Aktualizacja Apple Logic Pro 10.7 - miks przestrzenny i inne nowości

19.10.2021  | Bartek Adel Vent
Aktualizacja Apple Logic Pro 10.7 - miks przestrzenny i inne nowości

18 października 2021 roku Apple zaprezentowało swoje najnowsze procesory Apple M1 Pro i Apple M1 Max oraz linie komputerów Macbook Pro 14 i 16 cali. Jednak najważniejszą nowością z punktu widzenia muzycznego świata jest pojawienie się aktualizacji 10.7 dla Apple Logic Pro czyli aplikacji DAW rozwijanej przez firmę z jabłkiem w logo.  

Największą nowinką tej aktualizacji jest możliwość tworzenia miksów przestrzennych w formacie Dolby Atmos oraz konwersja już istniejących miksów do tego formatu. Miks przestrzenny zaprezentowany w Logic 10.7 pozwala pracować z panoramą w konfiguracji głośników do 7.1.4. Tak przygotowane nagrania można eksportować do dystrybujcji w usłudzę streaminowej Apple Music.

Apple zaktualizowało także część natywnych wtyczek Logica, dzięki temu można pracować z nimi podczas tworzenia miksów przestrzennych. Są to:

* Space Designer (pogłos)
* Limiter
* Tremolo
* Flanger
* Phaser

Aplikacja posiada także zmieniony graficzny interfejs użytkownika, który został dostosowany do systemu Big Sur oraz możliwości jakie daje miks przestrzenny. Wbudowane zostały narzędzia, które pozwalają wizualizować lokalizację źródła audio w przestrzeni miksu. Dodatkowe nowości jakie przynosi aktualizacja Apple Logic Pro 10.7 to:

* 8 pakietów sampli, które pozbawione są dodatkowych opłat licencyjnych i można wykorzystywać je w utworach komercyjnych. Sample zostały przygotowane i wyselekcjonowane przez takich artystów jak Boys Noize, Mark Ronson czy Tom Misch.
* Do standardowej biblioteki Apple Logic Pro dodano 2800 pętli i 50 zestawów perkusyjnych.
* Sekwencer krokowy otrzymał aktualizację i możliwość rejestracji kroków na żywo
* Ogóle poprawki wyglądu.
* Poprawki stabilności działania.

Trzeba przyznać, że aplikacja kosztująca w Polsce nieco ponad 1000 złotych to jeden z bardziej opłacalnych pod względem zawartości i możliwości programów DAW dostępnych na rynku. Oczywiście musimy brać pod uwagę konieczność posiadania komputera od Apple. Łyżką dziegciu jest fakt, że Apple Logic Pro w wersji 10.7 wymaga do instalacji systemu Big Sur i jest to wymaganie minimalne, co oznacza, że komputery pracujące pod kontrolą Cataliny albo Mojave nie są już wspierane w wersji 10.7.   

Nie zmienia to jednak faktu, że taka aktualizacja cieszy aktualnych jak i potencjalnych nowych użytkowników - pozwala przeciętnemu użytkownikowi Logica tworzyć i sprzedawać miksy przestrzenne, co zwiększa nie tylko potencjalne grono odbiorców, ale wytyczna w ogóle nowy trend w cyfrowej dystrybucji nagrań. Czy doczekamy się Spotify, YouTube Music albo innych serwisów streamingowych obsługujących natywnie miksy w formacie przestrzennym? Zobaczymy. Jedno jest jednak pewne, że konkurencji rzucono wyzwanie i musi na nie odpowiedzieć.

Star icon
Produkty miesiąca
Antelope Zen Go Synergy Core - interfejs audio
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
MIPRO MI 58 — cyfrowy system bezprzewodowy IEM
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó