Solid State Logic Nucleus 2 - kontroler DAW

Sprzęt studyjny | 01.03.2017 
Marka:  Solid State Logic

Zaprezentowany siedem lat temu kontroler Nucleus okazał się sporym sukcesem firmy SSL. Jego nowa wersja zapowiada się jeszcze ciekawiej, choćby z uwagi na możliwość współpracy z urządzeniami bazującymi na protokole Dante.

Nucleus 2 to coś znacznie więcej niż sprzętowy kontroler dla DAW. To także fizyczne centrum naszego studia, wyposażone w tory sygnałowe z możliwością komutacji, dokonywania nagrań czy konfigurowania odsłuchów. Z jego poziomu można zarządzać praktycznie wszystkimi elementami systemu rejestracji i postprodukcji – nie będzie nam nawet potrzebny interfejs audio. O tym, że Nucleus to znakomity pomysł może świadczyć fakt, że firma SSL dopiero teraz zdecydowała się na stworzenie drugiej jego wersji. Wprowadzone zmiany nie są też poprawkami, ale zupełnie nowymi funkcjami dostosowanymi do wymagań współczesnego odbiorcy. To, co widać od razu, to zmiana koloru – z grafitowego na biały. Zasadniczą różnicą jest jednak zmiana protokołu do obsługi wchodzących i wychodzących cyfrowych sygnałów audio. W tym wypadku kartę USB zastąpiono interfejsem Dante, bazującym na standardowym kablu sieciowym. Nie ogranicza to jednak możliwości wykorzystania urządzenia w niewielkich studiach. Nucleus 2 wciąż może być podłączony bezpośrednio do komputera, ale tym razem za pośrednictwem kabla sieciowego. Do obsługi tego połączenia niezbędna jest jednak instalacja oprogramowania Dante Virtual Soundcard. Po jego dokonaniu porty wejściowe i wyjściowe urządzenia SSL są widoczne w naszym programie DAW jako porty fizyczne. Takie rozwiązanie wprowadza opóźnienie wynoszące ok. 4 ms, więc porównywalne z tym, jakie występuje w przypadku interfejsów USB czy Thunderbolt.

Dante w Solid State Logic Nucleus 2

Sam format Audinate Dante jest standardem cyfrowej komunikacji przez IP, szeroko stosowanym w przemyśle pro-audio i bardzo dobrze „osprzętowanym”. Nawet jeśli jakieś profesjonalne urządzenie wielokanałowe nie ma takiego portu, to w większości przypadków ma możliwość instalacji karty rozszerzającej, służącej do jego obsługi.

Całą sieć można z łatwością rozbudowywać o kolejne urządzenia, więc nasz system może rosnąć razem ze studiem i naszymi potrzebami. Jest to o tyle proste, że Nucleus 2 ma już wbudowany 2-portowy switch sieciowy. Podłączając kontroler kablem sieciowym do komputera Mac, nie możemy jednak korzystać z innej sieci, ponieważ Mac OS X aktualnie nie obsługuje więcej niż jednego adresu IP, a ten będzie zajęty przez Nucleus 2. Ponadto w systemie El Capitan do uruchomienia dwukierunkowej łączności z interfejsem kontrolera trzeba będzie dokonać manualnej konfiguracji ustawień sieciowych w komputerze, z uwagi na konieczność podania adresu routera (szczegóły w instrukcji obsługi).

Istnieje możliwość współpracy kontrolera SSL z więcej niż jednym komputerem. Nasz router powinien mieć obsługę serwera DHCP, a ponadto należy użyć switcha USB, który pozwoli na przełączanie portu USB (do którego podłączamy klawiaturę i mysz) między komputerami. Tu zdecydowanie warto rozważyć zastosowanie któregoś z urządzeń typu KVM, co pozwoli też na przełączanie monitora komputerowego (pracą KVM można też sterować z poziomu samego kontrolera – służy do tego przycisk KVM Hot Key).

Współpraca Nucleus 2 z zewnętrznymi interfejsami audio wyposażonymi w port Dante odbywa się w oparciu o oprogramowanie Dante Via (do kupienia oddzielnie). Możemy wówczas zarządzać wszystkimi sygnałami, które trafiają do i z interfejsu do programu DAW, realizując wielośladowe nagrania i miks z pełnym sterowaniem sprzętowym.

Profile Solid State Logic Nucleus 2

Wraz z urządzeniem mamy dostęp do oprogramowania aktualizacyjnego, drivera ipMIDI, aplikacji NucleusRemote (mocno przestarzałej i niedziałającej na nowych systemach) oraz wspomnianego Dante Virtual Soundcard (do pobrania ze strony Audinate). W każdym wypadku wymagane jest posiadanie konta, a w przypadku SSL także zarejestrowanie sprzętu z użyciem numeru seryjnego. Oprogramowanie aktualizacyjne bazuje na skrypcie Java i jest indywidualizowane dla danego numeru seryjnego.

Gdy przebrniemy przez wszystkie meandry związane z instalacją, konfiguracją i aktualizacją, wówczas możemy uruchomić program DAW i wskazać w nim Nucleus 2 jako interfejs i kontroler. Producent dostarcza gotowe wzorce dla programów Pro Tools, Live, Logic, Studio One, Reason, Cubase/Nuendo, Reaper oraz Pyramix.

Bezpośrednie sterowanie pracą DAW odbywa się sieciowo, z użyciem driverów ipMIDI. W zależności od tego, na ilu warstwach chcemy zarządzać miksem (Nucleus 2 udostępnia na jednej warstwie obsługę 8 kanałów), tyle portów MIDI powinniśmy uruchomić i skonfigurować. Tu trzeba pamiętać, że kontrolery ciągłe CC transmitowane są tylko na pierwszym porcie MIDI, więc powinien on być cały czas dostępny. Protokół obsługi to standardowy HUI/MCU.

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

Kontroler może współpracować zamiennie z trzema aplikacjami DAW, a ich profile zapisywać na karcie pamięci SD, by np. przenosić je między różnymi kontrolerami. W ramach profilu można zapisać komplet konfiguracyjny odnoszący się do przyporządkowania fizycznych manipulatorów do ich odpowiedników w DAW. Można skorzystać z ośmiu wspomnianych wyżej gotowych profili, ale mamy sporo możliwości edycji ich kopii (oryginały nie podlegają edycji) i zapisania pod własnymi nazwami. Ciekawą funkcją jest możliwość ustanowienia jednego transportu w jednym DAW do sterowania transportem w dwóch innych (tryb Transport Master), co nie wyklucza też ich niezależnego działania. Takie funkcje jak obsługa skrótów DAW z klawiatury komputerowej, ich konfiguracja z wykorzystaniem trybu MIDI Learn i różne tryby pracy kółka Jog to w kontrolerach tej klasy standard. Nucleus 2 oferuje natomiast bardzo rozbudowaną obsługę przycisków Soft Keys i enkoderów, wraz z towarzyszącym im wyświetlaczem prezentującym opis, znacząco ułatwiającym codzienną obsługę. Należy zaznaczyć, że kontroler SSL pozwala wprawdzie na obsługę parametrów wtyczek za pomocą czterech enkoderów, ale możliwe jest to tylko w Pro Tools z wykorzystaniem standardowego edytora wtyczek z użyciem protokołu HUI.

Solid State Logic Nucleus 2 analogowo

Lektura instrukcji obsługi jest bardziej niż wskazana, gdyż Nucleus 2 nie jest zwykłym kontrolerem i oferuje mnóstwo dodatkowych funkcji, z którymi warto się zapoznać. Od strony analogowej udostępnia dwa tory wejściowe, w prostej linii pochodzące z konsolet SSL. Mogą one pracować zarówno z mikrofonami, jak i źródłami o wysokiej impedancji, udostępniając regulację czułości (od +12 dB do +75 dB wzmocnienia), tłumik, odwracanie biegunowości, filtr HPF 80 Hz oraz możliwość włączenia zewnętrznego sprzętu w tor insertowy (aktywowaną dedykowanym przyciskiem). Sygnał z obu wejść analogowych może być skierowany do DAW, sieci Dante i na wyjście cyfrowe S/PDIF, np. pod kątem zapisu kopii bezpieczeństwa.

Po stronie wyjść dysponujemy możliwością podłączenia dwóch par monitorów oraz słuchawek, z regulacją proporcji między sygnałem wchodzącym na wejścia 1 i 2 a wychodzącym z DAW, co od razu i bez dodatkowej konfiguracji zapewnia odsłuch przy nagrywaniu kolejnych śladów. Z kolei na etapie miksu (przycisk Mix) wejścia 1 i 2 są zastępowane przez zewnętrzne urządzenie na sumie końcowej, co umożliwia szybkie zgranie materiału z wyjść analogowych do programu DAW – także bez dodatkowej konfiguracji i z najwyższymi parametrami jakościowymi.

Nowością w Nucleus 2 jest profesjonalny tor zleceniowy, z dedykowanym przedwzmacniaczem i wyciszaniem monitorów od 20 dB z chwilą jego włączenia. Sygnał z mikrofonu zleceniowego można też kierować do sieci Dante, co pozwala rozprowadzić go po całym systemie.

 

Zakres zastosowań

- profesjonalny kontroler przeznaczony do pracy w charakterze centralnego elementu projektowego i produkcyjnego studia nagrań opartego na oprogramowaniu DAW
- obsługa protokołu Dante pozwala na współpracę z już istniejącymi systemami wielokanałowych interfejsów i przetworników A/C/A wyposażonymi w port tego typu

 

Nasze spostrzeżenia

+ w pełni funkcjonalny kontroler HUI/MCU/ASCII
+ pełna funkcjonalność Dante
+ najwyższa jakość wykonania
+ doskonałe przedwzmacniacze i przetworniki
+ mapy do obsługi najważniejszych programów DAW
+ wbudowany koncentrator aktywny USB
+ pełna skalowalność systemu w oparciu o sieć Dante

- brak zaawansowanej implementacji MIDI
- bardzo skromny zestaw oprogramowania

 

Podsumowanie

Jak widać z powyższego tekstu, w którym jedynie przybliżyłem niektóre aspekty zastosowania SSL Nucleus 2, jest to potężne narzędzie do kontroli całego systemu w naszym studiu. I choć producent dołożył wszelkich starań, by ułatwić nam pracę, integracja urządzenia z bardziej zaawansowanymi strukturami może zająć trochę czasu i nie obejdzie się tu bez fachowego nadzoru. Nucleus 2, głównie poprzez obecność doskonałych jakościowo torów audio – o których należy myśleć jako o dwóch przedwzmacniaczach mikrofonowych, module sumy i kontrolerze odsłuchów – praktycznie nie ma konkurentów na rynku. Wprawdzie w zakresie obsługi wtyczek i zaawansowanych funkcji MIDI na rynku znajdziemy szereg znacząco lepszych rozwiązań, ale jeśli chodzi o HUI/MCU sprzęt SSL reprezentuje najwyższą klasę.

 

Informacje

złącza: 2x RJ-45, USB B, 3x USB A, RS232, Footswitch.
Porty analogowe: External In, Pre-amp In, Monitor, Mini Out, Insert, Headphones, iJack.
Tory analogowe: THD +N – 0,002% (+24 dBu), zapas dynamiki +27 dBu, zakres dynamiki >120 dB, przetwarzanie audio – 44,1-96 kHz, 16/24 bity.
zasilanie zewnętrzny zasilacz 24 V/120 W.
wymiary 385x120x730 mm.
waga 7,5 kg.
Producent
Solid State Logic
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
marzec 2017
Kup teraz
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó