Emergent Drums - maszyna perkusyjna SI

23.01.2023  | Bartek Adel Vent
Emergent Drums - maszyna perkusyjna SI

Większość obecnie stosowanych próbek perkusyjnych to nagrane zestawy instrumentów lub sample pochodzące z maszyn perkusyjnych jakie powstały na przestrzeni lat. Stąd nie dziwi potrzeba tworzenia nowych brzmień i naprzeciwko jej wychodzi produkt firmy Audialab - Emergent Drums. Maszyna perkusyjna, która wykorzystuje mechanizmy sztucznej inteligencji do generowania próbek perkusyjnych.

Emergent Drums tworzyć nowe brzmienia i zestawy perkusyjne w zasadzie w locie. Sztuczna inteligencja jaka jest wykorzystywana do tego procesu to w zasadzie zbiór wyuczonych wcześniej schematów próbek. Ważne, że stworzone w ten sposób próbki posiadają status prawny royalty-free, co w dużym uproszczeniu oznacza, że możemy korzystać z jak chcemy w tworzonej muzyce i nie musimy martwić się, że wygenerowane w ten sposób dźwięki podlegają dodatkowym mechanizmom prawnym.

Wtyczka pozwala zbudować zestaw 16 próbek, wybrać ich typ oraz poddać je podstawowej obróbce takiej jak zmiana czułości sampla, kontrola ataku i wybrzmiewania, zmiana wysokości dźwięku czy w końcu nakładanie filtra. Pomocą dla sztucznej inteligencji i wyznacznikiem tego jakiego sampla chcemy uzyskać jest suwak, którego dwa skrajne końce są oznaczone Similiar oraz Random. To w zasadzie pozwala wybrać nam czy szukamy czegoś podobnego do pierwotnie wygenerowanego brzmienia czy czegoś totalnie innego. Miks wartości znajdujący się pomiędzy tymi dwoma ustawieniami pozwala nam na kreatywne poszukiwania. To w zasadzie zabawa na wiele miesięcy!

Stworzone w ten sposób sample możemy przesunąć do naszego ulubionego DAW korzystając z metody drag and drop. Istnieje możliwość przenoszenia próbek po prostu do folderu - celem ich archiwizacji albo stworzenia biblioteki sampli, którą następnie będziemy wykorzystywać w innej aplikacji lub sprzętowym samplerze.

Niestety w przypadku Emergent Drums istnieje jeden poważny minus jaki może dyskwalifikować wtyczkę w oczach pewnych użytkowników. Plugin do działania wymaga stałego połączenia z internetem bo mechanizmy sztucznej inteligencji znajdują się na serwerach firmy Audialab. Jeśli jednak twój komputer studyjny jest podłączony do internetu, nie masz się czym martwić. Emergent Drums można otwierać w hostach pozwalających na korzystanie z wtyczek VST3 lub Audio Units. Instrument został wyceniony na 149 dolarów. Więcej informacji TUTAJ

Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice EVERSE 12 - głośnik bezprzewodowy
Sennheiser EW-DX MKE 2 / 835-S SET - zestaw mikrofonów bezprzewodowych
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó