Więcej...

Audio-Technica AT2020USBi - mikrofon USB

Sprzęt studyjny | 01.01.2016  | Tomasz Wróblewski
Marka:  Audio-Technica

AT2020 to jeden z najpopularniejszych modeli oferowanych przez firmę Audio-Technica, przeznaczonych do pracy w domowych i projektowych studiach nagrań. Dostępny jest w wersji standardowej z analogowym wyjściem, z wyjściem USB, a teraz pod postacią mikrofonu, który można podłączyć także do urządzeń iOS.

Różnica między AT2020USB+ a AT2020USBi na pierwszy rzut oka sprowadza się do braku w tym drugim funkcji monitoringu, czyli wyjścia słuchawkowego z regulacją jego głośności. Okazuje się jednak, że są to dwa mikrofony dość istotnie różniące się funkcjonalnością.

Jak można oczekiwać od produktów firmy Audio-Technica, mikrofon AT2020USBi brzmi bardzo przejrzyście, czysto i charakteryzuje się znikomym poziomem szumów własnych

Konstrukcja Audio-Technica AT2020USBi

O ile kapsuła pozostała taka sama, i jest to świetnie brzmiący elektret z ultralekką membraną o średnicy 13 mm, to elektronika jest już zupełnie inna. Zastosowanie przetwornika A-C Burr-Brown PCM1802 pozwoliło na przetwarzanie sygnału z 24-bitową rozdzielczością i próbkowaniem do 96 kHz, dzięki czemu AT2020USBi jest jednym z nielicznych mikrofonów tego typu na rynku, który pozwala na zapis dźwięku z takimi parametrami. Korpus wykonany jest ze stopu cynku i aluminium, a osłaniająca kapsułę stalowa siatka jest dwuwarstwowa, dość skutecznie rozpraszając energię podmuchów towarzyszących zgłoskom wybuchowym. Ponadto membrana mikrofonu zabezpieczona jest warstwą pianki o grubości ok. 4 mm, przeźroczystej akustycznie dla średnich i wyższych częstotliwości. Jakość wykonania mikrofonu należy określić jako bardzo wysoką, z dużą dbałością o wszystkie szczegóły, jak np. elastyczne zawieszenie płytki z potencjometrem głośności czy konstrukcję mocowania przetwornika. Wszystko jest precyzyjnie dopasowane i efektownie wykończone, a zastosowane podzespoły elektroniczne są wysokiej klasy. Audio-Technica jest firmą, która poniżej pewnych standardów nie schodzi, i AT2020USBi jest tego najlepszym przykładem.

Wyposażenie dodatkowe Audio-Technica AT2020USBi

Wraz z estetycznie zapakowanym mikrofonem znajdziemy zamykany na suwak pokrowiec ze sztucznej skóry, sztywny uchwyt oraz statyw służący do ustawienia mikrofonu na biurku. Dołączono także dwa kable, z jednej strony zakończone złączami typu micro HDMI (w tym formacie wyprowadzany jest cyfrowy sygnał USB z mikrofonu), a z drugiej standardowym złączem USB oraz złączem Apple Lightning. AT2020USBi może zatem współpracować z każdym komputerem, jak i urządzeniami przenośnymi z systemem iOS (iPhone, iPad itd.). Kable są cienkie (średnica 3 mm), dość sztywne i mają długość 1,5 m, co do pracy z mikrofonem ustawionym na biurku czy podczas współpracy np. z iPadem powinno wystarczyć. Gdy jednak mikrofon będziemy chcieli podłączyć do stojącego nieco dalej komputera, wówczas trzeba dokupić odpowiedni przedłużacz kablowy USB.

Audio-Technica AT2020USBi w praktyce

Po podłączeniu mikrofonu do komputera lub tabletu zapala się w nim niebieska dioda sygnalizująca obecność napięcia zasilającego i jednocześnie wskazująca przód mikrofonu, który ma nerkową charakterystykę kierunkową. Z poziomu systemu komputera mikrofon widoczny jest jako AT2020USBi, i od razu jest gotów do pracy. Dostępny w mikrofonie potencjometr poziomu sygnału działa w zakresie 20 dB, zatem pełni funkcję tłumika z płynną regulacją. Z podłączeniem do iPada również nie ma najmniejszych problemów. W moim przypadku zaraz potem mogłem już nagrywać dźwięk w GarageBand i innych aplikacjach pozwalających na zapis dźwięku.

AT2020USBi jest jednokierunkowym interfejsem audio, a zatem zgłasza się wyłącznie jako wejście. Jeśli mamy program DAW, w którym domyślnie jest możliwość wskazania tylko jednego interfejsu audio, to może być kłopot z odsłuchem materiału nagrywanego, odtwarzanego w tle podczas nagrania i po zakończeniu nagrania. Aplikacje tego typu mają możliwość współpracy z dwoma różnymi interfejsami, choć nie zawsze funkcja ta dostępna jest domyślnie. Np. w programie Reaper należy przejść do ustawień i w zakładce Audio Device zaznaczyć opcję Allow use of different input and output devices. Nie jest to rozwiązanie w pełni profesjonalne i nawet sami twórcy Reapera zalecają ostrożność (w końcu mamy dwa różne urządzenia o różnych zegarach, które nie podlegają synchronizacji), ale w większości przypadków taka konfiguracja działa w miarę stabilnie. W komputerach Mac można się też posłużyć trybem agregowania urządzeń audio, choć odbywa się to kosztem nieznacznego zwiększenia latencji.

Jak można oczekiwać od produktów firmy Audio-Technica mikrofon AT2020USBi brzmi bardzo przejrzyście, czysto, daje dobrze zdefiniowany dźwięk i charakteryzuje się znikomym poziomem szumów własnych. Dobrze sprawdzi się zarówno w warunkach bliskiego omikrofonowania, jak i przy ujęciach np. gitary akustycznej. Zastosowana kapsuła pozwala uzyskać wyrazisty dół pasma, a korzystając z mikrofonu przy bliskim ustawieniu względem ust mówiącego, zastosowaniu pop-filtru i po odpowiednim przetworzeniu nagranego sygnału da się uzyskać głęboki, „radiowy” głos. Należy zwrócić uwagę na to, że jasno i szeroko brzmiący AT2020USBi przy nagraniach z bliskiej odległości lubi niekiedy eksponować mlaśnięcia oraz podobne im odgłosy, więc zarejestrowany sygnał warto poddać obróbce z użyciem de-essera i declickera, co przy współczesnej edycji dźwięku jest już w zasadzie standardem.

AT2020USBi plasuje się w ścisłej czołówce mikrofonów z wyjściem USB, co wynika z jakości wykonania, zastosowanego przetwornika A-C i bardzo dobrej kapsuły elektretowej

Zakres zastosowań

- uniwersalny mikrofon instrumentalno-wokalny do bezpośredniego połączenia z komputerem lub urządzeniem iOS
- do pracy w domowym i projektowym studiu nagrań, a także do nagrań w terenie z wykorzystaniem np. iPada lub laptopa

 

Nasze spostrzeżenia

+ szerokie, przejrzyste brzmienie
+ 24-bitowe przetwarzanie z próbkowaniem do 96 kHz
+ 20-decybelowa regulacja czułości
+ możliwość bezpośredniej współpracy z urządzeniami iOS
+ kable Lightning i USB w zestawie
+ funkcjonalny statyw do ustawienia na biurku

- przy współpracy z komputerem kabel USB może się okazać za krótki
- miniaturowe złącze typu HDMI nie ułatwia podłączenia kabla

 

Podsumowanie

Nowy produkt Audio-Technica plasuje się w ścisłej czołówce mikrofonów z wyjściem USB, co wynika z jakości wykonania, wysokiej klasy zastosowanego przetwornika A-C i bardzo dobrej kapsuły elektretowej. W tym przedziale cenowym, a także nieco niższym, ma jednak silną konkurencję, głównie pod postacią sE Electronics X1 USB (kapsuła wielkomembranowa, filtr, tłumik, wyjście słuchawkowe, próbkowanie do 192 kHz) oraz IK Multimedia iRig Mic Studio (1-calowa kapsuła, wyjście słuchawkowe, ale próbkowanie już 48 kHz). Na rynku jest też Apogee MiC 96k, o zaskakująco podobnych parametrach i funkcjonalności jak AT2020USBi, tyle tylko, że producent przeznaczył go wyłącznie do współpracy z komputerami Mac i urządzeniami iOS.
Jest zatem z czego wybierać, a osoby poszukujące wyższej klasy mikrofonu z wyjściem USB otrzymują pod postacią AT2020USBi kolejny produkt, który mogą wpisać na listę „do sprawdzenia”.

 

Informacje

Kapsuła: Elektretowa o charakterystyce nerkowej.
Pasmo przenoszenia: 20 Hz-20 kHz.
Przetwarzanie A-C: 24-bitowe, próbkowanie do 96 kHz.
Złącze wyjściowe: Micro HDMI (format USB).
Zasilanie: Przez USB (5 V) lub Lightning (3,3 V).
Wymiary: 162x52 mm.
Waga: 350 g.