Novation Launchkey MK3

27.07.2020 
Novation Launchkey MK3

W skład nowej serii kontrolerów klawiszowych Novation Launchkey MK3 wchodzą cztery modele wyposażone w 25-, 37-, 49- i 61-klawiszowy manuał. Producent deklaruje, że w porównaniu do poprzednich edycji MK3 mają więcej funkcji, czulsze pady i klawisze oraz jeszcze bardziej zaawansowaną integrację z Ableton Live, a najnowszy model 37-klawiszowy jest jednym z najbardziej kompletnych kontrolerów z pełnowymiarowymi klawiszami.

Możemy skorzystać z ułatwiających programowanie i grę trybów Scale (automatyczna transpozycja do wybranej skali), Chord (trzy tryby wyzwalania akordów jednym klawiszem) i arpeggiatora, które działają bezpośrednio w samym kontrolerze. Nie mogło zabraknąć przycisków do uzbrajania śladów, aktywowania kwantyzacji i metronomu, zapętlania i obsługi funkcji Capture MIDI. Z kolei Drum Mode pozwala na bezpośredni dostęp do Drum Racków w Abletonie.

Jak sugeruje producent, model 25-klawiszowy jest idealny dla osób, które często się przemieszczają, a modele 49- i 61-klawiszowy zadowolą muzyków i producentów preferujących większe klawiatury i kontrolę nad programem DAW z wykorzystaniem suwaków i przycisków. Wszystkie modele Launchkey MK3 oferują wyjście MIDI DIN-5. Aplikacja Novation Components umożliwia przypisanie parametrów MIDI do pokręteł, suwaków i padów. Nawet w trybie pracy bez komputera kontrolery pozwalają na przywoływanie jednego z czterech kompletnych ustawień.

Poza integracją z Ableton Live Launchkey MK3 zapewniają współpracę z programami Logic Pro i Reason a także wszystkimi innymi obsługującymi protokół HUI, jak Reaper, Studio One, Cubase czy Pro Tools. Opublikowane na stronie producenta ceny nowych klawiatur zaczynają się od 175 euro za Launchkey 25 MK3 (ok. 780 zł) i kończą na 280 euro za Launchkey 61 MK3 (ok. 1.250 zł). Są one zatem średnio o 100 zł droższe od cen aktualnie dostępnych modeli MK2 (nie licząc nowego w tym towarzystwie urządzenia 37-klawiszowego, które kosztuje 200 euro, czyli ok. 895 zł). To dobra wiadomość zważywszy na to, że mamy większe klawisze o poprawionej czułości, mapowanie skal, trzy tryby Chord, funkcjonalny arpeggiator, pełną konfigurację przez aplikację Components i odświeżony, znacznie bogatszy pakiet oprogramowania, obejmujący m.in. Serato Sample LE, dwa miesiące członkostwa Splice, Spitfire Expressive String oraz wtyczki Klevgrand i AAS.

https://novationmusic.com
www.audiotechpro.pl