Lyra w formie wtyczki? Proszę bardzo.

05.01.2021  | Paweł Pruski
Lyra w formie wtyczki? Proszę bardzo.

Lira-8 jest darmową wtyczką, bazującą na architekturze Lyra-8, jednego z najciekawszych instrumentów eksperymentalnych jaki ukazał się w ostatnim czasie.

Czym jest Lyra nie trzeba chyba już tłumaczyć żadnemu fanowi elektroniki. Bazując na autorskich rozwiązaniach odnosi się do postradzieckich schematów, wykorzystując doświadczenie i łącząc je z własną wizją produktów. Wystarczy sprawdzić YouTube'owy kanał Vlada Kreimera (konstruktora instrumentu), aby przekonać się, że za całością ukryta jest dużo szersza filozofia oraz podejście do estetyki muzycznej. Lyra-8 jest jednym z sztandarowych produktów Kreimera, oraz obiektem westchnień wielu producentów. Lira-8 jest natomiast wtyczkowym odpowiednikiem wspomnianego instrumentu. Nie jest dziełem Kreimera, lecz niezależnego programisty Mike'a Moreno.

Wtyczka jest darmowa i dzięki otwartemu kodowi dostępna praktycznie na każdej platformie VST3, VST, AU, LV2 (Windows, Linux, MacOS). W odniesieniu do oryginału wydaje się, że projekt w żadnym stopniu nie stanowi konkurencji. Wiele osób planujących zakup Lyra-8 może w prosty i darmowy sposób przetestować instrument.  W konsekwencji podjąć świadomą decyzję zakupową. Z drugiej strony osoby, które nie dysponują budżetem i z pewnością nie kupiłyby wersji sprzętowej, mogą skorzystać z wtyczki. Oferuje dokładnie ten sam tor audio oraz efekty dostępne w wersji sprzętowej. Warto również wspomnieć, że dzięki otwartości kodu (PD) - wtyczkę można modyfikować, wprowadzając do niej własne rozwiązania.

Więcej informacji TUTAJ