Nadchodzi Reason 11!

26.08.2019  | Paweł Pruski
Nadchodzi Reason 11!

Nowa edycja Reasona będzie miała premierę 25 września. Wśród nowości znajdziemy możliwość uruchamiania programu jako wtyczki VST.

W przypadku ostatnich wersji Reasona często spotykaliśmy się z opinią o doskonałym brzmieniu natywnych instrumentów i delikatnie rzecz ujmując dość topornym oknie edycji utworów. Osoby, które od wielu lat pracują w obrębie Reasona z pewnością są nieco bardziej przyzwyczajone do proponowanego interfejsu, jednakże osoby przesiadając się z innych programów DAW mogą odczuwać dość twarde lądowanie. Najnowsza aktualizacja pokazuje że firma Propellerhead nie pozostała obojętna na wspomniane zarzuty. Jak nietrudno się domyślić - możliwości były dwie - poprawić interfejs lub skorzystać z innego. Wybrana została druga opcja, a "inny" oznacza po prostu możliwość uruchomienia Reasona (dokładnie Reason Rack) w obrębie innego programu DAW jako wtyczki VST. Dla osób śledzących poczynania Propellerhead nie jest to wielkie zaskoczenie. Wcześniej tą samą drogą podążył jeden z ich syntezatorów, czyli Europa.

Oczywiście nie są to jedyne zmiany jakie znajdziemy w wersji 11. Dodane zostały również usprawnienia związane z wspomnianym interfejsem. Ponadto, w wersji numer 11 znajdziemy kilka nowych efektów.

Na chwilę obecną trudno jednoznacznie ocenić główny ruch związany z możliwością pracy jako VST. Z jednej strony poszerza on dotychczasową możliwość integracji (ograniczoną do protokołu Rewire), z drugiej interpretowany być może jako chęć pozyskania nowych użytkowników. Złośliwi mogliby spuentować ten ruch hasłem - "jeśli nie możesz ich pokonać, przyłącz się do nich”.  Z pewnością dla osób, które dotąd nie miały styczności z programem może być to ciekawa opcja, jednak dla wielu bieżących użytkowników może nie być to wystarczający argument do wykonania płatnej aktualizacji.

Strona producenta: https://www.propellerheads.com/en/reason/new

Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó