Więcej...

Midiplus Smartpad - kontroler MIDI

Sprzęt studyjny | 24.02.2019  | Jarosław Stubiński
Marka:  Midiplus

Smartpad to budżetowy kontroler MIDI podłączany do komputera przez USB, którego zakres zastosowań nie ogranicza się jedynie do współpracy z Ableton Live.

64 pady RGB, 8 enkoderów oraz 24 przyciski to koncepcja znana z Launchpada firmy Novation, połączonego z pojedynczym segmentem manipulatorów obrotowych z Launch Control. W zakresie sterowania pracą programu Ableton Live to w zasadzie powszechnie przyjęty standard, powielany w rozwiązaniach wielu różnych producentów. W tym wypadku za cenę 279 zł, która wydaje się więcej niż atrakcyjna.

Wykonany z tworzywa korpus Smartpada spoczywa na stalowej podstawie i czterech gumowych nóżkach. W testowanym egzemplarzu obudowa była nieznacznie wypaczona, co sprawiało, że kontroler nie leżał idealnie równo na podłożu, zatem warto to sprawdzić przed zakupem. Przy tej cenie urządzenia trzeba się liczyć z tym, że nie wszystko będzie doskonałe.

Midiplus Smartpad i Ableton Live

W instrukcji obsługi, którą pod postacią pliku PDF można odszukać w internecie (www.midiplus.com.tw), producent deklaruje, że Smartpad jest przeznaczony do współpracy z Ableton Live od wersji 9. Po wcześniejszym wskazaniu KeyPad jako kontrolera MIDI, w ustawieniach programu jako porty wejścia i wyjścia wybieramy SmartPad. Na stronie producenta znajdziemy też sesję demonstracyjną i aktualizację firmware, choć tej ostatniej można teoretycznie dokonać tylko z wykorzystaniem komputerów Windows. Teoretycznie, ponieważ sztuka ta w Windows 10 się nie udała, a towarzysząca oprogramowaniu instrukcja obsługi jest kompletnie niezrozumiała i zupełnie nieprzydatna.

Jednym ze sposobów na uniknięcie mapowania w Live jest import sesji zamieszczonej na stronie producenta, usunięcie wszystkich klipów i zapisanie „czystej sesji” jako szablonu.

Po załadowaniu sesji demonstracyjnej możemy przyjrzeć się funkcjonalności kontrolera, który daje szybki dostęp do aktywowania klipów i scen, a także obsługi torów kanałowych. Gdy jednak otworzymy nową sesję, wówczas wszystkie przypisania są niedostępne i należy dokonać mapowania korzystając z funkcji MIDI Learn oferowanej przez Live. Kontroler zatem nie jest narzędziem do sprzętowej obsługi programu, ale sterownikiem wszystkich tych elementów aranżacji i konfiguracji sesji, które wcześniej stworzymy w Live.

Midiplus Smartpad w praktyce

Jako uniwersalny kontroler MIDI Smartpad został zorganizowany całkiem interesująco. Przyciski z lewej strony zmieniają funkcjonalność całego banku enkoderów i jako takie nie wysyłają żadnych komunikatów. Same enkodery obsługują łącznie 64 parametry CC, w tym Bank Select, Modulation Wheel, Breath Control, Foot Control, Portamento Time i szereg innych. Pady oraz przyciski numeryczne z prawej strony wysyłają komunikaty MIDI Note, ale bez informacji na temat dynamiki, jedynie w trybie włącz/wyłącz.

Cztery lewe przyciski umieszczone na dole przesuwają wartości MIDI Note o 8 półtonów w górę i w dół oraz o półton w lewo i prawo. Zakres owych przesunięć dla górnego lewego padu to od C-2 do E7 w pionie i od C-2 do G#-2 w poziomie.

W trybie Set kontroler może służyć jako wygodny i bardzo szybki w obsłudze 8-kanałowy regulator szeregu parametrów przełączanych przyciskami z lewej strony.

Wciskając umieszczony na dole przycisk Set, a następnie przycisk Volume, kolumny padów domyślnie zmieniają się w regulatory głośności dla grupy ośmiu kanałów, z sygnalizowaniem ustawienia podświetleniem padów. Dolny pad w kolumnie to wartość 0, a górny to 127. Odstępy między poszczególnymi padami dobrano tak, by zachować logarytmiczną zmianę poziomów. To samo odnosi się też do regulacji wysyłek i panoramy.

W trybie Mode 1 przesuwanie wartości MIDI Note dla padów nie działa, a w trybie Mode 2 działa tylko w poziomie, pozwalając jednocześnie na transmitowanie m.in. komunikatów SysEx, MTC i innych tego typu.

Podsumowanie

Mimo kilku elementów świadczących o budżetowości kontrolera, takich jak brak Velocity, dość twarde pady i całkowity brak jakiegokolwiek oprogramowania, Smartpad prezentuje się interesująco. Jest uniwersalnym kontrolerem MIDI, który można dostosować do współpracy z każdym systemem oferującym funkcję MIDI learn i wykorzystać do całej gamy prac, nie związanych z zastosowaniami wykonawczymi o charakterze profesjonalnym. Za niedużą sumę pieniędzy otrzymujemy solidnie wykonane urządzenie z bogatym zestawem manipulatorów. Choć funkcjonalnie Smartpad jest dość odległy od zawodowych urządzeń dedykowanych do współpracy z Live, to nic nie stoi na przeszkodzie, by można go było wykorzystać jako pierwszy kontroler tego typu dla osób początkujących czy jako narzędzie dla eksperymentatorów.

 

Nasze spostrzeżenia

+ uniwersalność i wysoka funkcjonalność za atrakcyjną cenę
+ solidne wykonanie
+ zasilanie przez USB

- brak oprogramowania, opisu implementacji MIDI oraz rzetelnej instrukcji
- pady nie reagują na szybkość nacisku

 

Zakres zastosowań

- uniwersalny kontroler MIDI dla osób początkujących i eksperymentatorów
- poprzez mapowanie w programie DAW lub jakimkolwiek odbierającym komunikaty MIDI można w szerokim zakresie zmieniać jego tryb pracy

 

Informacje

Funkcja uniwersalny kontroler MIDI
Manipulatory 64 pady RGB bez dynamiki, 8 enkoderów, 16 przycisków funkcyjnych (zmieniających konfigurację padów i enkoderów), 8 przycisków operacyjnych
Zasilanie zewnętrzne, przez USB, 20 mA
Wymiary 260x260x38 mm
Waga 1,1 kg
Dystrybucja Sound Station Sp. z o.o.
Producent Midiplus