Reason 13 - premiera

12.05.2024  | Bartek Adel Vent
Reason 13 - premiera

Reason to unikalny DAW, którego koncepcja jest powiązana z latami 90 i funkcjonującymi w ówczesnych studiach rackami na urządzenia takie jak samplery, syntezatory i efekty. Właśnie zapowiedziano 13 wersję Reasona, która obfituje w nowości i usprawnienia.

Reason swoją premierę miał w 2000 roku jako następca cenionej aplikacji Rebrith RB-338 pozwalającej na tworzenie muzyki w oparciu o wirtualne emulacje Rolandów 303, 808 i 909. Reason od początku cechował się bogatą paletą brzmień opartą na wbudowanych syntezatorach, samplerach i innych wirtualnych urządzeniach studyjnych. Centralnym punktem programu jest wirtualny rack, w którym możemy umieszczać swoje urządzenia oraz dowolnie je łączyć ze sobą.

Reason Studios - firma, która rozwija wirtualny rack - zapowiedziała pojawienie się kilku istotnych nowości. Ulepszono przeglądarkę wbudowaną w aplikację, od teraz można ją odpiąć i przenieść w dowolne miejsce ekranu. A całość została wyposażona w nowy system tagów pozwalających lepiej oznaczyć dźwięki oraz tworzyć oznaczenia (kategorie) mające ułatwić wyszukiwanie najlepiej pasujących brzmień. Do najważniejszych nowości należy też zmieniony wygląd sekwencera oraz przeniesienie edycji do drugiej części ekranu (jak w wielu innych aplikacjach DAW). Zmiana ta z pewnością usprawni workflow większości osób pracujących na Reasonie. Już od dłuższego czasu użytkownicy sygnalizowali, że sekwencer wymaga zmian i ulepszeń względem tego, co oferuję konkurencja. Poprawiono też motywy kolorystyczne oferowane przez Reasona. Od teraz mamy dostęp do trybu jasnego oraz ciemnego.

Zmianie uległa także paleta barw - jak zawsze przy premierze nowej wersji Reasona dodano nowe pętle, presety i zestawy perkusyjne. Nowy instrument jaki pojawi się w Reason 13 to Polytone - syntezator pozwalający na mieszanie warstw dźwiękowych. Arsenał efektów został powiększony o Riley Space Delay będący luźną wariacją na temat efektów delay opartych na taśmie, lofi pogłosu oraz module saturacji/distortion.

Reason 13 zapowiada się bardziej jako ewolucja niż rewolucja. A trzeba przyznać, że na rynku DAW zrobiło się ciasno i wielu producentów znacznie wyprzedziło możliwości jakie oferuję Reason. Nie zmienia to faktu, że Reason jest jednym z najbardziej przyjaznych DAW, którego elementy graficzne i sposób prezentowania syntezatorów/samplerów (skeumorfizm) pozwala odnaleźć się osobom, które wcześniej korzystały z urządzeń sprzętowych. A osobom, które nauczą się podstawowej obsługi Reasona - przejście do świata sprzętowego może nie sprawiać tyle problemów. Wszystko dzięki modularnej strukturze Reasona oraz możliwości odwrócenia racka i pracy ze złączami audio/cv, które znajdują się na tyle instrumentów i efektów będących częścią Reasona. Nie ma aktualnie drugiej takiej aplikacji (poza modularnymi wtyczkami VST), która pozwala łączyć poszczególne elementy według uznania i pomysłowości.

Reason 13 wprowadza także nowe i dedykowane narzędzia takim procesom audio jak sidechaining, poszerzanie panoramy stereo oraz co ważne gain tool ułatwiający pracę z balansowaniem miksu i osiąganiem lepszego gain stagingu. Reason 13 pojawi się 18 czerwca 2024 jako płatna aktualizacja. Abonenci subskrypcji Reason+ otrzymają aktualizację już w ramach abonamentu.

Więcej informacji TUTAJ

Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó