Więcej...

Uznany freeware od iZotope

09.07.2019  | Mikołaj Urbaniak
Uznany freeware od iZotope

Firma iZotope udostępnia kilka swoich wtyczek za free. Dwie z nich są szczególnie godne uwagi.

Vinyl to bardzo dobrej jakości emulator gramofonowych szumów. Do dyspozycji mamy nie tylko klasyczne „trzaski”, ale również ikoniczny electrical noise towarzyszący np. wpinaniu aktywnego kabla w gitarę. Dzięki temu wtyczka może służyć nie tylko do afektowania brzmień, ale także jako osobny instrument. Po zgraniu produkowanych przez nią dźwięków do audio i krótkiej zabawie efektami możemy dostać niezwykle interesujące sample typu glitch, brzmiące bardzo nowocześnie.

Mamy do dyspozycji gałkę symulującą różne prędkości obrotów płyty gramofonowej oraz możliwość wyboru czasów, do których chcemy się „przenieść”. Rok 1930 brzmi bardzo adekwatnie. Jest też porządany przez wielu efekt zatrzymania gramofonu, czyli spin down. Niestety jest mało kontrolowalny. Na koniec przełącznik mono / stereo oraz input i output gain.

Vocal Doubler to prosta i przydatna wtyczka symulująca efekt dubla podłożonego pod głównym śladem.  Gałka separation kontroluje szerokość stereo dublującej warstwy, a variation jak duże jest „odklejenie” od oryginalnej scieżki. Mamy też kontrolę amount co jest miłym gestem szczególnie w przypadku pluginu za free. Brzmi dobrze, szczególnie efektowna przy zautomatyzowaniu na wyszczególnione frazy.

Vinyl dostępny jest TUTAJ.
Vocal Doubler dostępny jest TUTAJ.