Pierwsza w Polsce sala z L-Acoustics L-ISA Immersive Hyperreal Sound

05.01.2022 
Pierwsza w Polsce sala z L-Acoustics L-ISA Immersive Hyperreal Sound

Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” to nowo otwarta instytucja kultury w Warszawie. Jej budowa i otwarcie były wyczekiwane przez mieszkańców Ursynowa, jednej z najliczniej zaludnionych dzielnic stolicy. Nazwa instytucji, wybrana przez mieszkańców, nawiązuje do słynnego serialu Stanisława Barei „Alternatywy 4”, jednak oznacza też bogatą i przekrojową ofertę kulturalną.

Centralnym punktem „Alternatyw” jest sala teatralno-widowiskowa, która otrzymała nazwę „Szekspir”. Już na etapie budowy inwestorzy szukali sposobu na podniesienie atrakcyjności instytucji, dlatego zdecydowano się na zastosowanie nowatorskiego systemu nagłośnieniowego w postaci technologii dźwięku immersyjnego L-ISA marki L-Acoustics, a dokładnie jego najwyższej wersji, generującej dźwięk przestrzenny 360° – Immersive Hyperreal Sound.

Zamysłem inwestora – Wydziału Inwestycji Urzędu Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy – było stworzenie miejsca uniwersalnego, w którym jednego dnia można wystawić teatr dramatyczny, kolejnego zrobić duży spektakl muzyczny, wymagający zaawansowanej produkcji, a następnego dnia zagrać koncert orkiestrowy lub rozrywkowy. To miało być od początku miejsce wyjątkowe, coś więcej niż tylko centrum kultury. Stąd decyzja o zastosowaniu immersyjnego systemu nagłośnieniowego L-ISA Immersive Hyperreal Sound marki L-Acoustics, dostarczonego przez Audio Plus. Jest to pierwsza tego typu instalacja w Polsce.

Od momentu otwarcia odbyły się tu liczne projekcje filmowe i koncerty. Wystawiony był musical oraz koncerty muzyki popularnej, ambientowej i jazzowej, a nawet muzyki dawnej, w którym system dźwięku immersyjnego sprawdził się spektakularnie. L-ISA to technologia pozwalająca odciążyć umysł podczas show, spowodowanie u słuchacza korelacji „słyszysz to co widzisz”, czyli zgranie obrazu dźwiękowego z tym, co widać na scenie. „Dzięki L-ISA słuchacze zapominają, że jest użyty jakikolwiek system nagłośnieniowy. System L-Acoustics L-ISA, który mamy w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”, daje nieskończone wręcz możliwości w zakresie wykreowania przestrzeni dźwiękowej. Scena jest dostosowana do grania dużych spektakli muzycznych z wykorzystaniem zaawansowanej technologii estradowej i już widać, że to te wydarzenia czują się tu najlepiej, a my jesteśmy przygotowani do ich obsługi” – mówi Patryk Kuryło, realizator z Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”.

Dzięki użyciu wielu gron głośnikowych w linii sceny każdy instrument zostaje „ustawiony” w konkretnym miejscu przestrzeni dźwiękowej, zgodnym z jego lokalizacją na scenie. Dzięki temu widzowie, niezależnie od swojego miejsca wśród publiczności, będą słyszeli instrument z odpowiedniej strony. Dodatkowo wokół sali umieszczone zostały zestawy efektowe, z których korzysta się do pogłębienia przestrzeni. Wysyłką sygnałów w odpowiednich proporcjach steruje urządzenie L-ISA Processor, zwane sercem systemu. Zarządza nim reżyser dźwięku poprzez oprogramowanie L-ISA Controller, które jest do pobrania bezpłatnie ze strony producenta, więc można się go nauczyć jeszcze zanim zacznie się pracę w sali „Szekspir”. Natomiast do integracji świata dźwięku, multimediów i oświetlenia wykorzystano program QLAB. Środowisko to pozwala nie tylko połączyć wszystkie sceniczne branże, ale też przygotować i zsynchronizować całe wydarzenie. „Projekt od początku zakładał wyposażenie obiektu nie tylko w sprzęt o wysokiej funkcjonalności, ale i dużej niezawodności oraz renomie. Jako samorządowa instytucja kultury chcieliśmy otrzymać sprzęt, który zapewni wiele lat bezawaryjnej pracy z najwyższą jakością” – dodaje Robert Juzala, realizator z Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” – „L-Acoustics jest producentem, który oferuje rozwiązania bezkompromisowe i niezawodne, dlatego jesteśmy pewni, że mamy wysoki poziom zabezpieczenia”.

Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” daje artystom i ich managerom nowe możliwości. Dzięki systemowi immersyjnemu L-ISA mogą oni zaczarować publikę wyjątkową przestrzenią muzyki. Co ważne, każde wydarzenie można przygotować wcześniej, dzięki dostępnym programom producenta: L-ISA Controller i L-ISA Studio. Wystarczy znaleźć w nich swoje ustawienia, a plik będzie kompatybilny z każdym systemem L-ISA na świecie. Bardzo ważne jest, aby realizator przyjeżdżający do „Alternatyw” miał świadomość tego, co zastanie, grając na systemie L-ISA, jeśli chce pokusić się o wykorzystanie całej jego immersyjnej natury. Ale należy pamiętać, że miejscowi realizatorzy, przeszkoleni w zakresie L-ISA i dźwięku immersyjnego, udzielają wsparcia podczas przygotowania każdego wydarzenia. Dzięki temu realizatorzy zewnętrzni mogą skupić się na wykreowaniu takiego brzmienia, jakie tylko sobie zażyczą.

Star icon
Produkty miesiąca
Antelope Zen Go Synergy Core - interfejs audio
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
MIPRO MI 58 — cyfrowy system bezprzewodowy IEM
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó