Waldorf Streichfett Plugin - string maszyna w formie VST

21.11.2022  | Bartek Adel Vent
Waldorf Streichfett Plugin - string maszyna w formie VST

Oryginalny Streichfett to niewielkich rozmiarów desktopowy syntezator, który skupia się na modelowaniu string maszyn i ich brzmienia. Trudno tutaj mówić o jakieś emulacji bo urządzenie jest nawiązaniem do takich konstrukcji jak ARP Solina czy Waldorf STCV. Producent zdecydował się zaprezentować wersję wtyczkową Streichfett.

Interfejs użytkownika Streichfett VST został przeniesiony 1:1 względem fizycznego urządzenia, co jest w sumie zrozumiałem. Layout syntezatora jest na tyle prosty i przyjazny w programowaniu, że nie dziwne iż Waldorf postanowił zachować go w wersji wirtualnej instrumentu. Tutaj wszystko jest na swoim miejscu.

Waldorf Streichfett jest podzielony na dwie partie - string, która jest w pełni polifoniczna oraz partię solową, która oferuje 8 głosów polifonii i może być przypisana do wyższych jak i niższych oktaw. Jak to w przypadku innych string maszyn na podkładzie znajduję się phaser, który ma dodać przestrzenii oraz w sumie zespolić obie partie dla lepszej miksu obu. Pozostałe dwa efekty to pogłos i ensemble. Oba odpowiedzialne za głębie brzmienia i jego charakter. Dzięki tym trzem efekton Streichfett VST potrafi pięknie zabrzmieć. Dodatkowy modulacyjny efekt to Animate, który pozwala nabrać ruchu całości.

Sekcja String posiada modelowania brzmienia oparte na znanych z innych string maszyn barwach: Choir, Organ, Brass, Cello, Viola i Violin. Natomiast sekcja Solo, która ma uzupełniać całość składa się z presetów opartych na brzmieniu elektronicznego pianina, basu, pianina, syntezatora oraz klawikordu.

Wtyczka jest dostarczana z 16 w pełni programowalnymi presetami, które co tu ukrywać są wstępem do zabawy i kreatywnego poszukiwania. Oczywiście jest to instrument, który ma swoje brzmienie i ograniczony zakres potencjalnych barw jakie może wytworzyć. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli szukamy string maszyny i to w formie VST - jest ciekawą propozycją.

To pierwszy plugin od Waldorfa po dłuższej przerwie i skupieniu się przez firmę na produktach sprzętowych. Jest to też pierwszy produkt do Niemców jaki posiada skalowalny interfejs użytkownika oraz takie nowości jak wsparcie dla procesorów M1. Wtyczka została wyceniona na 99 euro, ale aktualnie jest w promocji za 39 euro i to wydaje się być sensowną kwotą za tego typu plugin. Więcej informacji TUTAJ

Star icon
Produkty miesiąca
MIPRO MI 58 — cyfrowy system bezprzewodowy IEM
JBL PRX ONE - przenośny zestaw głośnikowy
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó