Więcej...

Bitwig Studio 3.2

26.05.2020 
Bitwig Studio 3.2

Na horyzoncie pojawiła się nowa wersja programu Bitwig Studio, oznaczona jako 3.2, która w chwili pisania tego tekstu znajdowała się jeszcze w wersji beta. Po oficjalnej prezentacji, będzie bezpłatna dla wszystkich posiadaczy ważnego planu aktualizacji.

Jak deklarują twórcy programu, w nowej wersji skupiono się na „lepszej kontroli i zwiększeniu możliwości kreacji dla wszystkich dźwięków”. Mówiąc mniej marketingowo, chodzi tu o dwa nowe efekty: EQ+ oraz Saturator. Ten pierwszy to 8-pasmowy korektor parametryczny z regulacją graficzną, dostępem do 14 typów filtrów i opcją ich adaptacyjnej dobroci (Adaptive-Q – zawężanie zakresu w miarę wzrostu wzmocnienia pasma). Filtrów można słuchać w trybie solo, a także globalnie i współbieżnie zmieniać ich częstotliwość. Pojawił się kolorowy wykres widmowy, a proces „ubarwiania” objął też wszystkie inne narzędzia filtracji i korekcji dostępne w Bitwig Studio.

Saturator, będący jednocześnie modułem w sekcji Grid, jest efektem wprowadzającym harmoniczne za pośrednictwem ingerencji w przebieg sygnału (waveshaping), z regulacją nasycenia, normalizacją poziomu, filtracją dolnoprzepustową, a także progiem i kształtem charakterystyki oddziaływania oddzielnie dla cichszych i głośniejszych partii sygnału.

Inne nowości to odstrajanie kroków oraz szereg opcji czasowych w arpeggiatorze, dodatkowe tryby dla modułów Instrument Selector, Note FX Selector i FX Selector, oraz moduły XP (Filter), Array (Data), N-Latch (Logic), Saturator (Shaper) i Logic Delay (Logic) w sekcji Grid.

Pełna wersja Bitwig Studio dla Windows, macOS i Linuks kosztuje 379 EUR.

www.bitwig.com
www.megamusic.pl