Elektron Digitakt 2 - nowa wersja cenionego samplera

29.04.2024  | Bartek Adel Vent
Elektron Digitakt 2 - nowa wersja cenionego samplera

Szwedzka firma Elektron powstała w latach 90 jak studencki projekt i szybko przeistoczyła się w jednego z bardziej cenionych producentów grooveboxów do tworzenia muzyki elektronicznej na świecie. W dorobku firmy są takie klasyki jak Monomachine, Machinedrum czy ceniony przez performerów Octatrack. Od kilku lat Elektron rozwija swoją linie “Trinity” czyli trójce niewielkich grooveboxów składających się z Digitona, Digitakta i Syntakta. Najnowszy dodatek to odświeżony sampler Digitakt 2, który wprowadza masę długo wyczekiwanych nowości.

Największą nowością względem poprzedniej nowości jest obecność STEREO tracków, które umożliwiają korzystanie z sampli stereo. Poprzednia wersja miała ten problem, że operowała jedynie na plikach audio, które były odtwarzane w sposób monofoniczny, co sprawiało, że sampler nie mógł do siebie przekonać nieco bardziej wymagających użytkowników. W związku z tym, że sample są teraz stereo to zwiększeniu uległa pamięć urządzenia. Sample Memory to teraz 400mb względem 64mb jakie były dostępne w pierwszej wersji urządzenia. Sama pamięć urządzenia przeznaczona na wszystko tj. na sample i projekty to teraz 20GB co czyni Digitakta 2 urządzeniem nowoczesnym, które zbliża się do rejonów jakie reprezentuje konkurencja w postaci Rolanda SP-404mk2, MPC One+ czy Maschine Plus.

Elektron Digitakt 2 oferuje 16 tracków, które mogą być zarówno mono jak i stereo. Mogą też być ścieżkami zawierającymi dane MIDI, przez co urządzenie można traktować także jako sekwencer dla zewnętrznych sprzętów MIDI takich jak syntezatory, samplery, grooveboxy czy moduły brzmieniowe. Zwiększono także maksymalną długość patternu do 128 kroków czyli 8 taktów. Pozwala to tworzyć aranże metodą subtraktywną czyli kopiować patterny i wprowadzać w nich zmiany, które potem układa się w cały utwór.

Urządzenie posiada pięć nowych filtrów - Multi-Mode, Lowpass 4, Equalizer, Comb, and Legacy LP/HP. Do Digitakta 2 dodano także Chorus, który z pewnością przyda się w manipulacji samplami mono czy ogólnie kreowaniu szerokiego brzmienia. Digitakt 2 to z pewnością ciekawa propozycja dla osób szukających sprytnego samplera do tworzenia utworów w studio lub odtwarzaniu próbek. Urządzenie nie jest rewolucją, ale ewolucją w dobrą i pożądaną stronę.

Więcej informacji TUTAJ

Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó