Arturia SQ80 V – organiczność cyfrowej syntezy

21.10.2021 
Arturia SQ80 V – organiczność cyfrowej syntezy

Arturia wypuściła SQ80 V, czyli rekreację legendy cyfrowej syntezy lat 80-tych. Stworzony przez tych samych inżynierów odpowiedzialnych za Commodore 64 – uważany za najlepiej sprzedający się komputer wszech czasów – Ensoniq SQ-80 stawił czoła ostrej konkurencji. Arturia postanowiła przybliżyć ten instrument szerokiej publiczności. Tak powstał nowy SQ80 V.

W momencie premiery oryginału, cyfryzacja syntezatorów sprzętowych była na zaawansowanym etapie. SQ-80 miał jednak sporo do powiedzenia. Oto syntezator cyfrowy, który oferował pewien stopień ciepła i charakteru, zwykle zarezerwowany dla analogowych odpowiedników; elastyczne sterowanie głosem i modulacją, które nie wymagały 10 000 godzin ćwiczeń z programowania; niemalże stacja robocza, która produkowała bezprecedensową gamę barw pasujących do każdego stylu, bez kosmicznej ceny instrumentów o podobnych możliwościach.

Unikalne brzmienie Arturia SQ80 V polega na łączeniu i manipulowaniu przebiegami. Każdemu z 3 oscylatorów można przypisać inny przebieg; SQ80 V łączy klasyczne przebiegi z oryginalnej wbudowanej biblioteki z setkami innych, które Arturia dodała – od znanych po abstrakcyjne. Powstały zakres dźwięków do dyspozycji jest po prostu ogromny; miękkie pady strunowe, mocne basy, industrialna perkusja i wiele więcej… Warto wspomnieć, że użytkownicy „hackowali” oryginalny software instrumentu i tworzyli nieprzewidywalne tekstury dźwiękowe za pomocą manipulacji kodu. Można powiedzieć, że Arturia również oddaje te możliwości w twoje ręce.

Unikalne brzmienie SQ80 V zaczyna się od 8-bitowych oscylatorów i nieskończonych hybrydowych kombinacji przebiegów. Dopiero kiedy te komponenty zderzają się z emulowanym filtrem analogowym CEM 3379, naprawdę staje się on samowystarczalny. Przetwarzając cyfrowe dźwięki przez emulowany filtr analogowy i wzmacniacz, SQ80 V może wprowadzić organiczne niedoskonałości, chrupiące harmoniczne i namacalne zniekształcenia lo-fi do twoich nowoczesnych miksów. Od bezpośredniości elementów sterujących po estetykę konsoli do gier, Arturia SQ80 V jest równie czarujący, ostry i dostępny jak oryginał za swoich czasów. Użyj go w swoim DAW lub jako samodzielny instrument i – całkiem dosłownie – twórz fale.

Arturia SQ80 V zapewnia idealną równowagę między kultowym klasykiem z lat 80. a nowoczesną stacją roboczą z charakterem. Aby to osiągnąć, Arturia dodała setki innych kształtów fali i wyposażyła jego architekturę w szereg dodatkowych kreatywnych funkcji – bez uszczerbku dla jego wyraźnego uroku retro:

Arpeggiator: aprowadzenie arpeggiatora do ciekawego brzmienia SQ80 V umożliwia łatwe wykonanie i tworzenie melodii. Klasyczny komponent ze znanymi kontrolkami, w tym kierunkiem pracy arpeggiatora, synchronizacją, zakresem oktaw i holdem. Po prostu go włącz i ciesz się płynnymi dźwiękami lo-fi, które pasują do twojego miksu;

Unison: SQ80 V oferuje 16-głosową polifonię – dwa razy więcej niż oryginalny instrument sprzętowy – ale Arturia nie mogła się oprzeć dodaniu 8-głosowej opcji unisono. Połącz te oscylatory, aby uzyskać potężne basy, ziarnistą perkusję i ultra-gęste dźwięki leadów;

Rozproszenie: jeśli chodzi o klasyczne syntezatory i klawisze, prawdziwy urok często tkwi w szczegółach. Arturia poszła o krok dalej niż emulowanie dźwięku i interfejsu SQ-80, wprowadzając dyspersję – co oznacza subtelne wariacje i niespójności w zachowaniu emulowanych obwodów. Żadne dwie nuty nigdy nie będą dokładnie takie same, dając naprawdę niezrównany organiczny dźwięk;

Rozszerzone obwiednie: aby jeszcze bardziej ukształtować atak, czas trwania i ewolucję twoich dźwięków, wyposażono SQ80 V o 2 dodatkowe tryby obwiedni: DADSR i MSEG. Ten pierwszy dodaje fazę opóźnienia do tradycyjnego ADSR, zapewniając rozłożone uderzenia i interesujące wzory rytmiczne. Ten ostatni jest w pełni konfigurowalnym generatorem funkcji pętli do tworzenia obwiedni na swój własny sposób;

Mod Mixer: Połącz dowolne 2 źródła modulacji, od obwiedni po elementy sterujące klawiaturą, aby zniekształcać i załamywać swoje patche w interesujący i nieoczekiwany sposób. Dzięki 6 różnym trybom mieszania modulacji, możliwości kombinacji są ogromne – podobnie jak potencjalne wyniki dźwiękowe.

Kompatybilność z MPE: SQ80 V obsługuje kontrolery kompatybilne z MPE, zapewniając zaawansowaną ekspresję. Twórz dynamiczne patche i tekstury, które mogą reagować na wiele sposobów na jedno naciśnięcie klawisza.

Zobacz także test wideo:
Universal Audio Volt 276 - interfejs audio/MIDI
Universal Audio Volt 276 - interfejs audio/MIDI
To, że Universal Audio dołączy do grupy producentów budżetowych interfejsów audio było niemal pewne. Otwartym natomiast pozostawało pytanie z czym i za ile.

Więcej informacji TUTAJ

Star icon
Produkty miesiąca
Antelope Zen Go Synergy Core - interfejs audio
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
MIPRO MI 58 — cyfrowy system bezprzewodowy IEM
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó