Arturia AstroLab - awangardowe standalone stage piano

10.04.2024  | Bartek Adel Vent
Arturia AstroLab - awangardowe standalone stage piano

Arturia to firma kojarzona głównie z rynkiem instrumentów wirtualnych, ale dorobek francuskiego producenta zawiera w sobie sporo instrumentów sprzętowych. Zaprezentowany właśnie - flagowy AstroLab łączy w sobie zarówno doświadczenia na polu sprzętowym jak i programowym.

Jednym z pierwszych sprzętowych syntezatorów w ofercie Arturii był Orgin - skierowany do grona zarówno muzyków, producentów jak i projektantów brzmień. AstroLab jest skierowany do nieco innego grona odbiorców. To nowoczesne stage piano, które ma zasilić głównie instrumentarium osób na żywo grających na syntezatorach i innych instrumentach klawiszowych. AstroLab posiada wysokiej klasy klawiaturą półważoną z aftertouch, a sam rozmiar klawiszy odpowiada rozmiarowi klawiszy fortepianowych, co jest ukłonem w stronę klasycznie wykształconych muzyków, którzy posiadają rozwiniętą pamięć mięśniową i z pewnością docenią jakość klawiatury AstroLab.

Arturia AstroLab jest wyposażone w 10 silników syntezy o różnym charakterze, od prostych wirtualnych analogów poprzez Granular, syntezę wektorową czy Vocoder. Do dyspozycji użytkownika oddano ponad 1300 presetów, a podłączając AstroLab do oprogramowania AstroLab Connect mamy tych dźwięków ponad 10000. Instrument może korzystać z brzmień syntezatora Pigments, ale trzeba go nabyć oddzielnie. Choć na Pigment praktycznie non stop są promocje i kosztuje on zwykle w okolicy 500 zł. AstroLab posiada wbudowany arpeggiator, looper, system skal i akordów. Do dyspozycji użytkownika oddano kilkanaście programowalnych przycisków, 4 przyciski do makro edycji (szybki dostęp) dla brzmień oraz 4 pokrętła do edycji parametrów powiązanych z efektami. AstroLab może odgrywać jednocześnie 2 brzmienia, które można podzielić na klawiaturze. Funkcja ta nazywa się SPLIT.


Intrygującym elementem całego instrumentu jest ekran. I choć nie jest on tak imponujących rozmiarów jak u konkurencji to warto wspomnieć, że sam ekran pełni także rolę koła nawigacyjnego i jego zadaniem jest przede wszystkim szybki dostęp do brzmień, co jest oczywiście nieocenione podczas występów na żywo. Dla usprawnienia komunikacji ze światem zewnętrznym urządzenie posiada Bluetooth audio oraz WIFI, które pozwala na bezprzewodowe łączenie ze tabletami, telefonami i komputerami celem synchronizacji i wymiany brzmień. Urządzenie wyceniono na 1600 euro. Więcej informacji TUTAJ

Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó