Jak używać pedału sustain?

Czy możecie dać mi parę wskazówek, jak nauczyć się gry z pedałem sustain, który dostałem gratis z syntezatorem? Jak go wykorzystać w trakcie gry? / Marek

Być może już zdążyłeś się już zorientować, pedał sustain wykorzystuje się do podtrzymania dźwięków zagranych na instrumencie. Przycisk nożny używany z instrumentami elektronicznymi to najczęściej odpowiednik prawego pedału forte, stanowiącego obowiązkowy element konstrukcji wszystkich fortepianów i pianin. W instrumentach akustycznych pedał forte podnosi wszystkie tłumiki nad młoteczkami. Dzięki temu, po zwolnieniu klawisza – przy wciśniętym pedale forte – tłumik nie spada na struny jak zwykle i dźwięk wybrzmiewa jeszcze wtedy, gdy pianista oderwie dłoń od klawiatury. Podobnie działa to w instrumentach elektronicznych.

Zasada jest taka, że grając na syntezatorze czy pianinie pedał zwalniamy i ponownie naciskamy przed przejściem do następnego akordu. Dłonie lądują na klawiszach, gdy stopa podnosi się góry. Technika ta sprawdza się w pewnych stylach muzycznych, ale pamiętajmy też, żeby jej nie nadużywać, bo wyjdzie nam kakofonia. Korzystanie z pedału sustain wymaga pewnej koordynacji ruchów rąk i nogi, więc trzeba się wcześniej tego nauczyć. Przy okazji, warto zwrócić uwagę na polaryzację posiadanego pedału sustain. Niektóre modele, najczęściej mowa o kontrolerach nożnych marki Yamaha, mogą działać odwrotnie z instrumentami innych producentów, tłumiąc dźwięk po naciśnięciu. Nie stanowi to problemu, jeżeli pedał ma przełącznik polaryzacji.

Artykuł pochodzi z numeru:
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
maj 2015
Kup teraz
Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó