Więcej...

Future retro Transient Plus - wielozadaniowa perkusja i glitch

13.08.2019  | Michał Gałczewski vel Tweak
Future retro Transient Plus - wielozadaniowa perkusja i glitch

Future retro Transient Plus to moduł perkusyjny Eurorack oparty na odtwarzaniu sampli. Pozwala wyzwalać pojedyncze głosy perkusji lub symulować całą maszynę perkusyjną.

Jest łatwy w użyciu i ułatwia szybkie rzeźbienie beatów z nieskończonymi możliwościami. Dzięki silnikowi opartemu na samplach urządzenie może mieć różny charakter - wystarczy załadować nowy zestaw próbek. Moduł zachęca również do eksperymentów, np. odpalanie sampli przy użyciu sygnałów z zakresu częstotliwości audio tworzy ciekawe efekty z pogranicza glitchów.

Transient Plus ma w zestawie sample i fabryczne presety. Na karcie microSD można zapisać aż 256 instrumentów (presetów) użytkownika. Za pomocą karty pamięci do Transient Plus można załadować do 600 pojedynczych próbek (maksymalnie 16 MB). Dostarczone przez producenta przykładowe pojedyncze sample skupiają się na klasycznych automatach perkusyjnych i nowoczesnych analogowych brzmieniach. Moduł wykorzystuje dwa głosy do odtwarzania. Wybór brzmień dla każdego głosu można modulować za pomocą pokręteł lub CV. Przetwarzane dźwięki mają 16-bitową rozdzielczość. W połączeniu z 12-bitowym przetwornikiem cyfrowo-analogowym, dodaje dźwiękom vintage charakteru.

Transient Plus umożliwia też zmianę prędkości odtwarzania próbek od +1 do -5 oktaw w stosunku do oryginalnego tonu. Szybkość odtwarzania może być modulowana przez sygnał CV. Urządzenie oferuje również efekt Ring Modulatora dla uzyskiwania ciekawych harmonicznych tonów. Na uwagę zasługuje obecność dwóch oscylatorów przeznaczonych do modulacji sampli, służących jako modulatory dla obwiedni. Oscylatory mogą też pracować w trybach LFO. Transient Plus posiada również BIt Crusher, parameter Sample Rate oraz Filtr o zmiennej charakterystyce. Moduł jest niewielki, a jego możliwości imponujące. Potrafi być niezwykle elastyczny brzmieniowo oraz posiada dużo narzędzi dla kreatywnego sound designu. Urządzenie można kupić za około 245€.