Więcej...

Audio-Technica ATH M-60x - słuchawki dynamiczne

Sprzęt studyjny | 29.12.2018  |  Artur Kraszewski
Marka:  Audio-Technica

Słuchawki M-60x skierowane są do nieco innego odbiorcy niż popularne M-50x – głównie operatorów dźwięku, muzyków i realizatorów; ogólnie rzecz biorąc – profesjonalistów.

Tym, co łączy M-60x z modelem M-50x są te same przetworniki dynamiczne z 45-milimetrową membraną, neodymowym magnesem oraz aluminiową cewką powlekaną miedzią. Oba produkty mają też całkowicie zamkniętą konstrukcję. I na tym podobieństwa, nie licząc solidnego wykonania i najwyższej jakości, w zasadzie się kończą.

Konstrukcja Audio-Technica ATH M-60x

M-60x są słuchawkami nausznymi, w których poduszki przylegają bezpośrednio do małżowin. To jeden ze sposobów zapewnienia większej izolacji od dźwięków otoczenia, stawiający też spore wymagania w kontekście jakości materiałów, z których wykonano poduszki. Takie słuchawki mają na ogół większy profil niż wokółuszne i bywają mniej komfortowe. Ale nie w tym przypadku. Sposób, w jaki wytworzono poduszki w M-60x pozwala na wygodną pracę przez dłuższy okres czasu, bez szczególnie negatywnych efektów, jak uczucie nadmiernego ucisku czy brak dostępu powietrza do skóry (choć wrażenie „czerwonych uszu” pozostaje). W tym zakresie Audio-Technica ma duże doświadczenie i korzysta ze sprawdzonych materiałów. Tym bardziej, że sposób kontaktu słuchawek z naszymi uszami ma bardzo istotne znaczenie dla akustyki całego systemu i w konsekwencji dla brzmienia.

O wygodzie słuchawek w dużej mierze decydują miękkie poduszki wykonane z cienkiej, ale wytrzymałej ekologicznej skóry wypełnionej akustyczną pianką z pamięcią kształtu. Odłączany kabel mocowany jest do lewego nausznika.

Taka konstrukcja M-60x znajduje swoje odzwierciedlenie pod postacią większej o 3 dB efektywności niż w przypadku M-50x. Inne parametry są bez zmian – pasmo przenoszenia zawiera się w przedziale 15 Hz-28 kHz, maksymalna moc wejściowa dla 1 kHz to 1,6 W, a impedancja wynosi 38 Ω.

Z uwagi na przeznaczenie różnice między M-50x a M-60x występują także pod względem konstrukcji. Opisywane słuchawki nie składają się i mają zewnętrzną regulację wysokości zawieszenia. Pałąk nośny jest znacznie węższy, ale wciąż dobrze wyściełany, miękki i wygodny. Docisk słuchawek do uszu dobrano optymalnie – jest wystarczający, by słuchawki nie spadały przy gwałtowniejszym ruchu głowy, a jednocześnie na tyle delikatny, by nas nie uciskały. Wszystko to sprawia, że jak na słuchawki nauszne M-60x są wyjątkowo wygodne.

W zestawie znajdziemy trzy różne kable połączeniowe, odłączane od słuchawek i blokowane przy podłączeniu: spiralny kabel o długości 1,2-3 m, 3-metrowy kabel prosty oraz przeznaczony do urządzeń przenośnych prosty kabel o długości 1,2 m. Wszystkie zakończone są wtykiem TRS 3,5 mm przystosowanym do dołączonej, przykręcanej przejściówki na TRS 6,3 mm. Jest także mieszek transportowy ze sztucznej skóry.

Audio-Technica ATH M-60x w praktyce

Charakterystyka brzmieniowa słuchawek odpowiada ich przeznaczeniu: dźwięk ma być mocny, czytelny i obejmować szerokie pasmo. Niskie częstotliwości przetwarzane są efektywnie i bez typowej dla konsumenckich słuchawek nadmiernej ich reprezentacji. Pozostają wyrównane i w odpowiedniej proporcji do pozostałych częstotliwości, nie maskując ich w żaden sposób. Środek jest bardzo czytelny, a wszystkie częstotliwości odpowiedzialne za wyrazistość głosu dominują w brzmieniu M-60x. Przy produkcji muzycznej nie musi to być zaletą, ale tam, gdzie ważna jest optymalna reprezentacja szczegółów, taka charakterystyka sprawdza się doskonale. Podobnie jest w przypadku najwyższych częstotliwości, które dobrze komponują się z resztą pasma.

Charakterystyka częstotliwościowa słuchawek (bez uwzględnienia krzywej HRTF) wraz z charakterystyką rozkładu drugiej i trzeciej harmonicznej. Te ostatnie nie należą do najniższych, ale są wyrównane w całym paśmie, co świadczy o wysokiej jakości 45-milimetrowych przetworników użytych w ATH-M60x.

Poziom zniekształceń harmonicznych jest wyrównany w całym zakresie przetwarzania i choć do najniższych nie należy, to nie różni się od wartości typowych dla słuchawek z tego i wyższego przedziału cenowego.

Podsumowanie

Audio-Technica ATH M-60x to wysokiej jakości, doskonale wykonane słuchawki przeznaczone do intensywnej pracy. Są niewielkie, zgrabne, wygodne, oferują bardzo czytelny dźwięk, a ich brzmienie doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie kontrola szczegółów ma istotne znaczenie. Jeśli ktoś uzna, że w zastosowaniach muzycznych, zwłaszcza przy głośniejszym odsłuchu M-60x mają zbyt pudełkowe brzmienie, to proponuję na sumie nieznacznie stłumić oktawę w zakresie 1-2 kHz, używając dobrego filtru pasmowego 1,5 kHz z dobrocią 0,7. Moim zdaniem nie są to jednak słuchawki do miksu czy oceny jakości kompleksowych materiałów muzycznych, ale typowe profesjonalne słuchawki kontrolne. I w tym zakresie zastosowań sprawdzają się znakomicie.

 

Nasze spostrzeżenia

+ solidne wykonanie
+ wysoka jakość zastosowanych materiałów
+ niewielkie rozmiary i waga
+ trzy rodzaje odłączanych kabli w zestawie
+ czytelny przekaz dźwięku
+ wysoka efektywność
+ dobra izolacja od dźwięków otoczenia

- ograniczona funkcjonalność w zakresie pracy z miksem i odsłuchem muzykiZakres zastosowań

- profesjonalne słuchawki nauszne przeznaczone do monitoringu sygnału audio przy zachowaniu odpowiednio wysokiej izolacji
- dedykowane dla reporterów, realizatorów live i operatorów dźwięku w radiu i telewizji

 

Informacje

Funkcja słuchawki dynamiczne, nauszne, zamknięte, z odłączanym kablem; trzy kable w zestawie
Przetworniki membrana 45 mm, magnes neodymowy, cewka z drutu aluminiowego powlekanego miedzią
Pasmo przenoszenia 15 Hz-28 kHz
Maks. moc wejściowa 1,6 W dla 1 kHz
Efektywność 102 dB SPL A
Impedancja 38 Ω
Waga 200 g (bez kabla)
Dystrybucja Konsbud Audio
Producent Audio-Technica