Skratch It - mobilne laboratorium scratchu

23.03.2024  | Bartek Adel Vent
Skratch It - mobilne laboratorium scratchu

Aplikacji umożliwiających scratchowanie powstało na przestrzeni lat tysiące, zwłaszcza w momencie rewolucji smartfonowej. Trzeba jednak przyznać, że wiele z nich nie miało nic wspólnego z prawdziwą sztuką turntablismu. Cieszy zatem fakt, że pojawiła się appka wykraczająca poza ramy zabawki i tak którą można wykorzystać nawet w profesjonalnych produkcjach. Skratch it to mobilne studio dla turntablisty potrzebującego przetestować sample lub po prostu umilić sobie czas podczas długiej podróży samolotem.

Skratch it to polski produkt, który został stworzony z myślą o ludziach szukających narzędzia do scratchowania w oparciu o smartfona lub tablet. Autor posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z aplikacjami muzycznymi - poprzedni jego produkt Amen Break Generator zyskał międzynarodową sławę i został nawet odświeżony po dekadzie oraz doczekał się portu na Androida. Skratch It nie zastąpi nam typowego gramofonu bo doznania jakie daje nam ekran dotykowy są inne - warto jednak dać szansę aplikacji, która pozwala efektywnie poszukiwać nowych muzycznych doznań oraz nauczyć wybierania sampli do faktycznego scratchu. Każde medium przechodzi transformację i turntablism nie jest tutaj wyjątkiem.

Aplikacja pozwala wybrać muzykę tła jaka posłuży nam za rytmiczne tło do ćwiczenia techniki scratchu. Jednocześnie możemy mieć załadowane 6 sampli z brzmieniami scratchu. Istnieje możliwość importu swoich sampli w jakości 16 bit 44.1KHz wav. Scratche można zgrywać zarówno z muzyką w tle jak i same scratche, które zaimportujemy do swojego ulubionego samplera lub programu DAW.

Ciekawym elementem jest mikser posiadający crossfader pozwalający na pracę w klasyczny sposób (manual) jak i tryb automatyczny (pattern mode) pozwalający na synchronizację scratchowania z tempem projektu. Samo tempo można ustawiać poprzez zmianę wartości lub przycisk TAP pozwalający na ręczne nabicie tempa. Audio jakie pojawia się na wyjściu aplikacji można podłączyć do innej appki jaka znajduję się na naszym telefonie lub tablecie. Na przykład do samplera Koala Sampler lub miksera wirtualnego AUM.

Zaletą Skratch It jest możliwość instalowania appki zarówno na telefonach, tabletach z iOS/iPadOS jak i na komputerach Mac wyposażonych w procesor M1 i pokrewne. Program został wyceniony na 30 zł i jest dostępny w App Store. Więcej informacji TUTAJ


Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó