Mobilny producent: Empress Effects ZOIA i Twisted-Electronic Deton8

30.06.2019  | Paweł Pruski
Mobilny producent: Empress Effects ZOIA i Twisted-Electronic Deton8

W kolejnej odsłonie naszego mini-cyklu "Mobilny producent" prezentujemy urządzenia ZOIA oraz Deton8.

Empress Effects ZOIA

Cyfrowy system modularny w formacie kostki gitarowej? Przedstawiamy ZOIA. Na pierwszy rzut oka urządzenie nie różni się wiele od klasycznego efektu podłogowego. Oprócz kilku rzędów padów ma wszystko to, czym charakteryzują się urządzenia dla gitarzystów, ale na tym jednak podobieństwo się kończy, bo w tej niewielkiej obudowie mieści się cyfrowy system modularny. ZOIA pozwala na budowanie dowolnego efektu (i nie tylko) od podstaw. Oczywiście dla mniej zainteresowanych obsługą modulara przygotowano zestaw presetów, jednakże fraza będąca kluczem do zrozumienia ZOIA pozostaje niezmienna – „tworzenie od podstaw”.

Na początek wybieramy moduły, z jakich chcemy skorzystać. Od tego wyboru zależy jak bardzo skomplikowany i czym właściwie będzie stworzony patch. Moduły są reprezentowane na określonych padach. Np. jeśli wybierzemy moduł będący wejściem stereofonicznego sygnału audio, to zaświecą się dwa pady (prawy i lewy kanał). Jeśli w następnym kroku chcemy dodać moduł odpowiedzialny np. za pogłos, to przypisujemy go do kolejnych padów. Ustalamy zależności pomiędzy użytymi modułami, a następnie możemy dodawać kolejne.

Na chwilę bieżącą do dyspozycji mamy 80 modułów, z których możemy złożyć dowolny efekt, sterownik MIDI lub syntezator. Urządzenie wyposażone zostało w gniazdo kart SD oraz złącza MIDI (In/Out). Dzięki temu możemy do niego podłączyć dowolną klawiaturę MIDI i grać na stworzonym przez nas instrumencie. W tym przypadku musimy połączyć określony zestaw modułów (VCO, VCA, filtr itd.). Biorąc pod uwagę fakt, że urządzenie jest w pełni cyfrowe, istnieje możliwość, że w kolejnych aktualizacjach liczba modułów się zwiększy.

ZOIA z pewnością nie jest urządzeniem dla wszystkich. Na pewno przypadnie do gustu producentom ceniącym mobilność oraz lubiącym wchodzenie w bardziej inżynieryjną część kreowania brzmień. Pod względem obsługi jest bardzo intuicyjne, nazewnictwo modułów dostosowane jest do ogólnych standardów, a architektura przejrzysta. (cena: 499 USD)

Twisted-Electronic Deton8

Deton8 to miniaturowy automat perkusyjny, a firma, która go stworzyła, znana jest ze swych odwołań do 8-bitowych rozwiązań. Ma to miejsce także w przypadku Deton8. Z drugiej jednak strony, dzięki możliwości wgrywanie własnych próbek dźwiękowych automat może operować dowolnym zestawem brzmień, niekoniecznie zawężając się do stylistyki retro. Deton8 oferuje 8 niezależnych głosów, 16-krokowy sekwencer i szereg trybów odtwarzania. Dodatkowo na każdym ze śladów możemy włączyć jeden z 8 wbudowanych efektów.

Deton8 może być ciekawym uzupełnieniem systemu do gry na żywo, co wynika z takich czynników jak kompaktowe rozmiary, rozsądna cena i spore możliwości. Na chwile bieżącą urządzenie można zamówić bezpośrednio na stronie producenta. (cena: 255 EUR)

Artykuł pochodzi z numeru:
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
maj 2019
Kup teraz
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó