Evolights Neo Spot 100 - kompaktowa głowica LED

Inne | 27.10.2020  | Artur Kraszewski
Marka:  Evolights

Kompaktowe ruchome światła LED cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza przy realizacji świetlnej pokazów, wydarzeń, w niedużych klubach i dyskotekach, a także wśród zespołów weselnych i didżejów.

Z uwagi na relatywnie niską cenę, pozwalają stworzyć wielopunktowy system, który doskonale sprawdza się w niewielkich obiektach i na małych scenach. Ich niewielka waga i gabaryty są dużym ułatwieniem w transporcie, zwłaszcza gdy korzystamy z kufrów na 2, 3 lub 4 urządzenia.

Konstrukcja Evolights Neo Spot 100

Głowica Neo Spot 100 przychodzi do nas w kartonowym, wyłożonym pianką pudełku, w którym oprócz niej samej znajdziemy stalową klamrę mocującą oraz kabel zasilający zakończony złączem PowerCon. W samym urządzeniu mamy wejście i wyjście sieciowe – to ostatnie pozwala na łańcuchowe łączenie kolejnych głowic. Podobnie jest ze złączami DMX/XLR, za pośrednictwem których można realizować konfigurację Master/Slave. W tym pierwszym trybie komunikaty podawane na głowicę Master (lub przez nią generowane przy pracy automatycznej) realizowane są przez pozostałe urządzenia pracujące jako Slave. Gdy każda z głowic w systemie pracuje w trybie Slave, wówczas można nimi sterować w sposób niezależny.

Zarówno gniazdo zasilania jak i złącze DMX/XLR zostały zduplikowane, co pozwala łączyć łańcuchowo kolejne urządzenia w systemie.

Do bezpośredniej obsługi urządzenia oraz sterowania miejscowego służy monochromatyczny wyświetlacz OLED i towarzyszące mu przyciski: Menu, Enter i dwa kursory. Diody obok wyświetlacza sygnalizują obecność sygnału DMX oraz wystąpienie błędu. Podstawa i szkielet konstrukcji są stalowe, zaś obudowa wykonana z kształtek z tworzywa. Z boków znajdują się dwa uchwyty, a umieszczone na dole kształtowniki pozwalają na zamocowanie dołączonej do zestawu klamry. Głowica jest wyjątkowo kompaktowa – można ją wręcz nazwać miniaturową. Mając wysokość 36 cm, szerokość 26 cm i głębokość 16 cm daje się umieścić praktycznie wszędzie. Całość spoczywa na czterech solidnych nóżkach. Mimo niewielkich wymiarów urządzenie waży 7 kg, co zapewnia mu pełną stabilność na podłożu.

Większość elektroniki urządzenia znajduje się w podstawie; w głowicy umieszczono źródło światła, mechanikę efektów oraz tor mikrofonu używanego przy pracy w trybie sterowania dźwiękiem i elementy wykonawcze silników krokowych do realizacji efektów. Obrót głowicy w pionie możliwy jest w ramach kąta 270 stopni, a w poziomie jest to półtora pełnego obrotu plus ok. 90 stopni (w praktyce 540 stopni). Zespół światła białego LED o mocy 100 W ma własny radiator przymocowany do korpusu urządzenia, dodatkowo chłodzony dedykowanym wiatrakiem. Światło poprzez zestaw filtrów (kolory, obrotowe szablony, przesłony) trafia na sterowany elektronicznie, mechaniczny układ ostrości (Focus), obrotowy pryzmat, a następnie na finalną soczewkę, którą możemy manualnie regulować wielkość plamy światła (Zoom).

Zestaw efektów obejmuje 8 kolorów (plus pusty), 6 obrotowych, metalowych wzorców (plus szklana przesłona rozchodzących się okręgów i pusty) oraz 4-ramienny, obrotowy pryzmat, którego pozycja względem strumienia światła sterowana jest silnikiem krokowym.

