Premiera Ableton Live 12

10.03.2024  | Bartek Adel Vent
Premiera Ableton Live 12

Ableton Live to jeden z najchętniej wybieranych DAW, które są dostępne na rynku. Program miał swój debiut na przełomie wieku i został ciepło przyjęty dzięki możliwości wykorzystania go na żywo oraz clipom, które zaoferowały niespotykane do tej pory w środowisku komputerowym możliwości improwizacji z materiałem muzycznym w oparciu o komputer.

Najnowsza wersja Ableton Live 12 wprowadza wiele nowości oraz usprawnieniem, które mają pomóc być jeszcze bardziej kreatywnym (choć trzeba przyznać, że zmiany te nie są rewolucyjne, a raczej się uzupełnieniem już tych istniejących). Live wprowadza ulepszoną obsługę skal, które teraz mogą być globalne dla całego projektu, a dla wzmocnienia całości dodano sporo nowych efektów MIDI, których generatywne możliwości pozwalają na tworzenie rytmów, melodii i progresji akordów w locie. W Live 12 dodano także nowe skale oraz wsparcie dla micro-tuning, które umożliwia pracę nad utworami, które wykraczają poza ramy standardowego strojenia.

Ableton rozbudował także pokładowy arsenał efektów i instrumentów. Nowym syntezatorem jest Meld wyposażony w oscylatory pozwalające na moprhing. Z efektów nowością jest wielopasmowe distortion Roar. Część z efektów i instrumentów została usprawniona i poprawiona. Niektóre dostępne wcześniej tylko w Live Suite trafiły do wersji Standard, co patrząc na cenę aktualizacji wydaje się być niesamowitą okazją.

Poprawiono także wygląd aplikacji, zmian doczekał się cały motyw kolorystyczne a w samym programie pojawiły się nowe oznaczenia i ikony. Najważniejszą zmianą z perspektywy producenta jest pojawienie się miksera w oknie aranżacji. Jest to zmiana długo wyczekiwana przez użytkowników. Usprawnienia wyglądu z pewnością są jednymi z ważniejszych gdyż wpływają bardzo mocno na styl pracy. Zmodyfikowano także wyszukiwarkę Live 12 - dodano więcej możliwości personalizacji i nowe opcje kategoryzacji. Przeglądarka brzmień i sampli Live 12 pozwala tworzyć wyszukiwać podobnych sampli - opcja tak jest przydatna jeśli szukamy elementów aranżacji lub tworzymy własne zestawy perkusyjne.

Ableton Live 12 jest dostępny do zakupu na stronie Ableton. Ceny zależą od wersji: Live Intro (€79/$99), Live Standard (€279/$439) i Live Suite (€599/$749). Posiadacze wcześniejszych wersji mogą skorzystać z przeceny przy aktualizacji.

Więcej informacji TUTAJ

Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó