużo lepiej niż działanie na całym zakresie częstotliwości na raz.

Są też techniki, które zabrzmią jak coś więcej niż tylko efekt poszerzenia. Jedną z nich jest na przykład wysyłanie pogłosu lub echa na przeciwny  kanał do źródła. Można pójść jeszcze dalej, skopiować ścieżkę, rozstawić klony skrajnie w panoramie, potraktować je różnymi zestawami filtrów i efektów (dobrym pomysłem jest przester), a następnie ich pogłosy wysłać „na krzyż” również skrajnie. Tym sposobem gitara grająca na prawym kanale ma pogłos kolegi z lewej strony i na odwrót. Spełnia to nasz podstawowy cel – właśnie dodaliśmy informacji stereo (duplikaty lekko się różnią bo nałożyliśmy na nie inny zestaw efektów) oraz brzmi bardzo interesująco i szlachetnie.

Pole do eksperymentowania z szerokością jest tak ogromne jak nasza kreatywność, a rozumiejąc zasadę do poszerzania możemy użyć bardzo wielu narzędzi. Gdy jednak brakuje czasu na testowanie, a środek miksu musi być odciążony dla zaraz nagrywającego wokalisty, można wypróbować narzędzia dające pewny i szybki efekt. Poniżej kilka propozycji:

Stereo Delta: https://www.mathewlane.com/downloads/stereodelta/
MicroShift: https://www.soundtoys.com/product/microshift/
JST Sidewidener: https://joeysturgistones.com/products/sidewidener