Evolights Neo Spot 100 w praktyce

Wszystko to pozwala na uzyskanie całej gamy ciekawych efektów, łącznie z „trzęsącymi się” gobo, poczwórnymi, obrotowymi szablonami oraz szybkim stroboskopem. Małe gabaryty i wyważenie głowicy przekładają się na szybkość ruchów promienia światła skupionego, którego wiązka ma maksymalnie 17 stopni. 100-watowy element LED charakteryzuje się dużą wydajnością, a precyzja optyki prezentuje się bardzo dobrze w kontekście zastosowań urządzenia. Obrotowe wzorce wyglądają ciekawie, a w połączeniu z dobrze dobranymi szklanymi filtrami koloru oraz temperaturą barwową światła białego (9.000 K) dają duże możliwości – zwłaszcza jeśli zmultiplikujemy liczbę wykorzystanych źródeł światła i ustawimy je do pracy współbieżnej.

Funkcję Zoom w Neo Spot 100 obsługuje się ręcznie, ustawiając oczekiwaną wielkość plamy światła. Niezależnie od niej działa sterowany elektronicznie Focus.

Tradycyjnie już mamy do dyspozycji trzy podstawowe tryby pracy, czyli Auto (8 różnego typu sekwencji fabrycznych), Sound (realizacja sekwencji w synchronizacji do dźwięków otoczenia z możliwością regulacji czułości wbudowanego mikrofonu) oraz DMX (praca w trybie sterowania sygnałem zewnętrznym w formacie DMX na 8 lub 15 kanałach). W trybie 8-kanałowym obsługujemy funkcje Tilt, Pan, Tilt/Pan Speed, Focus i tryby Macro. W trybie 15-kanałowym dochodzi regulacja w trybie precyzyjnym oraz pełna kontrola nad kolorami, wzorcami gobo i pryzmatem (włącznie z ustawieniem jego pozycji względem światła).

Do programowania i miejscowej obsługi urządzenia służy wyświetlacz OLED wraz z towarzyszącymi mu przyciskami Menu, Enter i dwoma kursorami.

Urządzenie nie ma włącznika zasilania i pracuje z napięciem w zakresie od 220 do 240 V. W trybie intensywnej pracy emitowany przez nie hałas (szum wentylatora, silników i elementów ruchomych) sięga 60 dB SPL A (w odległości 50 cm od głowicy), nie jest zatem ciche – przy czterech Evolights Neo Spot 100 może już być naprawdę głośno. Oczywiście, gdy gra głośna muzyka, nikt nie zwróci na to najmniejszej uwagi. Tym bardziej, że gdy głowica nie pracuje lub świeci światłem jednostajnym, hałas bardzo szybko spada do akceptowalnego poziomu.

Podsumowanie

Do Evolights Neo Spot 100 bardzo dobrze pasuje kolokwialne określenie „mały, ale wariat”. Nie jest może przesadnie wyrafinowanym urządzeniem, ale też nie pcha się na salony, a jedynie tam, gdzie potrzebna jest efektowna animacja światła za relatywnie nieduże pieniądze. Produkty Evolights cieszą się dobrą opinią wśród użytkowników, należy zatem przypuszczać, że zakup Neo Spot 100 będzie udana inwestycją.  

 

Nasze spostrzeżenia

+ kompaktowe gabaryty przy dużej efektywności
+ szeroka gama dostępnych efektów animowanych i statycznych
+ szybka praca
+ wydajne źródło światła białego
+ możliwość ręcznego ustawienia parametru Zoom
+ kabel PowerCon w zestawie

- dość głośny w trakcie pracy
- brak włącznika zasilania

 

Zakres zastosowań

- kompaktowe ruchome światło LED dysponujące całą gamą różnego typu efektów; do pracy w trakcie pokazów, w klubach, dyskotekach i wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z głośną muzyką

 

Informacje

Źródło światła matryca LED, 100 W, biała, 9.000 K
Rodzaj światła skupione, 12-17°
Sterowanie DMX (8/15), praca automatyczna, wyzwalanie sekwencji dźwiękiem. Tryb Master lub Slave
Efekty 8 kolorów + biały, 7 obrotowych wzorów (indeksowane, Gobo Shake), obrotowy pryzmat 4-boczny
Zakres ruchu 540° (poziom), 270° (pion)
Ściemniacz elektroniczny
Stroboskop 1-25 fps
Zasilanie sieciowe 220-240 V, 150 W
Wymiary 262x157x365 mm
Waga 7 kg
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó