Klangfreund Multimeter - uniwersalny miernik głośności

Oprogramowanie | 29.08.2019  | Tomasz Wróblewski
Marka:  Klangfreund
Nasz Typ

Dostępnych jest już całkiem sporo narzędzi do pomiarów i słuchowej oceny materiałów audio poddawanych finalizacji na potrzeby streamingu. Jedną z wtyczek, która zwróciła naszą szczególną uwagę, jest Klangfreund LUFS Meter 2, opisywana w ubiegłym miesiącu przy okazji artykułu na temat przygotowywania plików do strumieniowania. Teraz w ofercie tej szwajcarskiej firmy pojawił się Multimeter, który ma nie tylko wszystko to, co LUFS Meter, ale też szereg dodatkowych funkcji.

Multimeter może pracować jako wtyczka AAX, AU, VST 2.4 i VST 3, jak też jako samodzielna aplikacja. Pozwala na pomiar trzech wartości dynamicznych: zintegrowanej, chwilowej i szczytowej głośności. Mamy wskaźniki słupkowe i grafy każdej z nich w funkcji czasu, co pozwala nam optycznie prześledzić zmiany dynamiki. Jest także automatyczna zmiana głośności, pozwalająca ocenić brzmienie materiału po zaaplikowaniu normalizacji oraz tryb Faders Up, w którym każda instancja na poszczególnych ścieżkach DAW ustawia tłumienie tak, by uzyskać wiarygodne porównanie głośności między różnymi ścieżkami. Ale wszystko to znamy już z LUFS Meter 2. Czego możemy się spodziewać po mierniku Multimeter? Wskaźnika głośności PSR (odstęp między poziomami szczytowymi a chwilowymi) i PLR a także wielobarwnego grafu, bardzo przypominającego to, co oferuje MeterPlugs Dynameter, tyle że w poziomie.

Ale jest też kilka funkcji naprawdę ekstra. Pierwsza to możliwość wczytywania plików audio dla dokonania błyskawicznej analizy. Nie trzeba zatem odsłuchiwać całości, by wiarygodnie zmierzyć wartość zintegrowaną. Kolejna rzecz to lista wyników uwzględniająca wszystkie wartości dynamiczne w kontekście czasu (co 0,1 s) i wreszcie możliwość generowania pełnych raportów pod postacią plików CSV. Funkcje te stawiają Multimeter w zdecydowanej czołówce aplikacji i wtyczek do pomiaru głośności już nie tylko na potrzeby mediów strumieniowych, ale też branży reklamowej i filmowej – wszędzie tam, gdzie tego typu raporty są wymagane. Na podstawie pomiarów wtyczka może generować dane automatyki. Wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję w ustawieniach wtyczki i aktywować nagrywanie wybranych wskazań pod postacią krzywej automatyki. Tak zapisana krzywa może posłużyć do automatycznej realizacji głośności na dowolnej ścieżce, np. wokalu. Oprócz funkcji miernika Multimeter może zatem funkcjonować jako doskonałe narzędzie typu gain rider, i to z uwzględnieniem trzech różnych krzywych głośności!

Inne ciekawostki? Funkcja Extended True Peak, czyli możliwość definiowania precyzji wykrywania poziomów międzyszczytowych (ustawienia automatyczne i ręczne, z możliwością dokonania wyboru już po pomiarze), pełna synchronizacja z napędem DAW, praca w trybach surround, skalowanie wielkości interfejsu, dowolny wybór kolorystyki każdego elementu, a także bardzo dobrze napisana, szczegółowa i wyjaśniająca wiele zagadnień instrukcja obsługi. Klangfreund Multimeter to jeden z takich produktów, które z dużym zapasem spełniają wszystkie warunki stawiane produktom nagradzanym przez nas znakiem Nasz Typ: jest ekstremalnie innowacyjny i ponadprzeciętnie funkcjonalny, nie kosztuje fortuny i nosi wszelkie znamiona produktu do zastosowań profesjonalnych na każdym etapie produkcji.

Nasze spostrzeżenia

+ możliwość instalacji na 3 komputerach
+ wszystkie opcje w zakresie wskazań dynamiki
+ praktyczna i efektowna wizualizacji zakresu dynamiki
+ generowanie komunikatów automatyki
+ raport pod postacią pliku
+ szybki pomiar zaimportowanych plików
+ przy pracy wieloinstancyjnej pozwala na porównanie różnych utworów/wersji z symulacją odtwarzania na określonej platformie
+ pełna synchronizacja z DAW
+ kilkadziesiąt presetów dla konkretnych zastosowań

- brak

 

Zakres zastosowań

- profesjonalny miernik dynamiki/głośności dla materiałów poddawanych normalizacji głośności
- pozwala na generowanie automatyki na podstawie wskazań głośności

 

Informacje

Kompatybilność OS X 10.7 lub nowszy, Windows XP lub nowszy, Linux (w fazie testów)
Format AAX, AAX Audio Suite, AU, VST, VST3
cena 59 USD
producent Klangfreund
Cena
240,00 zł
59 USD
Producent
Klangfreund
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
lipiec 2019
Kup teraz
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT