Native Instruments i iZotope ogłaszają partnerstwo strategiczne

12.03.2021  | Bartek Adel Vent
Native Instruments i iZotope ogłaszają partnerstwo strategiczne

Nie tak dawno pisaliśmy o zmianach inwestora i nowej sytuacji firmy Native Instruments. Niemałym zaskoczeniem jest kolejna zmiana jaka dotyka berlińską firmę - czyli partnerstwo z marką iZotope. Jak czytamy w komunikacje prasowym nie jest to fuzja, gdyż obie firmy pozostają niezależne, a więc mają oddzielne zarządy i swoje wewnętrzne procedury operacyjne. Obie, co ważne są także wspierane przez Francisco Partners, firmę inwestycyjną, która niedawno stała się większościowym udziałowcem niemieckiego przedsiębiorstwa.

Przedstawiciele zarówno Native Instruments jak i iZotope ruch ten tłumaczą chęcią rozwoju swojego aktualnego portfolio produktów. Patrząc na ich ofertę nie da się ukryć, że są to aplikacje, instrumenty i narzędzia audio, które się uzupełniają. Native Instruments to specjaliści od brzmień, syntezatorów - w swojej ofercie mają też sprzęt taki jak kontrolery MIDI, interfejsy audio czy Maschine+ (standalone groovebox). Linia produktów Izotope choć skierowana bardziej do inżynierów masteringu, realizatorów dźwięku czy właścicieli studiów postprodukcji audio, zawiera zaawansowane narzędzia i efekty, które pozwalają na głęboką ingerencję w materiał audio. Obie firmy posiadają bardzo szeroki zestaw, który zapewne będzie tylko jeszcze mocniej rozwijany i zintegrowany ze sobą, co zresztą już się dzieje. Użytkownicy pakietu Ozone 9 w wersji zarówno standard jak i advanced mogą korzystać ze standardu NKS, który pozwala łatwo przeglądać presety w klawiaturach Komplete Kontrol i na kontrolerach Maschine.

Oprogramowanie na abonament?

Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, iż Izotope bardzo aktywnie rozwija swoją usługę Izotope Producers Club opartą na modelu subskrypcji. Choć są to jedynie przypuszczenia możemy się spodziewać się, że zaoferuje w niej już nie tylko swoje produkty, ale też instrumenty i efekty od Native Instruments. Jest to logiczny ruch biorąc pod uwagę to, że przedstawiciele Native Instruments już jakiś czas temu dawali znać, że są zainteresowani poszerzaniem bazy użytkowników i rozwojem opartym na nowym modelu biznesowym.

Sama usługa iZotope Producers Club jest nie tylko ciekawa ze względu na ostatnie biznesowe roszady. Oprócz oprogramowania od iZotope, oferuje w ramach jednej subskrypcji - kursy od Berklee Online (tutoriale z produkcji muzyki), paczki sampli oraz możliwość korzystania z Celemony Melodyne 5 Essentials. Jeśli obie firmy zdecydują się udostępnić  swoje produkty w ramach jednej subskrypcji (kosztującej 20 dolarów na miesiąc) będzie to bardzo atrakcyjna oferta. Czy tak się stanie i czy możliwość zakupu standardowej licencji będzie nadal dostępna, przekonamy się w przyszłości.

Nowy układ = nowe produkty?

Takie partnerstwo strategiczne ma nie tylko wymiar biznesowy, ale też technologiczny. Programiści firmy iZotope to specjaliści od wykorzystania uczenia maszynowego, zaawansowanych algorytmów przetwarzania audio, a ich doświadczenie może okazać się kluczowe we wsparciu produktów Native Instruments. Zwłaszcza jeśli spojrzymy na obecny lineup produktów NI - Maschine+ wyposażone w efekty od iZotope? Bardzo możliwe i choć jest to dopiero pieśń przyszłości to nie trudno zauważyć potencjału jaki drzemie w układzie tych dwóch firm. Zwłaszcza, że konkurencji nie śpi i non stop zalewa nas nowościami, które choć często minimalnie to jednak podnoszą poprzeczkę jeszcze wyżej.

*autor jest twórcą największej polskiej grupy o produktach Native Instruments na Facebooku - zajrzyjcie na Maschine User Polska TUTAJ.

Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó