Neumann MA 1 – automatyczny kalibrator do ustawiania monitorów studyjnych

06.12.2020 
Neumann MA 1 – automatyczny kalibrator do ustawiania monitorów studyjnych

Firma Neumann przedstawia MA 1 – kompletne narzędzie do kalibracji i korekty akustyki w pomieszczeniach odsłuchowych, dedykowane monitorom studyjnym marki Neumann. Algorytmy kalibracji zostały opracowane we współpracy z Fraunhofer IIS – najlepszym na świecie instytutem obróbki sygnałów dźwiękowych, dzięki czemu gwarantują możliwie najwyższą jakość odsłuchu w dowolnych warunkach, od amatorskich pomieszczeń bez izolacji dźwiękowej po profesjonalne studia.

System składa się ze specjalnie skalibrowanego mikrofonu pomiarowego firmy Neumann oraz dedykowanego oprogramowania dla komputerów Mac i Windows.

„Notujemy ogromny wzrost popytu na monitory studyjne Neumann, w niektórych przypadkach popyt jest aż o 60% większy niż w poprzednim roku. Na podstawie opinii użytkowników ustaliliśmy, że jedną z przyczyn tak wielkiej popularności jest najwyższa spójność akustyczna naszych monitorów – oznacza to, że różne modele monitorów dają identyczną jakość miksowania dźwięku w różnych warunkach odsłuchu. Ma to krytyczne znaczenie zwłaszcza podczas produkcji toczącej się w różnych studiach dźwiękowych. Logicznym krokiem naprzód było udoskonalenie tej zalety, uzupełniając ją o system automatycznej korekty akustyki w pomieszczeniach odsłuchowych. Wraz z naszym partnerem, czyli Instytutem Obwodów Scalonych (IIS) Fraunhofer, chcemy stworzyć własny, referencyjny system korekty rozmieszczenia monitorów studyjnych, który sprawdzi się zarówno w małych studiach domowych, jak i w dużych, profesjonalnych studiach produkcji dźwięku” - wyjaśnia Ralf Oehl, dyrektor firmy Neumann.Berlin.

System automatycznej kalibracji położenia monitorów studyjnych firmy Neumann współpracuje ze wszystkimi systemami stereofonicznymi z linii KH z DSP, czyli aktualnie modelem KH 80 DSP, a także analogowymi monitorami studyjnymi KH 120, KH 310 i KH 420 z subwooferem KH 750 DSP.

„Oferujemy doskonale współgrający zintegrowany system. Umożliwia on ustawianie i korektę położenia monitorów dźwiękowych znacznie precyzyjniej niż systemy innych producentów, ponieważ to my najlepiej znamy się na parametrach naszych głośników i potrafimy je prawidłowo uwzględnić w kalibracji. Automatyczny kalibrator ustawienia monitorów studyjnych korzysta z nowatorskich algorytmów kalibracji, tworzących krzywą docelową charakterystyki dopasowanej do faktycznych warunków dźwiękowych pomieszczenia, a następnie rozwiązujących niedostatki akustyczne za pomocą precyzyjnie dobranych ustawień. Jednocześnie krzywą docelową charakterystyki można ręcznie dostosować do własnych potrzeb i upodobań użytkownika” - mówi Markus Wolff, kierownik ds. portfolio produktów.

Oprogramowanie może bezpośrednio sterować monitorami stereofonicznymi KH 80 DSP. Pozostałe monitory stereo z linii KH (bez procesorów DSP) można ustawiać podłączywszy je do analogowych wyjść subwoofera KH 750 DSP. Posiadacze monitorów KH 120, KH 310 i KH 420 mogą liczyć zatem nie tylko na znacznie szerszą charakterystykę niskich tonów, a także na ustawienie głośników skorygowane o akustykę pomieszczenia oraz, co jest zupełnie wyjątkowe, linearyzację fazy głośników analogowych.

„Automatyczny kalibrator MA 1 to nowy rozdział w historii monitorów studyjnych marki Neumann. Od testerów napływają już bardzo obiecujące opinie. Począwszy od prostego interfejsu użytkownika i funkcji dedykowanych przede wszystkim układom stereofonicznym, zamierzamy rozwijać funkcje i sposób pracy w programie za pomocą aktualizacji tworzonych wedle sugestii klientów. Zamierzamy rozszerzyć możliwości kalibratora o dźwiękowe układy wielokanałowe” - dodał Ralf Oehl.

Oprogramowanie MA 1 dostępne jest na systemy MacOS i Windows 10. Katalogowa cena detaliczna systemu MA 1 – w komplecie z wysokiej jakości mikrofonem pomiarowym Neumann – wynosi 1129 zł.

Zobacz także test wideo:
Arturia Jun 6V - emulacja Rolanda Juno-60
Arturia Jun 6V - emulacja Rolanda Juno-60
Jun-6 V w całej okazałości, z dodatkowymi źródłami modulacji, funkcją Unison, efektami, przełączaniem „starości” instrumentu oraz czterema kontrolkami makro.
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó