Dźwięki dla filmów za darmo

02.03.2021 
Dźwięki dla filmów za darmo

DDF, czyli dźwięki dla filmów, to biblioteka audio, z której można pobrać dowolny dźwięk i użyć go np. jako elementu ścieżki dźwiękowej w utworze, filmie, reklamie lub słuchowisku. Jak mówi Damian Cejlowski, twórca biblioteki, wszystko zaczęło się od nagrania kilku dźwięków i zamieszczenia ich w serwisie YouTube. Zainteresowanie okazało się duże, ponieważ użytkownik dostaje gotowy produkt, z którego od razu może korzystać.

Dla Damiana ważna jest różnorodność w udostępnianych próbkach. Inspiracji szuka między innymi w filmach, uważnie słuchając, jakie dźwięki mogłyby być najbardziej przydatne w bibliotece audio. Wsłuchuje się też w dźwięki dopływające z otoczenia i w ten sposób szuka inspiracji. Każdy nagrywany obiekt jest uważnie odsłuchiwany pod kątem tego, który jego element wytwarza pożądane brzmienie – podobnie jak przy nagrywaniu instrumentów. Przy rejestracji wykorzystywanych jest wiele technik omikrofonowania z uwzględnieniem odpowiedniej odległości i kierunku względem elementu, który emituje dźwięk.

Jak mówi Cejlowski, „imitacje dźwięków to w dużej mierze eksperymenty polegające na znalezieniu jakiejś rzeczy, która idealnie odzwierciedli oryginalny dźwięk. Nie zawsze dźwięk nagrywany w rzeczywistości jest na tyle dobry, żeby go tak zostawić. Czasem wymaga on wzmocnienia lub spreparowania. Innym razem wymaga tego po prostu wizja artystyczna. Różnie bywa też z dostępnością materiału do nagrania. W takich sytuacjach przydają się imitacje dźwiękowe, które niedługo również będzie można pobrać w bibliotece audio DDF”.

www.ddfsounds.pl

Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó