Prodipe TT100 Duo

Sprzęt estradowy | 04.12.2017 
Marka:  Prodipe
Nasz Typ

Model TT100 to zgrabny zestaw francuskiej firmy Prodipe, jak wiele innych wyrobów tej marki firmowany przez producenta muzycznego Ludovica Lanena. W skład opisywanej wersji Duo wchodzi dwukanałowy odbiornik i dwa mikrofony.

Seria 100 UHF Lanen składa się z czterech systemów bezprzewodowych dostosowanych do różnych zastosowań. TT100 Solo to zestaw mikrofon-odbiornik, TT100 Duo zawiera dwa mikrofony, Headset 100 wyposażony jest w nadajnik mocowany do paska i mikrofon nagłowny, a Instrument 100 ma ten sam nadajnik, ale współpracujący z instrumentami. Wszystkie systemy pracują w paśmie UHF 610-686 MHz, obsługując maksymalnie 100 kanałów transmisji na jednym torze, z jednoczesną pracą ośmiu urządzeń. Odbiornik z opisywanego systemu Duo jest jedynym z całej serii, który pracuje z wykorzystaniem dwóch torów (każdy po maks. 100 kanałów), dzięki czemu mogą z nim jednocześnie współpracować dwa mikrofony dołączone do pakietu.

Konstrukcja i obsługa

Głównym elementem mikrofonu, pełniącego też funkcję nadajnika, jest kierunkowa kapsuła dynamiczna o czułości 2,2 mV/Pa. Wykonana ze stalowej siatki osłona wyłożona jest wewnątrz neutralną akustycznie gąbką, daje się odkręcić i poddać zabiegom higienicznym. Kapsuła ma wyważone brzmienie, dobrze sprawdzające się w przypadku konferansjerki, wykładów i prelekcji. W zestawie znajdziemy też dwa uchwyty, które pozwalają zamocować mikrofony na statywach.

Korpus mikrofonu wykonany jest z tworzywa, a w jego wnętrzu mieszczą się dwie baterie R6. Dostęp do nich uzyskujemy po zsunięciu osłony znajdującej się po przeciwnej stronie przełącznika, który można ustawić w trybie włączenia, wyciszenia lub wyłączenia nadajnika. Tuż przy nim znajduje się dioda sygnalizująca stan baterii zasilających. Baterie osadzone są dość ciasno, ale nie mają żadnych dociskających je elementów elastycznych, a wyjęcie z korpusu tego ogniwa, które wchodzi głębiej, może niekiedy wymagać potrząśnięcia mikrofonem. Częstotliwość pracy obu nadajników zestawu transmitowana jest podczerwienią z odbiornika, a czujnik IR w nadajniku znajduje się pod osłoną baterii, którą na czas konfiguracji systemu trzeba całkowicie zdjąć.

Urządzenie odbiorcze wyposażone jest w wewnętrzne anteny i ma postać efektownego pudełka z tworzywa. Zasilanie dostarczane jest przez zewnętrzny zasilacz sieciowy (w zestawie). Za pomocą gniazd XLR z odbiornika możemy wyprowadzić dwa niezależne sygnały torów A i B, a także ich sumę na niesymetrycznym wyjściu TS 6,3 mm. Poziom każdego sygnału ustawiamy trymerami Volume.

Odbiornik samodzielnie wyszukuje wolną, pozbawioną zakłóceń częstotliwość (przycisk Scan), którą następnie-po wciśnięciu tego samego przycisku, ale z włączonym nadajnikiem zbliżonym do odbiornika-transmitujemy do mikrofonu. Czynność tę powtarzamy dla drugiego toru transmisji. System jest bardzo prosty i wygodny w obsłudze, a jedynym utrudnieniem może być zbyt krótki kabel z zasilacza, którego długość wynosi raptem 100 cm. Diody sygnalizujące pracę i obecność sygnału świecą się tak, że można je dostrzec w pomieszczeniu, ale już w pracy plenerowej, przy pełnym słońcu może być z tym problem. Pamiętajmy jednak, że TT100 Duo to system przede wszystkim do zastosowań lektorskich, który nie jest dedykowany do wykorzystania na typowej scenie. Stąd m.in. brak anten zewnętrznych w odbiorniku, ponieważ producent zakłada odległość między nadajnikami a odbiornikiem, która nie przekracza 50 m w linii prostej.

System ma wystarczającą do założonych zastosowań dynamikę i niski poziom szumów. Pasmo przenoszenia pozwala uzyskać pełne brzmienie głosu, a czułość kapsuły i nadajnika nie wymaga od nas zachowania bezpośredniej bliskości mikrofonu od źródła dźwięku. Dwie baterie R6 wystarczają na ok. 6 godzin ciągłej pracy. Na wyjściach XLR pojawia się sygnał o poziomie mikrofonowym, a na niesymetrycznym wyjściu sumarycznym o poziomie rzędu -10 dBV.

Za TT100 Duo zapłacimy 890 zł, co jest uczciwą ceną za dobrej klasy dwukanałowy system z dwoma nadajnikami, przeznaczony do zastosowań uniwersalnych i dostarczany z dwuletnią gwarancją.

Zobacz także test wideo:
Black Lion Audio Seventeen - jednokanałowy kompresor FET
Black Lion Audio Seventeen - jednokanałowy kompresor FET
„Seventeen nie jest kompresorem typu 1176, na którym nagrywał Twój dziadek”, jak możemy przeczytać w opisie produktu. Świetnie, a zatem czym jest?

Zakres zastosowań

- dwukanałowy system bezprzewodowy do zastosowań w trakcie wykładów, prelekcji, konferencji itp., przystosowany do pracy z przenośnym nagłośnieniem lub integracji z nagłośnieniem stacjonarnym

 

Nasze spostrzeżenia

+ dwa tory sygnałowe w kompaktowym zestawie
+ łatwa obsługa
+ synchronizacja mikrofonów z odbiornikiem przez podczerwień
+ automatyczne wyszukiwanie wolnych częstotliwości
+ niezależne wyjścia symetryczne i wyjście sumy kanałów z regulacją poziomów

- krótki przewód w zasilaczu
- nieco utrudniona wymiana baterii

  

Informacje

Pasmo radiowe:

UHF 610-686 MHz, 100 kanałów, 8 systemów jednocześnie.

Mikrofon:

dynamiczny, charakterystyka nerkowa, czułość 2,2 mv/Pa, zasilany dwiema bateriami R6, moc nadajnika 10 mW.

Odbiornik:

dwukanałowy, zewnętrzny zasilacz 100-240 V/5 W.

 

 

Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó