Reason Studio zdradza plany na przyszłość

23.03.2022  | Paweł Pruski
Reason Studio zdradza plany na przyszłość

W najnowszym wpisie na blogu Reason możemy dowiedzieć się jakie zmiany przyniesie bieżący rok. W którą stronę rozwinie się Reason?

Reason Studio od jakiegoś czasu wdraża swoje produkty na dwóch równoległych platformach. Pierwszą są kolejne odsłony "klasycznej" wersji Reasona. Drugą - model subskrypcyjny, który realizowany jest jako Reason +. W pierwszym obszarze ostatnia aktualizacja oprogramowania (12) nie wprowadziła wielkich rewolucji, co przełożyło się na dość chłodne przyjęcie użytkowników. Wiele osób postanowiło zostać przy poprzedniej wersji, ewidentnie brakowało silnego akcentu, który pokazałby najnowszą wersję w bardziej interesującym świetle. Wychodząc naprzeciw swoim użytkownikom na blogu Reason Studio pojawiła się lista zmian jakich możemy spodziewać się w najbliższym czasie. Część zapowiada się interesująco, inne zapowiedzi wydają się wprowadzać pewnie konieczne zmiany.

Wśród nowości zapowiadany jest nowy efekt, który ma się pojawić już w kwietniu. Oprócz niego światło dzienne powinien zobaczyć również nowy instrument z kategorii player. Na razie brak szczegółów, jednakże w świetle ostatniej "zadyszki" już same informacje o pojawieniu się nowych wirtualnych urządzeń są interesującym tematem.

Wśród zmian na które wyczekują użytkownicy pojawi się m.in. obsługa nowych procesorów Apple M1. Reason Studio zdecydowanie opuścił peleton innych programów DAW, które już zdążyły wdrożyć nową technologię. Kolejnym elementem jest obsługa wtyczek w formacie VST3, która również jest już branżowym standardem. Ponadto subskrybenci wersji Reason + mają się doczekać możliwości pracy offline, która do tej pory niektórym użytkownikom przysparzała wiele problemów. Nie mając dostępu do internetu zwyczajnie nie możemy skorzystać z Reasona +.

Odpowiadając na zawarte we wstępie pytanie - opisane działania są trochę pogonią za konkurencją. Z jednej strony Reson jest programem zawierającym fantastyczny zestaw instrumentów oraz efektów. Stara się testować model subskrypcyjny, który jest dość pionierskim projektem w obrębie oprogramowania muzycznego. Z drugiej - trudno oprzeć się wrażeniu, że twórcom Reasona uciekło kilka bieżących trendów. Wystarczy wspomnieć spore zainteresowanie modularami, które obserwujemy na przełomie ostatnich lat. Przewrotnie Reason posiada najbardziej modularną architekturę, jednak finalnie wydaje się, że potencjał nie został odpowiednio zagospodarowany. Co prawda pojawił się Complex, będący modularem w Reasonie, lecz nie do końca pozwala na eksperymenty jakie znajdziemy w innych środowiskach podejmujących ten temat.

Więcej informacji TUTAJ

Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó