dB Technologies DEM 30 - system odsłuchu dousznego

Sprzęt estradowy | 16.04.2020 
Marka:  dB Technologies

Elegancko wykonany, funkcjonalny i niedrogi system włoskiej firmy dB Technologies może przypaść do gustu osobom, które poszukują alternatywy dla produktów innych, nieco bardziej znanych marek oferujących systemy IEM.

Jak większość systemów IEM (In-Ear Monitoring), DEM 30 pracuje na bazie transmisji analogowej w paśmie UHF, w tym wypadku w dwóch zakresach częstotliwości, 823-832 MHz oraz 863-865 MHz, oferując 96 kanałów (8 grup po 12 kanałów każda). Transmisja może się odbywać w trybie mono lub stereo, a w odbiorniku uwzględniono takie elementy jak regulacja barwy, ogranicznik poziomu oraz możliwość regulacji balansu. W zestawie znajdziemy wszystkie elementy potrzebne do jego natychmiastowego uruchomienia: nadajnik wraz z zasilaczem, anteną, uchwytami do raka, wkrętami montażowymi, złączem antenowym mocowanym na panelu i kablem z nadajnika do złącza; mocowany do garderoby odbiornik wraz z dwiema bateriami R6; oraz dwa przetworniki douszne i wzmacniany kabel łączący je z odbiornikiem. Przetworniki i kabel mają własny futerał, a w pakiecie znajdziemy też dwie dodatkowe pary wkładek dousznych – w sumie trzy zestawy o różnych gabarytach.

Konstrukcja dB Technologies DEM 30

Wejścia combo w nadajniku przystosowano do sygnału liniowego w trybie symetrycznym lub niesymetrycznym, z możliwością zastosowania tłumika 12 dB. Poziom modulacji obu kanałów toru nadawczego ustawiamy potencjometrem na przednim panelu nadajnika, mając możliwość kontroli transmitowanego sygnału audio za pośrednictwem wyjścia słuchawkowego z własnym regulatorem głośności. Wyświetlacz w nadajniku prezentuje poziom obu kanałów sygnału audio, częstotliwość pracy, aktywność automatycznej blokady przycisków i sygnalizuje tryb mono lub stereo. Ustawienia obejmują jedynie zmianę grupy i kanału transmisji oraz jej tryb (mono/stereo). Po kilku sekundach braku aktywności, działanie przycisków zostaje automatycznie zablokowane, co można zmienić przytrzymując przez kilka chwil przycisk Set. Żaden z przycisków na panelu nie jest podświetlany, co trochę utrudnia pracę przy nienajlepszym oświetleniu.

Wyświetlacz odbiornika prezentuje częstotliwość, poziom sygnału audio, tryby pracy oraz stan baterii zasilających. Przyciskami na przednim panelu regulujemy, w zależności od konfiguracji, barwę sygnału lub balans/panoramę.

Nieco więcej funkcji mamy w odbiorniku, którego korpus, w przeciwieństwie do nadajnika, wykonany jest z tworzywa. Oprócz ustawiania banków i kanałów możemy w nim aktywować dokonywana przyciskami na panelu regulację funkcji Tone (rodzaj barwy dźwięku) lub balansu. Tu także uruchamiamy limiter i włączamy blokadę przycisków. W tym zakresie jesteśmy skazani na inwencję własną oraz metodę prób i błędów, ponieważ ani drukowana, ani dostępna w internecie instrukcja obsługi nie wyjaśniają działania wszystkich tych funkcji. Kilka rzeczy dało się jednak sprawdzić w praktyce. Przycisk Set trzeba naciskać jak najkrócej, gdyż dłuższe jego przytrzymanie nie pozwala przejść do kolejnej pozycji menu. W czasie ustawiania trzeba unikać sytuacji, gdy przy znaku kłódki włączymy On, bowiem wówczas aktywuje się blokada. Gdy natomiast wyłączymy funkcję Mix, wtedy zamiast regulacji barwy (swoją drogą dość subtelnej) przyciskami na panelu odbiornika będziemy zmieniać balans. Odbiornik włącza się potencjometrem będącym jednocześnie regulatorem głośności słuchawek. Wprawdzie można mieć kilka zastrzeżeń do jego sposobu mocowania i tego, że gałka nie jest osadzona zbyt solidnie, ale na plus przemawia to, że obsługa tego regulatora jest bardzo wygodna.

dB Technologies DEM 30 w praktyce

Dołączone do zestawu przetworniki DEM 30E są szerokopasmowe, z tunelowym wylotem, na który nakładamy silikonowe wkładki (do wyboru trzy rozmiary). Charakteryzują się impedancją 16 Ω oraz efektywnością 92,5 dB SPL dla 1 kHz. Są przy tym bardzo lekkie, wygodne, a dołączany do nich kabel dobrze układa się za uchem, utrzymując przetworniki na miejscu. Kluczem do zapewnienia najlepszego przetwarzania, stabilności oraz izolacji od dźwięków otoczenia jest dobór właściwej wkładki i poprawne „wkręcenie” przetwornika w kanał słuchowy. Sądzę też, że przyda się dodatkowe mocowanie kabla zaraz za uchem, którego można dokonać z wykorzystaniem klejącej taśmy medycznej (np. 3M Transpore Medical).

Dołączone do zestawu przetworniki douszne mają odpinane kable i trzy rozmiary wkładek silikonowych. Kabel o długości 1,3 m jest mocny i dobrze się układa.

Złącza do przetworników nie są wkręcane, ale wpinane, więc można je nie tylko szybko odłączyć w razie potrzeby, ale też wygodnie podłączyć, gdy przetworniki są już umieszczone w uchu. Brzmienie słuchawek ukierunkowane jest na czytelność wokalu, zatem nie spodziewajmy się mocnych basów. Nie zmienia to faktu, że rytm, harmonię i sam głos słychać wyraźnie. Limiter dobrze spełnia swoją rolę, utrzymując stały poziom sygnału i nie dopuszczając do ogłuszenia nawet w skrajnych sytuacjach. Ze względów bezpieczeństwa trzeba jednak zadbać o jakiś procesor dynamiki włączony przed nadajnikiem. Przyciski na panelu, w zależności od konfiguracji nadajnika oraz odbiornika, regulują balans/panoramę lub charakter soniczny dźwięku – od lekko konturowego do nieco jaśniejszego. Jak już wspomniano, regulacja ta jest dość płytka, w zasadzie symboliczna, ale w pewnym zakresie pozwala dostosować brzmienie do naszych potrzeb. Kabel układa się dobrze, nie ma tendencji do skręcania i splątywania się. Jeśli poprawnie osadzimy przetworniki i ułożymy kabel, to już po kilku chwilach wręcz zapominamy o tym, że mamy „ucho” jako odsłuch. Pod względem poziomu głośności odczuwalnej słuchawki nas nie porażą, ale na niezbyt głośnej scenie sprawdzają się dobrze i nie powodują wrażenia dyskomfortu.

Podsumowanie

Produkty dB Technologies cieszą się dużym zainteresowaniem nabywców, głównie z uwagi na atrakcyjną cenę, wysoką funkcjonalność oraz fakt, że w większości są produkowane we włoskiej siedzibie firmy w Crespellano. Z sugerowaną ceną detaliczną 1.800 zł DEM 30 należą do najtańszych bezprzewodowych systemów IEM, co w kontekście popularności marki i jej wieloletniej obecności na rynku wzbudza zrozumiałe zainteresowanie potencjalnych nabywców.

Transmisja jest skuteczna, limiter działa bardzo sprawnie, a słuchawki zapewniają wysoką czytelność głosu, choć miłośnicy niskich tonów mogą nie być usatysfakcjonowani tym brzmieniem. Wykonanie nie wzbudza zastrzeżeń, a jeśli z odbiornikiem nie będziemy się obchodzić zbyt namolnie, może nam posłużyć długie lata. Jego konfiguracja nie przebiega idealnie i nie ma co liczyć na wsparcie w instrukcji obsługi, ale ustawień nie zmieniamy co chwila, zatem można z tym żyć. Przetworniki są wygodne, mają odpinane złącza, a sam kabel dobrze się układa. W kontekście swojej ceny DEM 30 z pewnością zasługują na uwagę, choć należy pamiętać, że nie mają pretensji do zastosowań profesjonalnych. Niemniej wszędzie tam, gdzie zależy nam na dyskretnym i sprawnie działającym odsłuchu bezprzewodowym, z pewnością znajdą użytkowników. 

 

Nasze spostrzeżenia

+ dwa zakresy częstotliwości UHF
+ 96 kanałów w ośmiu bankach
+ praca w trybie mono lub stereo
+ skuteczny limiter w odbiorniku
+ w zestawie znajdują się wszystkie elementy systemu

- kłopotliwa konfiguracja odbiornika
- brak wyczerpującej instrukcji obsługi

 

Zakres zastosowań

- analogowy, bezprzewodowy system IEM UHF do pracy na małych scenach i realizacji zadań pomocniczych

 

Zobacz także test wideo:
Bettermaker EQ232D - wirtualny Pultec na sterydach
Bettermaker EQ232D - wirtualny Pultec na sterydach
Bettermaker EQ232D to nic innego, jak rozwinięcie sprzętowego EQ230P pod postacią wtyczki dostępnej za pośrednictwem platformy Plugin Alliance.

Informacje

Zakres pracy UHF, 823-832 MHz i 863-865 MHz, 96 kanałów w 8 bankach (bez płynnego przestrajania); transmisja mono i stereo
Czas pracy odbiornika do 8 godzin na jednym zestawie baterii
Moc nadajnika 10 mW
Pasmo przenoszenia 60 Hz-15 kHz
Zasilanie zewnętrzny zasilacz uniwersalny (nadajnik), 2xR6 (odbiornik)
Wymiary 212x44x196 mm (nadajnik), 64x90x23 mm (odbiornik)
Waga 560 g (nadajnik), 95 g (odbiornik)