Więcej...

Easy Touch ET-5008 Dancer

Inne | 06.08.2012  | Wojciech Chabinka
Marka:  Easy Touch

Czym jest głośnik wibracyjny? Otóż jest to urządzenie, które po doprowadzeniu do niego sygnału audio ze wzmacniacza wibruje (wpada w drgania) zgodne z częstotliwością i amplitudą doprowadzonego sygnału. Aby jednak usłyszeć skuteczne pasmo głośnik taki musi mieć dodatkowo jakąkolwiek powierzchnię rezonansową.Easy Touch ET-5008 Dancer
Zawsze byłem ciekawy jak takie rozwiązania sprawdzają się w praktyce. Dlatego też, gdy tylko coraz bardziej popularna na naszym rynku komputerowym firma Easy Touch  zaproponowała nam do testów takie urządzenie, natychmiast się zgodziłem.

 

Pierwsze wrażenia
Model ET-5008 Dancer jest aktualnie jedynym z oferty głośników wibracyjnych oferowanych przez firmę Easy Touch. Sprzedawany jest w dwóch wersjach wyposażenia. W standardowy skład wchodzi głośnik, okablowanie i czytnik kart pamięci microSD (USB). W wersji wzbogaconej otrzymamy dodatkowo przyssawkę do szyby. I tu pierwsza moja uwaga: przyssawka jest niezbędna, gdyż bez niej nigdy nie uda nam się w pełni wykorzystać możliwości naszego urządzenia. Trzeba uczciwie przyznać, że jakość i design samego głośnika robi wrażenie. Jest to solidnie i bardzo ładnie wykonany metalowy walec, z bardzo przemyślanie rozwiązanym systemem sterowania oraz slotami na kartę flash i kabel, którym łączymy urządzenie z komputerem lub czymkolwiek wysyłającym sygnał audio (np. telefonem). W solidnym kartonie znajdziemy instrukcję, uchwyt (ze śrubkami do mocowania do stabilnych powierzchni), czytnik USB kart microSD, przykręcaną stopkę z przyssawką do szyb oraz rozwidlony kabel (mini jack/USB).
Głośnik może pracować w dwóch trybach: Speaker - czyli w połączniu z odtwarzaczem muzycznym (np. z komputerem, telefonem) oraz Micro SD - czyli jako samodzielny, zasilany z wewnętrznego akumulatora odtwarzacz plików muzycznych mp3 zapisanych na karcie microSD.
Easy Touch ET-5008 DancerW pierwszym przypadku głośność muzyki regulujemy z poziomu urządzenia sterującego, w drugim przypadku do tego celu służy pokrętło Volume znajdujące się na głośniku, za pomocą którego możemy także zarządzać odtwarzanymi utworami. Tryby pracy przełącza się przełącznikiem na obudowie głośnika, tym samym przełącznikiem też się go wyłącza.
Głośnik pokazuje stan naładowania akumulatora. W przypadku rozładowania zainstalowana na jego obudowie kontrolka LED zaczyna wpierw mrugać, aby później na stałe świecić na czerwono. Jeśli wszystko jest w porządku lampka świeci na zielono. Producent podaje, że akumulator wystarczy na ok. 4 godziny pracy urządzenia. Mnie udało się go rozładować po trzech godzinach solidnego grania. Ładowanie odbywa się za pomocą portu USB i trwa ok. 1,5 godziny.

 

W praktyce
Gdy uruchomimy głośnik trzymając go w ręce usłyszymy ciche, ot takie raptem muzyczne brzęczenie rodem z alarmu wibracyjnego komórki. Aby napawać się w pełni jego brzmieniem musimy go do czegoś przymocować na sztywno. I tu tylko od tego, jakiego rodzaju będzie to powierzchnia i o jakiej konstrukcji zależy zakres przenoszonych częstotliwości oraz ich natura. Zupełnie inaczej nasz głośnik zagra gdy zostanie przyssany do ławy, metalowej płyty, inaczej zagra zamocowany do szyby, a jeszcze inaczej gdy stanie zassany na dachu samochodu. Easy Touch ET-5008 DancerMiałem niesamowitą frajdę w szukaniu coraz to innych miejsc godnych odsłuchania. Przy tym oczywiście zawsze należy pamiętać, że głośnik promieniuje akustycznie podłożem, do którego został zamocowany. Czyli jeśli zamocujemy go np. na szybie okiennej, to pomijając warunki przestrzenne, dźwięk będzie oddawany w ten sam sposób zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia. Po prostu rewelacja! Przy tym wszystkim skoro dźwięk jest propagowany z płaszczyzny, do której zamocowaliśmy nasz głośnik nie ma znaczenia w którym kącie pokoju stoimy. Jego odbiór z każdego zakątka pomieszczenia będzie taki sam!

Brak tu miejsca aby też opisać ile frajdy sprawiło nam bawienie się przy jego dźwiękach na imprezie działkowej. Przyssany do dachu samochodu „dał czad”, o który ani ja, ani inni uczestnicy w życiu byśmy go nie podejrzewali.

Na poważnie
Tu mała dygresja. Otóż będąc kiedyś aktywnym muzykiem miałem wielką przyjemność zagrać na studniówce dla niesłyszących. Karkołomne? Otóż wcale nie! Długo jeszcze po tej imprezie nie dano mi było widzieć tak świetnie tańczącej i bawiącej się młodzieży. Gdy spytałem wychowawcy o ten fenomen, ten wyjaśnił mi, że ludzie niesłyszący są w stanie nauczyć się odbierać i odEasy Touch ET-5008 Dancerpowiednio interpretować wibracje akustyczne i mechaniczne z otoczenia. Mając to wciąż w pamięci zabrałem nasz głośnik do kolegi, który pracuje wśród ludzi z dysfunkcjami słuchu. I wiecie co? To był po prostu strzał w dziesiątkę. Jego wychowankowie „usłyszeli” wreszcie muzykę z czegoś, co nie kosztuje jak zwykle wręcz krocie (jako specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny!). Byli tak zachwyceni tym „wynalazkiem”, że gdybym był jego producentem, to pewnie całą partię oddałbym im za darmo.

Zakres zastosowań

- głośnik wibracyjny dla urządzeń mobilnych
- samodzielny odtwarzacz plików audio (mp3)

Nasze spostrzeżenia

+ solidne wykonanie
+ prostota obsługi
+ dźwięk (mono) o panoramie 360°
+ wbudowany akumulator
+ wbudowany czytnik kart microSD
- jakość odtwarzanego dźwięku silnie uzależniona od podłoża
- średnia jakość gwintu do mocowania przyssawki

 

Podsumowanie


Dawno nie miałem w rękach tak sympatycznego gadżetu (bądź co bądź). Dla laptopa, netbooka, tudzież i telefonu będzie jak znalazł. Do nagłośnienia małej imprezki na łonie natury też się nada. Znajdzie także zastosowanie w rękach ludzi niesłyszących. Dlatego też bez nawet chwili zastanowienia wnioskuję dla niego o redakcyjny znaczek „Nasz Typ”. Gdyby tak jeszcze miał radio…Zakres przenoszonych częstotliwości: 180 Hz – 18 kHz
Moc wyjściowa: 5 W
Zasilanie: port USB lub wew. akumulator (Li-ion)
Kolorystyka: srebrna, czarna
Wymiary: 51 x 59 mm
Waga: ok. 330 gram
Ceny: od 95 zł do ok. 140 zł, w zależności od wersji i dystrybutora

Producent
EASY TOUCH, www.easy-touch.com

Dostarczył do testów
EASY TOUCH Spółka Akcyjna, Katowice, tel. (32) 207-56-71, e-mail: office@easy-touch.com

Cena
140,00 zł
Producent
Easy Touch
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
wrzesień 2012
Kup teraz