JBL, DPA i nagrodzona Oscarem ścieżka dźwiękowa do filmu „Na Zachodzie bez zmian”

03.04.2023 
JBL, DPA i nagrodzona Oscarem ścieżka dźwiękowa do filmu „Na Zachodzie bez zmian”

„Na Zachodzie bez zmian” to antywojenny dramat, który zdobył aż cztery Oscary (był nominowany w dziewięciu kategoriach), w tym jeden za ścieżkę dźwiękową.

Udźwiękowienie filmu było nie lada wyzwaniem. Muzyka filmu pomaga przenieść widzów na linię frontu I wojny światowej, gdzie ciężka artyleria i walka wręcz pozostawiają dziesiątki zabitych żołnierzy francuskich i niemieckich na polu bitwy. Jak mówi sound designer Frank Kruse, praca nad „Na Zachodzie bez zmian” rozpoczęła się na długo przed rozpoczęciem zdjęć, od napisania scenariusza i zbadania dźwięków I wojny światowej.

„Ponieważ była to pierwsza prawdziwie uprzemysłowiona wojna, chcieliśmy znaleźć dźwięk, który reprezentowałby przemysłową machinę wojenną z niekończącym się strumieniem bomb, granatów i metalowych maszyn. Ściśle współpracowaliśmy z kompozytorem i edytorem obrazu, aby udoskonalić synchronizację obrazów z dźwiękiem. W zasadzie nie ma żadnych nagrań z tamtych czasów, dlatego bardzo pomocne były listy od żołnierzy opisujące odgłosy i przerażenie na froncie. Były o wiele bardziej emocjonalne niż jakikolwiek naukowo poprawny dźwięk” – powiedział Kruse.

Cały film został zmiksowany na kompletnym zestawie głośników JBL Professional (Atmos) w studiu "The Post Republic" w Berlinie, wyposażonym w zaekranowe zestawy głośnikowe JBL 3732. Niektóre przygotowania i odsłuchy odbywały się na referencyjnych monitorach odsłuchowych JBL 708P.

Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych systemów nagłośnienia JBL Professional, film "Na zachodzie bez zmian" zyskał doskonałą jakość dźwięku, co przyczyniło się do jeszcze większego oddziaływania na widzów. Fakt, że film ten został zmiksowany na tym systemie, stanowi doskonałe potwierdzenie wysokiej jakości produktów oferowanych przez firmę JBL Professional oraz ich znaczenia dla branży filmowej. Warto również wspomnieć, że nagrania dźwięków odbywały się m.in. przy wykorzystaniu mikrofonów DPA.

„Z nagraniem dźwięku oddechu żołnierzy podczas bitwy wiąże się wiele kreatywnej pracy. Ten szczególny oddech, ryk i płacz wciągają widza w sam środek akcji. Do hełmów wsadziliśmy jedne z najmniejszych i najcieńszych mikrofonów krawatowych – DPA 6061. Zostały one wyposażone w ochronę przed wiatrem i odpowiednio zmatowione, aby były jak najbardziej dyskretne. Ważne było również znalezienie odpowiedniego miejsca na umieszczenie mikrofonu. Ponieważ nawet jeden cm mógł zdecydować o tym, że mikrofon będzie widoczny dla kamery, lub nagrany dźwięk będzie brzmiał fatalnie” – wyjaśnia inżynier dźwięku Victor Prasil.

JBL Professional to światowy lider w produkcji referencyjnych systemów nagłośnienia dla kin, studiów postprodukcji oraz innych miejsc wymagających wysokiej jakości dźwięku. Ich produkty cieszą się uznaniem wśród profesjonalistów na całym świecie i są uważane za jedne z najważniejszych marek w branży audio.

Mikrofony DPA to wysokiej jakości mikrofony charakteryzujące się niezwykle precyzyjnym i naturalnym brzmieniem. Firma DPA Microphones z siedzibą w Danii jest uważana za jednego z liderów w branży mikrofonowej. Mikrofony DPA są powszechnie stosowane w profesjonalnych nagraniach muzycznych, filmowych i telewizyjnych, a także podczas koncertów na żywo.

Star icon
Produkty miesiąca
Kali Audio IN-UNF - system monitorowania
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
MIPRO MI 58 — cyfrowy system bezprzewodowy IEM
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó