julek ploski wypuścił album stworzony z użyciem AI

10.11.2023 
julek ploski wypuścił album stworzony z użyciem AI fot. archiwum artysty

Sztuczna inteligencja coraz mocniej wkracza w kolejne obszary naszego życia i nie inaczej jest też z muzyką. W zasadzie codziennie powstają nowe narzędzia, które bazują na algorytmach sztucznej inteligencji. Wielu producentów ma ambiwalentny stosunek do zagadnienia, jednak istnieje grupa twórców, którzy uważają, że warto zająć się tym tematem. Jednym z nich jest julek ploski, który właśnie wypuścił album stworzony przy użyciu narzędzi bazujących na AI.

Jakiś czas temu informowaliśmy o inicjatywie Dyspensa.AI, a więc projekcie badawczym, który bada i monitoruje rozwój narzędzi produkcyjnych korzystających z algorytmów AI. Ten muzyczny start-up założył m.in. Wojtek Urbański, czyli jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów i kompozytorów w naszym kraju. Jak czytamy na stronie projektu - "Dyspensa.AI to projekt badawczy monitorujący rozwój sztucznej inteligencji w dziedzinie dźwięku oraz muzyki. To pierwsza w Polsce instytucja ekspercka i agencja kreatywna zajmująca się kompleksowo zagadnieniem AI w muzyce."

Jednym z realizowanych przez Dyspensa.AI projektów był ten w ramach którego julek ploski (przez wielu określany jako najciekawszy producent młodego pokolenia) testował dostępne narzędzia AI podczas tworzenia kolejnych utworów. Finalnie powstało kilkanaście kawałków, które pojawiły się na serwisach streamingowych nakładem wytwórni Dyspensa Records. Poza samym albumem "Matcha latte, Contemplation" julek wypuścił również "dziennik pokładowy" w którym opowiada o samym procesie tworzenia. Dokument dostępny jest TUTAJ i stanowi bardzo ciekawe case study nt. aktualnej relacji między AI, a produkcją muzyki.

Zapytaliśmy julka o wrażenia z pracy nad albumem "Matcha latte, Contemplation" - Jakoś w połowie roku napisał do mnie Wojtek Urbański z propozycją współpracy przy swoim nowo-założonym projekcie z pogranicza muzyki i sztucznej inteligencji. Wcześniej temat zupełnie mnie nie interesował, ale kiedy zobaczyłem jaka jest tego skala byłem... przerażony. Finalnie jednak okazało się, że ogromna część tych narzędzi wciąż raczkuje, ale paradoksalnie czyni to obserwowanie ich rozwoju jeszcze bardziej ekscytującym. Na pewno narzędzia bazujące na AI przyspieszają pracę i część z nich weszła już na stałe do mojego setupu. Myślę tutaj przede wszystkim o darmowej wtyczce Neutone i narzędziu RAVE."

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

Star icon
Produkty miesiąca
Neumann KH 150 AES67 - aktywny monitor studyjny
KRK ROKIT 5 G5 - monitory aktywne bliskiego pola
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó