Arturia V-Collection 9 - pakiet syntezatorów i brzmień

11.05.2022  | Bartek Adel Vent
Arturia V-Collection 9 - pakiet syntezatorów i brzmień

Trudno wyobrazić sobie nowoczesną produkcję muzyczną bez wirtualnych instrumentów i efektów. Wie o tym doskonale francuska firma Arturia, która jest pionierem w dziedzinie autentycznie brzmiących wtyczek. Ich najnowszy produkt to niejako opus magnum świata wirtualnych syntezatorów i zarazem najbardziej rozbudowana wersja V-Collection do tej pory.

Arturia V-Collection 9 to pakiet zawierający wirtualne syntezatory or nowe w tej wersji instrumenty z serii Augmented czyli nietypowe podejście do tematu klasycznych instrumentów. Brzmienia rozszerzone względem standardowego instrumentarium i przebudowane przez inżynierów Arturii. Najważniejszą nowością i zarazem premierą jest emulacja Korga MS-20 - w tym przypadku nazwana Korg MS-20 V. Sam syntezator to już klasyk i jeden z najważniejszych mono synthów w historii muzyki i muzyki elektronicznej. Jest to także pierwsze podejście Arturii do marki Korg i z pewnością nie ostatnie.

Drugą ważną nowością jest Arturia SQ80V czyli emulacja Ensoniq SQ-80. Syntezator ten wykorzystuje syntezę wavetable, a dla podniesienia sonicznego potencjału został wyposażony w analogowe filtry, co emulacja od Arturii oddaje z pieczołowitą starannością. Nie jest to premiera gdyż ta wtyczka była już prezentowana w poprzednim roku. Cieszy jednak fakt, że znalazła się w pełnym pakiecie Arturia V-Collection 9. Czyni to bowiem sam pakiet atrakcyjnym kąskiem dla osób aktualizujących swoją wersję pakietu. Arturia z resztą jak zawsze przygotowała ofertę specjalną dla stałych klientów - można ją znaleźć w swoim profilu użytkownika.

Warto dodać, że V-Collection 9 wprowadza nie tylko nowe wtyczki, ale znaczącą rozbudowuje już istniejące i należące do poprzednim wersji oprogramowania. Takiej modyfikacji została poddana wirtualna replika Propheta, która teraz to 2 oddzielne instrumenty! Klasyczny Prophet-5 V oraz ten opierający się na syntezie wektorowej znany teraz jako Prophet-VS V.

Arturia V-Collection 9 wprowadza także przebudowane wersje CS-80V oraz Piano V. Szczególnie emulacja Yamahy CS-80 wymagała odświeżenia, był to po prostu jeden z pierwszych instrumentów od Arturii i choć był aktualizowany na przestrzeni lat to zmiany były raczej kosmetyczne. Teraz to w zasadzie nowy produkt - napisany od zera został silnik brzmieniowy, a sam algorytm DSP odpowiedzialny za modelowanie został zaktualizowany i dostosowany do aktualnie panujących standardów. CS-80 V posiada także unowocześniony panel zaawansowany, który oddaje użytkownikowi kontrolę nad bardziej rozbudowanymi parametrami i możliwościami instrumentu. Zmianom uległy także parametry modulacji i sposób w jaki zostają rozproszone poszczególne głosy podczas generowania brzmienia (voice dispersion).

Arturia postarała się, aby dodane nowości i znaczące aktualizację były wystarczającą zachętą do aktualizacji i kupna V-Collection 9. Cieszy fakt, że po raz pierwszy pojawiają się instrumenty oparte na rozbudowanych bibliotekach sampli, a nie tylko emulacja syntezatorów. Zarówno Augmented STRINGS jak i Augmented VOICES zainteresują kompozytorów muzyki filmowej oraz poszukiwaczy niestandardowych bibliotek, które mogą pomóc wyprodukować na przykład nowoczesny pop lub nietuzinkową muzykę taneczną.

Pakiet Arturia V-Collection 9 został wyceniony na 599 euro (aktualnie jest w promocji na 499 euro). Można go nabyć przez stronę Arturii lub u wybranych partnerów lokalnych. Więcej informacji TUTAJ

Star icon
Produkty miesiąca
Kali Audio IN-UNF - system monitorowania
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
MIPRO MI 58 — cyfrowy system bezprzewodowy IEM
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó