Więcej...

DJ Techtools Midifighter Twister - kontroler MIDI

Sprzęt studyjny | 18.11.2018  | Jarosław Stubiński
Marka:  DJ Techtools

Midifighter to rodzina kontrolerów sprzedawana pod marką DJ Techtools, amerykańskiej firmy specjalizującej się m.in. w sprzedaży sprzętu didżejskiego oraz do szeroko rozumianej produkcji muzycznej. Midifighter Twister to wyjątkowo funkcjonalne urządzenie, którego zakres zastosowań wykracza daleko poza systemy didżejskie.

Historia DJ Techtools zaczęła się w 2007 roku od strony internetowej dla didżejów. Jak to często bywa, z czasem pojawiło się forum, obecnie zrzeszające ponad 150.000 członków, potem sklep w Brisbane na południu San Francisco, sklep internetowy, działalność edukacyjna, aż przyszedł czas na tworzenie własnych produktów.

W dziedzinie kontrolerów MIDI może się jeszcze wiele wydarzyć, bo w zakresie koncepcji na tworzenie interfejsów człowiek-komputer możliwości są nieograniczone. W DJ Techtools postawiono na rozwiązania standardowe, czyli bazujące na doskonale wszystkim znanych manipulatorach, ale wartością dodaną jest ich ponadprzeciętna funkcjonalność. Enkoder nie jest zwykłym enkoderem, ale wielofunkcyjnym narzędziem, które wraz z otaczającymi go wielobarwnymi diodami daje mnóstwo możliwości.

DJ Techtools, oprócz Midifighter Twister, aktualnie oferuje dwa inne modele kontrolerów. Fighter 3D wyposażony jest w 16 wielokolorowo podświetlanych przycisków klasy militarnej oraz akcelerometr, dzięki czemu reaguje także na zmianę położenia. Ma zestaw map dla programów Traktor, Live oraz Scratch. Fighter 64 nie ma czujnika ruchu, ale za to oferuje 64 przyciski, takie same jak w Fighter 3D. Producent deklaruje, że mają one zastosowanie m.in. w automatach do gier, a ich trwałość szacowana jest na 5 milionów przyciśnięć (przy dziesiątkach tysięcy przyciśnięć w standardowych przyciskach membranowych).

Midifighter Twister też ma przyciski w liczbie 22, choć na pierwszy rzut oka ich nie widać. 16 z nich to przyciski w enkoderach, a pozostałe sześć umiejscowiono na bokach korpusu. Łącznie mamy więc 38 fizycznych manipulatorów wysyłających komunikaty MIDI – całkiem sporo jak na urządzenie o tak kompaktowych wymiarach. Przyjrzyjmy mu się bliżej.

Konstrukcja DJ Techtools Midifighter Twister

Urządzenie wykonane jest bardzo solidnie. Ma dwuczęściowy, wzmacniany wewnętrznie korpus z wytrzymałego mechanicznie tworzywa oraz boki wyłożone gumową osłoną. Spoczywa na czterech gumowych podkładkach, które dają mu optymalną stabilność. Przyczepność nie jest jednak na tyle duża, by móc wciskać boczne przyciski bez przytrzymywania urządzenia. Każda z wielobarwnych diod LED wokół enkoderów ma własny „tunel” łączący ją z panelem czołowym, dzięki czemu nie występuje efekt podświetlania jednych pól świecących przez drugie (choć można taką funkcję aktywować w ustawieniach, by zachować płynność wyświetlania).

Solidność manipulatorów to w przypadku kontrolerów MIDI sprawa kluczowa, dlatego Twister wyposażony jest w enkodery renomowanej firmy ALPS.

Enkodery to produkty renomowanej firmy ALPS, ale już umiejscowione na bokach przyciski to standardowe monostabilne łączniki membranowe. Pełnią one jednak funkcje przełączające, a nie wykonawcze, więc nie ma to wpływu na funkcjonalność urządzenia. Każdy enkoder współpracuje z własnym, 8-bitowym układem HC165, diody sterowane są za pomocą matryc HC595, a całością zarządza mikrokontroler Atmel Xmega 128. Urządzenie zasilane jest przez USB i współpracuje z komputerami PC oraz Mac. Do pracy nie są wymagane dedykowane drivery, ale niezbędny jest program Midifighter Utility, który umożliwia aktualizację firmware i pozwala na niemal dowolną konfigurację urządzenia.

Wytrzymałość obudowy kontrolera Midifighter Twister bierze się nie tylko z odpowiedniej jakości zastosowanych materiałów, ale też wzmocnień konstrukcyjnych, których nie znajdziemy w budżetowych produktach

Enkodery z funkcją przycisku otoczone są przez 11 świecących na biało diod LED, ale aktywując funkcję Has Detent możemy włączyć dowolny inny kolor diody wskazującej środek. Ma to rację bytu w sytuacji, gdy enkoder działa w trybie mniej/więcej. Poniżej enkoderów znajdują się pola podświetlane różnymi kolorami i w różny sposób, w zależności od trybu, jaki zostanie przypisany do manipulatora. Wszystkie te elementy są w pełni konfigurowalne.

Programowanie DJ Techtools Midifighter Twister

Urządzenie pozwala zapisać dowolne konfiguracje wszystkich enkoderów w czterech bankach, które możemy przełączać wybranymi przez nas przyciskami z boku. Domyślnie środkowy przycisk z lewej strony zmniejsza numer banku, a taki sam z prawej zwiększa. W tym zakresie mamy jednak pełną dowolność, bowiem Midifighter Twister to swoista tabula rasa. Każdy z jego przycisków bocznych może pracować monostabilnie lub bistabilnie (CC/Note Hold/Togle) oraz w dowolny sposób zmieniać banki – np. każde kolejne wciśnięcie jednego przycisku to zmiana sekwencyjna; każdy przycisk przypisany jest do aktywacji jednego banku; jeden przycisk zwiększa, a drugi zmniejsza numer banku itd.

Przyciski enkoderów mogą pełnić szereg funkcji, w tym zmiana/przełączanie nut lub kontrolerów CC, resetowanie ustawienia enkodera, jego przejście w tryb wysokiej rozdzielczości albo zmiana funkcji enkodera po wciśnięciu lub tylko podczas przyciskania. Co więcej, każdy z enkoderów może być zdefiniowany do pracy na innym kanale MIDI (z 16 dostępnych) z wybranym numerem nuty MIDI, w trybie CC (kontrolerów ciągłych) lub jako źródło komunikatów o wysokości nuty.

Każdy enkoder w kontrolerze ma własny układ scalony, który z nim współpracuje. Podobnie jest w przypadku sterowania świeceniem diod enkodera.

Wszystko to pozwala zdefiniować Twistera jako kontroler tych elementów w naszym programie DAW, które odbierają komunikaty MIDI. Przykładowo, aktywując jeden bank możemy sterować pracą jednego lub więcej instrumentów wirtualnych (ponieważ funkcjonalność każdego enkodera można zmieniać); przełączając bank przechodzimy w tryb regulacji ustawień korektorów czy procesorów dynamiki; kolejny bank umożliwi regulację poziomów i panoramy, i tak dalej.

Bardziej zaawansowani użytkownicy zapewne pokuszą o się tworzenie własnym map kontrolerów, czyli pełne oprogramowanie urządzenia w taki sposób, by odpowiadało ich potrzebom. Orientację w tym, co akurat regulujemy, znacząco ułatwiają zmieniające swe kolory łuki pod enkoderami, których kolorystykę także można uwzględnić podczas programowania. Dokonuje się go we wspomnianym już programie Midifighter Utility, który uwzględnia wszystkie aspekty pracy kontrolera. Trzeba jednak pamiętać, że zmiany w kontrolerze nie dokonują się w czasie rzeczywistym – za każdym razem trzeba przesłać zmienione polecenia lub ich zestaw kliknięciem przycisku "Send To Midifighter". Dopiero wtedy edycja zostanie „zauważona” przez kontroler.

Gdy jednak ktoś nie ma ochoty samodzielnie programować urządzenia, może skorzystać z całej gamy map dostępnych wraz z opisem i filmem z prezentacją na stronie maps.djtechtools.com. Aktualnie obejmują one głównie różnego typu konfiguracje stworzone pod kątem programu NI Traktor, ale znajdziemy też mapy dla Live, Bitwiga i DJ Pro. Zdecydowana ich większość przystosowana jest do wykorzystania przez didżejów, ale niektóre z nich można adaptować także pod kątem produkcji muzycznej.

DJ Techtools Midifighter Twister w praktyce

Trudno jest jednoznacznie ocenić funkcjonalność urządzenia, bo z uwagi na swoją uniwersalność wymyka się ono wszelkim kwalifikacjom. Bez wątpienia Midifighter Twister jest jednym z najbardziej wszechstronnych urządzeń tego typu na rynku. Mając cztery banki ustawień, po 16 dwufunkcyjnych enkoderów w każdym z nich, możemy obsłużyć do 128 parametrów. Liczba ta może być jeszcze większa dzięki różnego typu kombinacjom możliwym do zastosowania przez kreatywnych programistów. Twister ma w tym względzie duży potencjał, ponieważ przewidziano dla niego obsługę wtyczek pisanych w Java Script. Jednak i bez tego, w samym tylko Midifighter Utility mamy całą gamę możliwości nie tylko związanych z konfiguracją i przypisaniem manipulatorów, ale też sposobem wyświetlania wskazań, kolorystyką, zachowaniem się przycisków, enkoderów itp. Poza przełączaniem banków jest też nadrzędna nad nimi funkcja importu ustawień (File > Import Settings), która dodatkowo zwiększa potencjał kontrolera.

Midifighter Utility to program dla komputerów PC i Mac, w którym możemy skonfigurować kontroler na poziomie niedostępnym dla większości urządzeń tego typu. Pomyślano nawet o oknie monitora zdarzeń MIDI, by móc dokładnie śledzić przychodzące i wychodzące komunikaty.

Gros potencjalnych użytkowników chciałoby zatem mieć dostęp do wielu różnych map dla różnych programów DAW, wtyczek czy konkretnych konfiguracji. A z tym, póki co, jest krucho, jeśli nie ma się Traktora lub Live. Pozostaje jedynie liczyć na społeczność DJ Techtools, ponieważ istnieje cały system rozpowszechniania stworzonych map, a także ich oceny i komentowania. Oczekiwałbym jednak, że producent zadba choćby o podstawowe szablony dla kilku najpopularniejszych DAW.

Gałki enkoderów lekko się chwieją, a stawiany przez nie opór nie jest dokładnie taki sam w przypadku każdego manipulatora. Wprawdzie różnice są niewielkie, ale wyczuwalne. Implementacja zmiany dokonanej w Midifighter Utility na płaszczyźnie samego urządzenia, czyli czas, jaki mija od kliknięcia Send To Midifighter do momentu aktywacji edycji w kontrolerze to ok. 3 sekund. Sama zmiana banków, która odbywa się w oparciu o RAM mikrokontrolera, dokonuje się jednak natychmiastowo. Czułość enkoderów oraz balistykę wprowadzanych nimi zmian można w dużym zakresie definiować, jednak testując urządzenie aplikacją MIDI Monitor zauważyłem, że niektóre enkodery potrafią przy pewnych ustawieniach i lekkim puknięciu gałki wysyłać komunikaty o zmianie wartości CC. I na koniec tej krótkiej listy zażaleń: wbrew oficjalnym informacjom, że urządzenie jest produkowane w USA, jest to produkt dalekowschodni. Podobnie jak 99,99% innej elektroniki, z której na co dzień korzystamy.

Podsumowanie

Midifighter Twister jest kontrolerem, który pozostanie uniwersalnym i w pełni funkcjonalnym narzędziem tak długo, jak długo będzie istniał format MIDI. A że nic nie wskazuje na to, by w dającym się przewidzieć czasie coś go miało zastąpić, urządzenie DJ Techtools jawi się jako bardzo dobra inwestycja. Jest solidnie wykonane, wszechstronne i ma duży potencjał w zakresie dalszego rozwoju.

Cena dość jednoznacznie określa krąg potencjalnych użytkowników. Są to osoby, które oczekują czegoś więcej niż standardowy kontroler, chcące mieć porządnie wykonany sprzęt, który pracując w trudnych warunkach przetrwa długie lata. W zależności od upodobań i potrzeb można kupić kontroler w kolorze czarnym lub białym. Ten drugi to wyraźny ukłon w stronę dużej grupy didżejów (zwłaszcza w USA), którzy pracują na weselach. Bardzo często jednym z wymogów jest to, aby sprzęt didżejski nie rzucał się w oczy na ozdobionym biało stole. No cóż – nasz klient, nasz pan...

Z pozoru niczym nie wyróżniający się spośród wielu innych, podobnych mu kontrolerów Midifighter Twister okazał się urządzeniem nieprzeciętnym. W tym zakresie funkcjonalnym trudno będzie znaleźć mu godnego konkurenta. I nie ma się czemu dziwić, bowiem firma DJ Techtools nie znalazła się w tej branży przypadkowo. Przez ponad 10 lat swojej obecności na rynku zgromadziła mnóstwo doświadczeń i zaskarbiła sobie zaufanie wielu klientów. Pójście w stronę tworzenia takich kontrolerów MIDI jak Twister, to efekt doskonałej znajomości rynku i jego potrzeb, a nie działanie na zasadzie „a może się uda”. W rezultacie otrzymujemy dobrze przemyślany produkt, którym powinien zainteresować się każdy muzyk, producent i didżej poważnie traktujący swoje zajęcie.

 

Nasze spostrzeżenia

+ ponadprzeciętna funkcjonalność
+ możliwość zdefiniowania czterech banków ustawień
+ pełna swoboda w zakresie programowania
+ solidne wykonanie
+ wyjątkowa kolorystyka wskazań ułatwiająca obsługę
+ kompletna implementacja MIDI
+ duże możliwości w zakresie dalszego rozwoju

- brak fabrycznych map dla najważniejszych DAW
- nieco zbyt luźne enkodery, jak na profesjonalny sprzęt

 

Zakres zastosowań

- w założeniach producenta kontroler przeznaczony jest głównie dla didżejów, ale jego funkcjonalność jest znacznie większa, obejmując wszystkie etapy produkcji muzycznej w oparciu o oprogramowanie DAW
- przystosowany głównie do pracy na żywo, umożliwiając obsługę wszystkich programów, wtyczek i urządzeń odbierających komunikaty MIDI

 

Informacje

Funkcja w pełni programowalny kontroler MIDI przeznaczony do współpracy z komputerami PC i Mac
Manipulatory 16 enkoderów z funkcją przycisku i wymiennymi gałkami, 6 przycisków funkcyjnych do obsługi banków
Zasilanie z komputera, przez USB
Wymiary 154x154x57 mm
Waga 0,55 kg
Producent DJ Techtools
Dystrybucja Sound Station