Więcej...

Najlepszy freeware z lutego

15.03.2020 
Najlepszy freeware z lutego

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się wtyczki emulujące brzmienie kasety magnetofonowej...

Caelum Audio Tape Cassette

Za przykład mogą tu służyć komercyjne Wavesfactory Cassette czy Aberrant DSP SketchCassette. Caelum Audio Tape Cassette jest natomiast całkowicie bezpłatną wtyczką dla PC i Mac (VST/VST3 oraz AU) i wcale nie odstaje funkcjonalnie od innych narzędzi z rodziny lo-fi, za które trzeba zapłacić. Mając możliwość regulacji nasycenia, filtracji, poziomu szumów i kołysania dźwięku możemy przenieść się sonicznie do przełomu lat 70. i 80. nie poświęcając na to więcej niż 0,5% mocy obliczeniowej naszego komputera. Wtyczkę pobieramy bez konieczności wypełniania czegokolwiek.

www.caelumaudio.comUhhyou IterativeSinCluster

Intrygujący syntezator addytywny dla eksperymentatorów lubiących minimalistyczne struktury i grafikę. Barwę kształtujemy z wykorzystaniem 512 fal sinusoidalnych, nad którymi mamy kontrolę za pośrednictwem generatorów harmonicznych, chorusa, korekcji, obwiedni, funkcji odstrojenia a także genialnego modułu wprowadzającego aliasing. Nie ma tu wprawdzie żadnej modulacji, ale od czego mamy obwiednie i modulatory w DAW? Wtyczka dostępna wyłącznie w formacie VST3 dla Windows, OS X i Linux. Jej instalacja sprowadza się do skopiowania kontenera vst3 do folderu z wtyczkami w tym formacie. Testowaliśmy z sukcesem ten instrument na systemach Windows i OS X.

http://bit.ly/Uhhyou-ISC

Acon Digital Verberate Basic 2

Bezpłatna wersja doskonałego komercyjnego procesora pogłosowego Verberate 2. Jak twierdzą autorzy, Verberate Basic oferuje tę samą jakość dźwięku, charakteryzując się znacznie prostszą obsługą i mniejszym zestawem dostępnych parametrów. Mamy tu do dyspozycji cztery typy pogłosu, czyli Plate, Room, Hall i Lush Hall, a dużą kontrolką w centrum ustalamy proporcje sygnału czystego i efektowego. Podłączając przed lub po Verberate Basic 2 opisywany obok procesor Blindfold EQ uzyskamy znacznie więcej możliwości w zakresie kreowania przestrzeni, choć i bez tego wtyczka brzmi bardzo dobrze. Dostępna w formatach VST, VST3, AAX i AU dla systemów 32- i 64-bitowych.

https://acondigital.com


AudioThing Blindfold EQ

AudioThing jest na tyle poważanym i uznanym developerem, że jego darmowej wtyczki wręcz nie wolno przegapić. Jak twierdzą twórcy, celem było stworzenie korektora, który będzie przyjazny w obsłudze dla naszych uszu. Chodziło o to, by przy jego obsłudze kierować się przede wszystkim tym, co słyszymy, a nie tym, co widzimy na ekranie. Dlatego też nie ma żadnych skal uwzględniających częstotliwość, dobroć i wielkość wzmocnienia/tłumienia filtrów. Są za to cztery klasyczne pasma, czyli półki dla niskich i wysokich częstotliwości oraz przestrajany niski i wysoki środek parametryczny.

W celu pobrania wtyczki należy podać swój adres e-mail, na który zostanie przesłany odnośnik do instalatorów dla komputerów PC i Mac. Wtyczka dostępna jest w formatach VST/VST 3 oraz AAX dla Windows i OS X, a także AU dla OS X. Z pozoru jest to korektor jakich wiele, ale ma on szereg cennych właściwości. Przede wszystkim brzmi bardzo ciekawie. Jeśli po regulacji barwy dźwięku poziom sygnału w sposób istotny ulegnie zmianie, możemy to skompensować kontrolką Output. Chcąc skorzystać z funkcji ograniczania poziomu wyjściowego tak, by nie doprowadzić do przesterowania toru, należy włączyć Soft Clip. Tryb łagodnego obcinania szczytów pozwala jednocześnie wprowadzić do sygnału ciekawe nasycenie, którego charakter można pogłębić, aktywując funkcję Analog. W ten sposób nie tylko ukształtujemy brzmienie przetwarzanej ścieżki, ale też dodamy apetycznie brzmiących harmonicznych, dzięki którym stanie się ona lepiej słyszalna w całościowym miksie.

Nie bez znaczenia jest także możliwość skalowania wielkości interfejsu w rozmiarach Small, Standard i Big (lub każdym innym, poprzez przeciągnięcie prawego dolnego narożnika). Z kolei funkcja randomizacji pozwala wygenerować przypadkowe (ale na ogół dość sensowne) ustawienia, przy czym klikając na wybranej kontrolce prawym klawiszem myszy możemy ją zabezpieczyć przed przypadkową zmianą.

www.audiothing.net