Urządzenia Focusrite RedNet ósmy rok z rzędu wybrane do transmisji Super Bowl

22.05.2023 
Urządzenia Focusrite RedNet ósmy rok z rzędu wybrane do transmisji Super Bowl

12 lutego 2023 roku, Kansas City Chiefs i Philadelphia Eagles zmierzyli się na State Farm Stadium w Glendale, Arizona. Jako jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń sportowych roku, Super Bowl LVII miał oglądalność ponad 208 milionów widzów. Występ Apple Music Super Bowl LVII Halftime Show z udziałem Rihanny był wielkim widowiskiem na miarę wielkiego meczu. Po raz kolejny ATK Audiotek, dostawca dźwięku na żywo dla Super Bowl przez ostatnie 25 lat, miał całkowicie cyfrową ścieżkę sygnału audio dzięki infrastrukturze audio zawierającej urządzenia Focusrite RedNet – konwertery i interfejsy audio z siecią Dante.

“To już nasz ósmy rok, w którym używamy Focusrite RedNet z naszą siecią Dante Audio-over IP podczas Super Bowl” – powiedział Kirk Powell, główny inżynier dla ATK/Clair podczas Super Bowl LVII. “Zaczęliśmy od dość małej konfiguracji Focusrite, ale przez lata rozrosła się ona do ogromnego systemu, który widzimy dzisiaj. W tym roku jesteśmy odpowiedzialni za całe audio na stadionie, w tym za występ w przerwie meczu, więc jest to całkiem spore przedsięwzięcie. Znamy dobrze State Farm Stadium, ponieważ organizowaliśmy tam poprzednie Super Bowl, więc wiemy, w co się pakujemy. Nadal jednak jest to ogromne wyzwanie logistyczne z mnóstwem różnych źródeł dźwięku i miejsc, do których trzeba go poprowadzić, a komponenty Focusrite RedNet są dla nas absolutnie niezbędne do wykonania naszej pracy. Zapewniają nam wzajemne połączenia i elastyczność, której potrzebujemy, aby dobrze wykonać zadanie.”

Konfiguracja sprzętu Focusrite firmy ATK Audiotek na Super Bowl LVII obejmowała 20 RedNet D16R 16-kanałowych interfejsów AES3 I/O; 24 RedNet A16R 16-kanałowe analogowe interfejsy I/O; oraz 24 RedNet D64R 64-kanałowe mostki MADI. Dodatkowo ATK/Clair wykorzystał system nagłośnienia stadionu, ale wzbogacił go o szereg dodatkowych głośników. “Jako obiekt kryty, State Farm Stadium ma wiele powierzchni odbijających dźwięk”, zauważa Powell. “Wyzwanie polega na tym, aby utrzymać wysoką zrozumiałość i ograniczyć odbicia”.
Zerkając na zegar

Podczas Super Bowl LVII, jednostki A16R były używane do łączenia się z różnymi interfejsami obsługiwanymi przez obiekt i inne podmioty, a jednostki D16R były używane do łączenia się ze wzmacniaczami. Mostki RedNet D64R MADI zostały wykorzystane do połączenia z konsoletami i wozami transmisyjnymi.

Zarządzanie zegarem podczas Super Bowl jest ważne nie tylko dla drużyn na boisku, ale także dla produkcji audio. RedNet D64R łączy dużą liczbę kanałów z możliwością konwersji częstotliwości próbkowania pomiędzy różnymi systemami audio w skali wielośladowej, zapewniając bezbłędny transfer i współdzielenie dźwięku bez wspólnego master clocka. Podczas gdy FOH i monitory sceniczne mogą współdzielić zegar, Powell wyjaśnia, że “ścieżki produkcyjne mają inny zegar, ponieważ nie są używane przez cały dzień. D64R pozwala mi rozdzielić zegar pomiędzy moim systemem a ścieżkami produkcyjnymi, ponieważ kończą one pracę po półmetku. Zaczynają się pakować, a ja nie chcę być na ich zegarze i kazać im się wyłączyć”.

Morze czerwieni

Czas przygotowania na stadionie nie jest zbyt duży, więc ATK/Clair zabezpiecza swoje podstawy, przeprowadzając konfigurację na sucho w swojej bazie w Valencia w Kalifornii w tygodniach poprzedzających wielki mecz. “Konfigurujemy całą sieć w biurze, przygotowując wszystkie połączenia Dante i sprawdzając wszystko dwu- lub trzykrotnie, aby zminimalizować konfigurację na miejscu i poszukać wszelkich problemów wymagających rozwiązania. Czasami wydaje się, że to przesada, ale nie chcemy pozostawiać niczego przypadkowi, gdy nadejdzie dzień meczu. Patrząc na naszą strefę inscenizacji systemu, widzisz morze czerwonych jednostek montowanych na stojakach! [Jesteśmy w stanie dotrzeć na State Farm Stadium, ustawić się i ruszyć. Ponieważ wykonujemy rozległe prace przygotowawcze, jest bardzo mało niespodzianek”.

Sprzęt Focusrite pomógł ATK/Clair wejść w rytm z tym corocznym wydarzeniem; Powell zauważa, “routing zmienia się w zależności od miejsca, ale zasadniczo opracowaliśmy coś w rodzaju standardowej konfiguracji teraz, a RedNet jest tego ogromną częścią. Na tak dużym wydarzeniu nie chcemy pozostawiać niczego przypadkowi, a RedNet jest narzędziem, które utrzymuje solidną sieć w działaniu.”

Star icon
Produkty miesiąca
Neumann KH 150 AES67 - aktywny monitor studyjny
KRK ROKIT 5 G5 - monitory aktywne bliskiego pola
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó