AMX NMX-VCC-1000 Sereno - kamera internetowa

Inne | 26.07.2020  | Artur Kraszewski
Marka:  AMX

Każdy kryzys niesie z sobą tragedie i problemy, ale jest też silnym impulsem do rozwoju. Nie inaczej stało się teraz – internet uratował wiele miejsc pracy.

Szacuje się, że z pracy zdalnej chce w dalszym ciągu korzystać 60% osób zmuszonych przez kwarantannę do takiej formy funkcjonowania, a zainteresowanie komunikacją sieciową wzrosło w postępie wykładniczym. Kamery internetowe, będące głównie narzędziem komunikacji konsumenckiej, zostały szeroko zaakceptowane jako element działalności zawodowej, a nawet artystycznej. Skoro home-recording stał się głównym nurtem współczesnej produkcji muzycznej, to nic już nie zatrzyma nowego zjawiska, jakim jest home-eventing. Ale nie bawmy się w prognozowanie i skupmy na przedmiocie niniejszego testu.

Czego oczy nie widzą...

Sereno jest typową kamerą konferencyjną – jednym z wielu produktów należącej do grupy Harman (a więc korporacji Samsunga) firmy AMX, skupiającej się głównie na rozwiązaniach komunikacyjnych i edukacyjnych w ujęciu instalacyjnym i sieciowym. Od innych produktów tego typu odróżnia ją „biznesowe” wzornictwo oraz możliwość fizycznego zasłonięcia obiektywu i wyłączenia wbudowanych mikrofonów. Niby wszyscy wiedzą, że gdy dioda nie świeci, to kamera nie działa, ale i tak wiele osób zakleja czarną taśmą miniaturowe obiektywy w laptopach. Jak mawiają Rosjanie: „dowieraj, no prawieraj”, czyli „ufaj, ale sprawdzaj”...

Przegubowe zawieszenie pozwala na swobodne ustawienie kamery względem podłoża, a wyprowadzony przewód USB o długości 1,5 m na bezpośrednie podłączenie do komputera.

Konstrukcja AMX NMX-VCC-1000 Sereno

Kamera przystosowana jest do montażu na blacie stołu, na ścianach i suficie, ewentualnie do przyklejenia do podstawki monitora. Producent udostępnia opcjonalne, magnetyczne mocowanie ścienne, działające dzięki metalowemu elementowi podstawki, stabilizującemu pozycję i standardowo wyłożonemu warstwą neoprenu. Po jego odkręceniu można go odwrócić, zamocować do uchwytu magnetycznego lub dokleić dołączony do zestawu element samoprzylepny. Wychodzący z kamery kabel zakończony wtykiem USB ma długość 1,5 m. Za jego pośrednictwem Sereno komunikuje się z komputerem Mac lub PC i otrzymuje od niego napięcie zasilające. Transmitowany obraz charakteryzuje się najwyższą rozdzielczością 1920x1080/30 FPS, z kodowaniem H.256/MJPEG/YUV2. Istotną cechą zastosowanego elementu optycznego jest wyjątkowo szeroki kąt widzenia, wynoszący aż 120 stopni. To pozwala ująć w obrazie dużą część pomieszczenia, bez wprowadzania znaczących zniekształceń geometrycznych.

AMX NMX-VCC-1000 Sereno w praktyce

Obraz zachowuje ostrość już od 15 centymetrów, bazując na 4-krotnym cyfrowym powiększaniu oraz wyraźnemu rozjaśnieniu, więc dalsze jego przetwarzanie nie jest wskazane. Tak szeroki kąt i duża głębia ostrości sprawdzają się w zastosowaniach konferencyjnych lub gdy chcemy ująć jak największy obszar bez utraty wyrazistości elementów planu. Matryca elementu optycznego ma filtrowanie najwyższych częstotliwości, zatem nie wyłapuje podczerwieni, którą mogą emitować piloty zdalnego sterowania.

Mikrofony, w jakie wyposażono kamerę, to dwa elektrety pracujące monofonicznie w trybie Beam Forming, pozwalającym uzyskać dość dużą kierunkowość na wprost kamery. Wprawdzie tor przetwarzania audio ma dwukrotnie większą częstotliwość próbkowania niż w typowych telefonicznych zestawach nagłownych, ale to wciąż tylko 16 kHz, co oznacza obcięcie pasma przy około 8 kHz. Mikrofony są wyłączane wraz z mechanicznym zasłanianiem obiektywu, a ich ponownemu włączeniu towarzyszy dość wyraźny trzask. Generalnie rzecz ujmując, nie wiązałbym z nimi nadziei na wysokiej klasy przekaz dźwiękowy, choć warto docenić ich obecność, ukierunkowanie na zrozumiałość mowy i skuteczność w eliminowaniu zakłóceń spoza pola kierunkowości.

W programach do nagrywania i komunikacji wideo AMX Sereno zgłasza się ze wszystkimi formatami od 160x90 do 1920x1080.

Jakość obrazu jest wystarczająca do celów komunikacyjnych lub do zastosowania w charakterze miniaturki w obrazach wieloelementowych (kamera obsługuje wszystkie rozdzielczości od 160x90). Pełna automatyka balansu bieli oraz cyfrowe skalowanie i rozjaśnianie obrazu skutkują sporym szumem. Gdyby nie poszerzony zakres widzenia oraz możliwość fizycznego zamknięcia elementu optycznego, obraz z AMX Sereno w zasadzie nie różniłby się od obrazu z kamerek w laptopach. Że już nie wspomnę o kamerach w smartfonach, które potrafią mieć naprawdę znakomitą jakość, w wielu przypadkach sprawdzającą się nawet w zastosowaniach profesjonalnych.

Podsumowanie

Na czym więc polega przewaga tej, w końcu dość kosztownej, kamery internetowej nad innymi? O szerokim kącie i zasłanianiu obiektywu już wspomniałem. Możemy też liczyć na łatwość w integracji z systemami strumieniowania – wystarczy podłączyć kamerę przez USB do komputera np. z programem OBS czy Wirecast i już możemy przeprowadzać transmisję. Współpraca z takimi systemami jak Skype czy Teams też jest rzeczą oczywistą. A poza tym to solidnie wykonany, ładnie prezentujący się produkt renomowanej firmy, który choć nie porywa jakością, spełnia swą rolę w systemach komunikacji konferencyjnej. 

 

Nasze spostrzeżenia

+ szeroki kąt ujęcia
+ łatwa integracja z komputerem
+ ciekawe wzornictwo
+ zasłaniany element optyczny

- przeciętna jakość obrazu
- multimedialne próbkowanie dźwięku

 

Zakres zastosowań

- łatwa w obsłudze i prosta w implementacji kamera internetowa do celów konferencyjnych i komunikacyjnych

 

Informacje

Kamera do 1920x1080p 30 fps, H.264/MJEPG/YUY2, kąt widzenia 120 stopni, 4-krotny cyfrowy zoom
Zasilanie przez USB 2.0.
Wymiary 44x190x39 mm
Waga 0,18 kg
Cena
1476,00 zł
Producent
AMX
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
czerwiec 2020
Kup teraz
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó