Audio-Technica BPHS2S - słuchawkowy zestaw komunikacyjny

Inne | 03.01.2021  | Artur Kraszewski
Marka:  Audio-Technica

Opisany tu zestaw to jeden z trzech oferowanych w ramach serii BPHS2. Pozostałe dwa mają oba nauszniki, przy czym jeden z nich dostępny jest z mikrofonem pojemnościowym, a drugi z dynamicznym.

Zespolenie mikrofonu i słuchawek w jedną całość to swego rodzaju „oczywista oczywistość” jeśli chodzi o komunikację w zastosowaniach profesjonalnych. Wobec powszechnej obecnie pracy zdalnej systemy tego typu stały się również pożądanym produktem na ryku konsumenckim. Znajdują zastosowanie nie tylko w grach komputerowych, ale w edukacji oraz wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba komunikacji werbalnej.

Konstrukcja Audio-Technica BPHS2S

O profesjonalnym przeznaczeniu BPHS2S świadczy kilka faktów, w tym bardzo solidne wykonanie, konstrukcja nauszna oraz wyposażenie zestawu w odłączany kabel zakończony złączem XLR-4. W tym ostatnim przypadku mamy opcję użycia kabla BPCB2 z zakończeniami XLR-3 oraz TRS 6,3 mm, albo kabla BPCB3 z nieobrobionymi zakończeniami, pozwalającymi na montaż własnych wtyków. Kolejnym wyróżnikiem jest wbudowanie ogranicznika poziomu sygnału kierowanego na słuchawki, który możemy aktywować dedykowanym przełącznikiem. Kabel podłączany jest do słuchawek za pośrednictwem blokowanego mechanicznie złącza TA6F. Wraz z zestawem otrzymamy dwie zapasowe piankowe osłony na znajdujący się na wysięgniku mikrofon, pokrowiec na słuchawki i klips pozwalający przymocować kabel do odzieży.

Zarówno słuchawka jak i znajdujący się po przeciwnej stronie pałąka docisk, mają możliwość skokowej regulacji wysokości zawieszenia.

Zastosowany mikrofon to przetwornik dynamiczny o charakterystyce hipernerkowej, stąd istotne znaczenie ma jego pozycja względem ust użytkownika. W odległości ok. 2 cm i z zastosowaniem osłony piankowej jego pasmo przenoszenia znajduje się w zakresie 50 Hz-14 kHz. Szacowana czułość przetwornika to typowe dla tego typu konstrukcji 5,6 mV/Pa, zatem nie ma problemu we współpracy z większością interfejsów audio i urządzeń wyposażonych w wejście mikrofonowe. Pracująca w konfiguracji zamkniętej i wokółusznej słuchawka ma przetwornik z membraną o średnicy 45 mm, pozwalający na reprodukcję częstotliwości z zakresu 15 Hz-28 kHz z efektywnością 102 dB SPL/mW. Impedancja przetwornika to 38 Ω, wzrastające do 312 Ω po załączeniu limitera.

Za pośrednictwem wyjścia TB6M z zestawu wyprowadza się sygnał mikrofonowy i wprowadza słuchawkowy.

Regulacja położenia ogranicza się do skokowego ustawienia wysokości zawieszenia (nausznika i znajdującego się po drugiej stronie docisku). Nausznik pochyla się też o kilkanaście stopni w płaszczyźnie pionowej, dopasowując do kształtu głowy. Wszystko to, w połączeniu z miękkością wymiennej poduszki nausznika, zapewnia optymalny komfort podczas pracy. Zastosowany limiter poziomu sygnału jest rozwiązaniem półprzewodnikowym bazującym na mostku diodowym i tranzystorach, niewymagającym dodatkowego zasilania. Jego aktywowanie pozwala na redukcję głośności powyżej określonego progu, w tym wypadku 105 dB SPL.

Audio-Technica BPHS2S w praktyce

Jakość brzmieniowa całego systemu jest typowo komunikacyjna, z reprezentacją pasm ukierunkowaną przede wszystkim na zrozumiałość mowy. Tak jest w przypadku mikrofonu, odpornego na głoski wybuchowe i wraz z osłoną piankową oferującego znaczącą redukcję poszumów, a także w przypadku słuchawki, mającej dostarczyć głośny i wyraźny dźwięk. Na szczególne podkreślenie zasługuje efektywna praca limitera, bardzo ważna w sytuacji, gdy mamy do czynienia z różnym poziomem sygnału monitorowanego. Możemy wówczas ustawić duży poziom słuchawkowy, mając pewność, że cichsze sygnały będą dobrze słyszalne, a jednocześnie limiter zabezpieczy nas przez zbyt dużym poziomem, gdy pojawi się głośny dźwięk.

Charakterystyka pasmowa i zniekształceniowa słuchawki zestawu Audio-Technica BPHS2S. Przetwarzanie ukierunkowano na zachowanie wysokiej czytelności głosu.

Pod względem mechanicznym wszystko działa bardzo sprawnie – mikrofon można ustawić w optymalnej odległości od ust, a cały zestaw dobrze trzyma się na głowie. W razie zmęczenia jednego ucha można założyć zestaw na drugie, jednocześnie obracając mikrofon we właściwym kierunku. Odłączanie kabla słuchawkowego pozwala odejść od stanowiska bez zdejmowania zestawu z głowy. Podsumowując, BPHS2S to solidnie wykonany i zapewniający optymalną czytelność głosu zestaw nagłowny renomowanej firmy, do profesjonalnej pracy wymagającej ciągłego kontaktu słownego.

Nasze spostrzeżenia

+ wygodny, lekki i solidnie wykonany zestaw nagłowny
+ funkcjonalny limiter poziomu sygnału w słuchawce
+ możliwość pracy na uchu lewym lub prawym
+ brzmienie ukierunkowane na czytelność głosu

- stosunkowo wysoki poziom szumów mikrofonu
- kłopotliwy dostęp do przełącznika limitera

 

Zakres zastosowań

- zestaw komunikacyjny słuchawka/mikrofon przeznaczony do pracy profesjonalnej wszędzie tam, gdzie wymagany jest stały kontakt werbalny, także w ramach systemów bezprzewodowych

 

Informacje

Mikrofon na wysięgniku, dynamiczny, charakterystyka hipernerkowa, pasmo 50 Hz-14 kHz, czułość 5,6 mV/Pa
Słuchawka dynamiczna, zamknięta, nauszna, przetwornik z membraną 45 mm, pasmo przenoszenia 15 Hz-28 kHz, efektywność 102 dB SPL/mW, maks. moc 1,6 W
Złącze wyjściowe TB6M

Cena
1650,00 zł
Producent
Audio-Technica
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
listopad 2020
Kup teraz
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó