NI Komplete 14 - jeszcze większy pakiet studyjny

12.09.2022  | Bartek Adel Vent
NI Komplete 14 - jeszcze większy pakiet studyjny

Native Instruments ze swoim pakietem Komplete zmieniło oblicze branży oprogramowania muzycznego. Ich pakiet stał się standardem dla wielu producentów i muzyką szukających brzmień i sampli do swoich produkcji. Najnowsza wersja oznaczona numerem 14 wprowadza szereg nowości, ale też zmian do całej struktury Komplete.

Najbardziej istotna zmiana to fakt, że Komplete nie zawiera już tylko aplikacji i brzmień wyprodukowanych przez Native Instruments. Firma jakiś czas temu stała się częścią organizacji Soundwide (Native Instruments i Izotope tworzą Soundwide - nową firmę w świecie pro audio). Taka zmiana pozwoliła NI zaoferować wtyczki z oferty Izotope oraz Plugin Alliance. Osoby, które kupią Komplete 14 w wersji Standard i wyżej otrzymają Izotope Ozone 10 w wersji standardowej. To duża zmiana względem Komplete 13. Pakiet masteringowy nie był do tej pory częścią Komplete, ale jego obecność sprawia, że całość wydaje się jeszcze bardziej domknięta i pełna.

W dodatku jeśli przyjmiemy, że do tej pory w Komplete brakowało porządznego channel stripa to od teraz będziemy mieć do dyspozycji Brainworx Console N. Zresztą to nie jedyna wysokiej klasy nowość - pakiet wzbogacił się także o BX Truepeak Limiter a w najwyższym pakiecie o Knifonium. Jakby tego było mało to teraz wraz z zakupem Komplete otrzymujemy vouchery nie tylko na zniżkę do sklepu NI, ale też voucher na wybraną przez nas wtyczkę Plugin Alliance. I tak - dla użytkowników Komplete Standard jest to 1 voucher, dla użytkowników wersji Ultimate są to 2 vouchery, a osoby które zakupią najwyższy pakiet otrzymają aż 3 vouchery na wybrane przez siebie pluginy. To robi wrażenie bo możemy nie tylko zyskać dodatkowy software w ramach i tak już rozbudowanego pakiet, ale co ważne mamy możliwość wyboru i dopasowania elementów pakietu do siebie. Native Instrument twierdzi, że możemy nawet poczekać a w sklepie Plugin Alliance pojawi się coś odpowiadającego naszym potrzebom.

Jeśli jednak od Komplete oczekujemy wysokiej klasy bibliotek i instrumentów od Native Instrument to nie zawiedziemy się. Nawet wersji Standard otrzymujemy dostęp do takich nowości jak Electric Mint czy Prime Bass. Cieszy zatem fakt, że dostęp do najnowszych produktów nie został ograniczony tylko do wersji Ultimate albo Collectors Edition. Warto w tym miejscu także wspomnieć, że pakiet Komplete nie zdrożał, a zawiera teraz naprawdę dużo nowości i wtyczek pochodzących z grupy Soundwide. Ważnym dodatkiem, który uzupełnia całość jest Kontakt 7, przepisany i dostosowany do nowoczesnych wymagań oraz standardów technicznych takich jak procesory M1 czy nowe wersje systemów operacyjnych. Kontakt to standard przemysłowy jeśli chodzi o samplery i jak widać, NI dba o to aby tak pozostało.

Łyżką dziegciu i swoistym utrudnieniem dla niektórych użytkowników może być fakt, że Komplete nie będzie miało już fizycznego wydania. Znikają pudełka, a wraz z nimi dyski na których dostarczane były biblioteki. Od teraz będziemy musieli dociągnąć całą zawartość poprzez Native Access 2. Może to był utrudnienie dla osób nie dysponujących wystarczająco szybkim łączem albo co gorsze, dostęp do niego. Czy czekają nas wyprawy do innych lokalizacji celem pobrania danych? Oby nie. W tym przypadku warto samemu zaopatrzyć się w dysk przenośny i po pobraniu - zapisać biblioteki jako backup.

Komplete 14 będzie mieć swoją premierę 27 września. Więcej informacji TUTAJ. Porównanie zawartości poszczególnych wersji jest dostępne TUTAJ

Star icon
Produkty miesiąca
MIPRO MI 58 — cyfrowy system bezprzewodowy IEM
JBL PRX ONE - przenośny zestaw głośnikowy
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó