Moog Mariana - syntezator basowy

06.12.2023  | Bartek Adel Vent
Moog Mariana - syntezator basowy

Scena syntezatorowa choć wydaje się mocno nasycona - zawsze znajdzie miejsce dla nowego produktu. Zwłaszcza takiego, który pochodzi od znanego i cenionego producenta. Moog Mariana to basowy syntezator, który czerpie z takich modeli jak Taurus, Sub Phatty czy lubiany przez producentów i muzyków na całym świecie - Minitaur.

Mariana został zaprojektowany do tworzenia tłustych przebiegów, w osiągnięciu tego efektu ma pomóc nam podwójny oscylator, którego VCO posiadają wspólny wybór fal. PWM jest dostępne dla wszystkich kształtów fal a nie tylko fali impulsowej. Podwójny oscylator pozwala także na ustawienie hard sync, co jest wartościową opcją w syntezatorze, którego zadaniem jest tworzenie brzmień opartych na dole pasma.

Moog posiada doświadczenie w tworzeniu wirtualnych syntezatorów oraz efektów, lata spędzone na modelowaniu i tworzeniu fizycznych układów to duża ilość przydatnej wiedzy oraz co ważne umiejętności w projektowaniu dobrze brzmiących instrumentów. Poprzednie wirtualne kreacje Mooga to Model 15 będący wirtualną kopią modularnego systemu o tej samej nazwie. Model D także doczekał się wirtualnego odpowiednika na komputery i tablety. Wszystko to sprawia, że Mariana wydaje się zawierać doświadczenia zarówno zgromadzone na drodze tworzenia sprzętowych syntezatorów jak i tych wirtualnych.

W Moogu Mariana znajdziemy to co tygrysy lubią najbardziej - dedykowana do obsługi głównych oscylatorów, para rezonansowych filtrów Mooga, które robią dokładnie to, co sobie wyobrażasz. Zarówno filtr dolnoprzepustowy, jak i górnoprzepustowy mają w pełni modulowane elementy sterujące odcięciem i rezonansem oraz dwubiegunowe pokrętło do kontrolowania ilości obwiedni filtra podłączonej na stałe do częstotliwości.

Jak brzmi Moog Mariana? Po prostu grubo i tłusto, jest to rodzaj brzmienia, który będzie dominował w miksie i do jego okiełznania potrzeba nieco finezji oraz twórczego podejścia. Warto jednak pamiętać, że o to w sumie chodzi w syntezatorze basowy. O wyrazistość oraz umiejętne okupowanie dolnych rejestrów brzmieniowych. A w tym Moog Mariana jest bardzo dobry.

Wtyczka jest dostępna na komputery klasy PC/Mac oraz iPadOS czyli na tablety od firmy Apple. Program wyceniono na 99 dolarów za wersję desktop oraz 29 dolarów za wersję mobilną. W momencie tworzenia tego tekstu jest dostępny w promocyjnych cenach 49 dolarów i 15 dolarów.

Więcej informacji TUTAJ

Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice EVERSE 12 - głośnik bezprzewodowy
Sennheiser EW-DX MKE 2 / 835-S SET - zestaw mikrofonów bezprzewodowych
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó