Więcej...

sE Electronics sE8

Sprzęt studyjny | 11.01.2018 
Marka:  sE Electronics
Nasz Typ

O mikrofonach produkcji chińskiej - przynajmniej takich, w przypadku których oficjalnie podaje się źródło pochodzenia - już jakiś czas temu przestano myśleć w kategoriach "gorszego sortu". Kilku chińskich producentów, w tym także sE Electronics, zdążyło sobie wyrobić solidną markę w świecie pro-audio i teraz zbiera tego owoce.

Najnowszy sE8 to konstrukcja, jakiej nie powstydziłaby się żadna firma mikrofonowa z ponad półwieczną tradycją. Począwszy od jakości wykonania na finalnym brzmieniu skończywszy mikrofony te zasługują na uwagę tych, którzy w rozsądnej cenie chcą kupić dobrej klasy mikrofony małomembranowe - w tym wypadku pod postacią fabrycznej pary stereo. Wprawdzie po otworzeniu metalowej walizeczki, w której zestaw jest dostarczany, natychmiast uderzy nas charakterystyczny zapach sklepu z tanimi trampkami, ale osoby pod tym względem wyczulone mogą wyrzucić jej wypełnienie i wykonać własne z bezwonnej pianki.

Do pary

W skład pakietu sE8 Matched Pair wchodzą dwa mikrofony sE8 wraz ze sztywnymi uchwytami i reduktorami gwintu, piankowe osłony przeciwwietrzne oraz metalowy płaskownik pozwalający na zamocowanie obu mikrofonów na jednym statywie. Dostarczone mikrofony miały kapsułę o charakterystyce nerkowej, którą można odkręcić, podobnie jak w klasycznych mikrofonach tego typu (wyposażono ją w gwint 1,75"). Ilustracje na pudełku wskazują jednak, że możemy się spodziewać także kapsuł o charakterystykach supernerkowej, dookolnej, a nawet ósemkowej. Gdy takowe staną się dostępne, sE8 może się okazać naprawdę łakomym kąskiem dla wielu użytkowników.

Pod każdym względem kapsuła w sE8 w zasadzie niczym nie różni się od kapsuł z hi-endowych mikrofonów tego typu

Tym bardziej, że jest wyjątkowo solidnie wykonany i nie ma w nim ani śladu "taniości". Porządny korpus, sprawnie działające przełączniki tłumika (10/20 dB) i filtru HPF (80/160 Hz, 6 dB/okt.) i wyjątkowo niski jak na tego typu mikrofon poziom szumów własnych (13 dBA) predestynują go do wielu zastosowań o charakterze profesjonalnym.

W przypadku elektroniki też nie dopatrzymy się obniżającej jakość oszczędności – solidna płytka drukowana ma co najmniej przyzwoitej klasy podzespoły montowane w większości powierzchniowo i rozsądnie poprowadzoną ścieżkę sygnałową. Kluczowe z wielu względów rezystory polaryzacji konwertera impedancji wyglądają na takie, które nie będą sprawiać kłopotów, a wykonanie całości nie budzi zastrzeżeń. Cały układ konwersji i buforowania jest beztransformatorowy i, zgodnie z informacjami producenta, pracuje w klasie A.

Kapsuła

Kapsuła ma pozłacane i sprężynujące wyprowadzenie elektrody stałej, a bardzo drobna i mocna siatka skutecznie chroni 3-mikronową membranę 0,75" przed uszkodzeniem. Pomyślano nawet o teflonowych izolatorach elektrody stałej (w takich konstrukcjach to zazwyczaj elektroda ruchoma, czyli membrana jest połączona do masy) i silikonowym pierścieniu stabilizującym mocowanie całej płytki - wszystko zgodnie z zasadami sztuki tworzenia wysokiej klasy mikrofonów.

Kapsułę wykonano z dużą precyzją i dbałością o szczegóły. Producent eksponuje fakt jej ręcznej produkcji, ale z tego co się orientuję, to zdecydowana większość tego typu kapsuł składana jest ręcznie - przynajmniej tam, gdzie najważniejsza jest jakość. Raczej chodzi tu o fakt, że kapsuła powstaje w całości w sE Electronics, i nie jest tzw. stockowym elementem no-name, jaki można znaleźć w wielu tanich mikrofonach paluszkowych innych producentów.

W praktyce

Pod względem brzmieniowym sE8 prezentuje się dokładnie tak, jak większość wyższej klasy mikrofonów z membraną 0,75" - gra ciepło, szczegółowo, zapewnia optymalną równowagę pasmową i nie ma żadnych problemów z dźwiękiem o wysokim poziomie SPL. Tego typu mikrofony nie zawsze nadają się do bliskiego omikrofonowania i przeznaczone są na ogół do pracy w średnim oraz dalszym planie; sE8 nie jest tu wyjątkiem. Mimo zastosowania bardzo gęstej, ale zapewniającej doskonałą przejrzystość akustyczną siatki osłaniającej kapsułę, wrażliwość mikrofonu na bezpośrednie podmuchy z odległości do 50 cm jest bardzo duża; nawet gdy zastosujemy filtr dolnozaporowy. W każdej innej sytuacji, gdy dźwięk rozchodzi się swobodnie, a nie ciśnieniowo, tam sE8 gra fantastycznie.

Na czym polega zasadnicza różnica pomiędzy sE8 a wieloma innymi budżetowymi mikrofonami małomembranowymi? Głównie na wykonaniu kapsuły. Te najtańsze produkowane są metodami najprostszymi, często maszynowo, z wykorzystaniem tworzywa sztucznego zamiast teflonu i bez precyzyjnie gwintowanych docisków stabilizujących poszczególne elementy konstrukcji. Zamiast tych ostatnich, których koszt wytworzenia jest spory z uwagi na wymaganą dużą dokładność, ściska się poszczególne elementy pierścieniami z tworzywa, nawet ich nie gwintując. W takiej sytuacji powtarzalność brzmieniowa oraz jakość samego dźwięku zawsze będą wielką niewiadomą - może się udać, ale niekoniecznie.

W przypadku takiej kapsuły jak w sE8, gdzie każdy element dociskany jest pierścieniem, elektroda stała izolowana jest teflonem, a jej część służąca do ukształtowania charakterystyki bardzo precyzyjnie wyfrezowana w mosiądzu z wykorzystaniem obrabiarek CNC, takich problemów nie ma. Pod tym względem kapsuła ta w zasadzie niczym nie różni się od kapsuł z hi-endowych mikrofonów tego typu. Do tego dochodzi dobrej klasy elektronika, solidne wykonanie oraz, póki co, relatywnie nieduży koszt robocizny, i w konsekwencji mamy porządny mikrofon za atrakcyjną cenę.

Zakres zastosowań

- uniwersalny mikrofon małomembranowy do średnich i dalszych ujęć instrumentów akustycznych, chórów, całych zespołów oraz do nagrań ambientowych
- dostępny pod postacią pary stereo zestaw może stanowić podstawowe narzędzie pracy przy różnego typu nagraniach

 

Nasze spostrzeżenia

+ wysoka jakość wykonania
+ zrównoważone, neutralne brzmienie
+ dostępność pod postacią par stereo
+ niski poziom szumów i duża dynamika
+ para stereo w metalowej walizeczce

- zapach z wnętrza walizeczki...

 

Podsumowanie

Siwei Zou, założyciel i szef sE Electronics, pół-Amerykanin, pół-Chińczyk, wszechstronnie wykształcony muzyk, a do tego znakomity biznesmen a nawet restaurator, zjadł zęby na produkcji mikrofonów i doskonale wie, jak je produkować. Ponadto ma własną fabrykę i znakomitą kadrę, w której są osoby pracujące po kilkanaście lat, świetnie znające swój fach. W historii tej firmy zdarzały się różne dziwne produkty, będące efektem eksperymentów Zou, ale częściej pojawiały się rzeczy wręcz genialne, jak np. legendarny Reflexion Filter. Wygląda na to, że sE8 może należeć do tej drugiej grupy i będzie wyjątkowo popularnym mikrofonem z membraną 0,75".

 

Informacje

Funkcja: małomembranowy mikrofon pojemnościowy.
Kapsuła: membrana 0,75”, charakterystyka nerkowa, wymienna.
Czułość: 25 mV/Pa (-32 dBV).
Maks. poziom SPL: 139 dB (159 dB z tłumikiem 20 dB), 0,5% THD dla 1 kHz.
Poziom szumów własnych: 13 dBA.
Zakres dynamiki: 126 dB (146 dB z tłumikiem 20 dB).
Filtr HPF: 80/160 Hz, 6 dB/okt.
Impedancja: 110 Ω.
Zasilanie: zewnętrzne, fantom +48 V; 2,7 mA.
Wymiary: 23x120 mm.
Waga: 141 g.