Reason +, czyli program DAW w modelu subskrypcyjnym

03.02.2021  | Paweł Pruski
Reason +, czyli program DAW w modelu subskrypcyjnym

Od teraz Reason możemy nabyć w formie subskrypcji. Pomimo sporego sprzeciwu użytkowników firma widzi w tym modelu przyszłość...

Dla osób, które na bieżąco śledziły poczynania firmy Reason Studio, uruchomienie modelu subskrypcyjnego nie było wielkim zaskoczeniem. Firma od lat udostępnia w ten sposób możliwość korzystania z wybranych efektów oraz instrumentów. Jeśli posiadamy program Reason, możemy w ten sposób czasowo korzystać z wskazanych elementów. Reason + jest pójściem o krok dalej - możemy w ten sam sposób korzystać z całego programu Reason. Nie musimy kupować całego pakietu, a wykorzystać go jedynie w interesującym nas czasie.

Model subskrypcyjny jest popularny w różnych sektorach rynku. Dobitnie widać to np. w sektorze oprogramowania graficznego, gdzie od lat znaczna część programów funkcjonuje w ten sposób. Czy powyższe podejście przełoży się na rynek programów DAW? Trudno powiedzieć. Z jednej strony jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Użytkownicy otrzymują pełny pakiet Reasona wraz ze wszystkimi aktualizacjami. Z drugiej, proponowane ceny wydają się być niezbyt korzystne dla użytkowników. W przypadku Reason + widać to szczególnie w opiniach na forach, czy też komentarzach na YouTube. Reason + jest dostępny za 20 EUR miesięcznie lub 199 EUR rocznie.

Kolejny mankament polega na tym, że w momencie kiedy przestajemy płacić subskrypcję tracimy dostęp do oprogramowania. Może to być problem dla mniej zamożnych producentów. Użytkownicy Reasona 11 lub wcześniejszych wersji zachowają swoje oprogramowanie, lecz możemy wnioskować, że w przyszłości firma chce ograniczyć się jedynie do modelu subskrypcyjnego.

Więcej informacji TUTAJ.

Star icon
Produkty miesiąca
Antelope Zen Go Synergy Core - interfejs audio
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
MIPRO MI 58 — cyfrowy system bezprzewodowy IEM
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó