MPC Stems - nowoczesny sampling

05.02.2024  | Bartek Adel Vent
MPC Stems - nowoczesny sampling

Akai Professional zapowiedziało wprowadzenie stemów do świata MPC - jest to rozwiązanie pozwalające na utworzenie odrębnych ścieżek w oparciu o już istniejący, cały utwór.

Tak duża ingerencja w cały utwór była do tej pory spotykana jedynie w zaawansowanych aplikacjach do edycji audio jak Izotope RX. Jednak w 2024 roku, w dobie ekspansji narzędzie AI należy spodziewać się, że wiele z rzeczy, które do tej pory było zarezerwowane jedynie dla profesjonalistów trafi pod strzechy domowych studiów nagrań. Wiadomo, że w pierwszej kolejności ta funkcja trafi do MPC 2 oprogramowania na komputery Mac/Windows. Choć będzie ona dostępna z czasem także urządzeniach standalone MPC. I tutaj warto wspomnieć o tym, że każde nowoczesne MPC można przełączyć w tryb kontrolera i kontrolować z użyciem sprzętu to co dzieje się w sofcie MPC.

Technologia MPC Stems daje użytkownikom niespotykane możliwości wykorzystania sampli ze starych nagrań. Zmienia to zasady gry i pozwala na jeszcze mocniejszą ingerencję w oryginalny materiał audio. Funkcja Stems będzie płatnym dodatkiem dla wszystkich posiadaczy oprogramowania MPC 2. Spodziewana premiera została przewidziana na luty 2024, ale termin ten może ulec zmianie. Z dem jakie prezentowane są poprzez społeczność Youtube wynika, że mechanizm ten działa zaskakująco dobrze i nagrania choć zawierają niewielkie artefakty i przesłuchy z pozostałych ścieżek to jednak reprezentują wysoką użyteczność - w dużym uproszczeniu da się w oparciu o te ścieżki wykonać remiks lub własną wersję utworu.

Więcej informacji TUTAJ

Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice EVERSE 12 - głośnik bezprzewodowy
Sennheiser EW-DX MKE 2 / 835-S SET - zestaw mikrofonów bezprzewodowych
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó