Roland SP-404 mk2 - aktualizacja 2024

05.04.2024  | Bartek Adel Vent
Roland SP-404 mk2 - aktualizacja 2024

Roland przygotował dużą aktualizację firmware dla SP-404 MKII. Producent chwali się, że wersja 4.04 wprowadza bardzo dużo usprawnień pozwalających wycisnąć z tego urządzenia jeszcze więcej.

Ciekawą nowością jest funkcja Loop Capture, która może być znana użytkownikom pracującym z leciwym już modelem SP-555. SP-404 MKII staje się tym samym w pełni funkcjonalnym looperem. Sampler może rejestrować w locie próbki, inne syntezatory/samplery i wejście mikrofonowe w locie, aby tworzyć strukturę utworu na żywo.

Tym na co czekało wielu producentów jest Multipad Export. Ułatwia to eksportowanie wszystkich lub wybranych padów patternu jako osobne pliki audio. Usprawnia i znacznie przyspiesza to przenoszenie projektów stworzonych na SP-404mk2 do DAW w celu dalszej produkcji, remiksowania lub wymiany z innymi producentami.

Roland w cwany sposób korzysta z zasobów technologicznych jakie posiada i jakie zostały wypracowane na przestrzeni lat - pojawiła się funkcja Groove inspirowaną legendarnym już samplerem VP-9000 i jego technologią timestrechingu VariPhrase. Pozwala ona zmienić strukturę swingu samplowanych pętli perkusyjnych - możliwe jest wszystko, od subtelnego swingu do pełnego glitchu.


Roland nie zapomniał także o fanych syntezy dźwięku - syntezatory są teraz pakowane w zasadzie do każdego urządzenia muzycznego, stąd nie dziwi fakt, że japoński producent zdecydował się na przygotowanie 15 fal, które pozwalają generować proste basy, leady i inne dźwięki i tym samym wzbogacić całe urządzenie o możliwości syntetyczne względem samplingowej całości.

Aplikacja Koala Sampler firmy Elf Audio to uznany w środowisku producentów - mobilny sampler posiadający wersję zarówno na sprzęty Apple jak i tablety i telefony z Androidem. Roland wprowadzając integrację Koala w SP-404 MKII zrobił wielu użytkownikom spory prezent - zwłaszcza, że jest to pierwszy sprzętowy sampler pozwalający na integrację z Koalą i taki ruch może zachęcić także innych producentów do wspierania Koali. Nowe oprogramowanie umożliwia przesyłanie dźwięku pomiędzy samplerem a aplikacją przez USB. Możesz także kontrolować wiele funkcji aplikacji z poziomu SP-404mk2.

Co więcej, aktualizacja Roland SP-404 MKII wprowadza również inne przydatne funkcje, takie jak edycja micro timingu w trybie TR-REC, łączenie próbek i wiele wiele więcej. Więcej informacji TUTAJ

Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó