Beat Bars EX2M, FS2M - adaptery MIDI USB

Sprzęt studyjny | 22.07.2019  | Jarosław Stubiński
Marka:  Beat Bars

Niby rzecz oczywista, ale często bywa swoistym brakującym ogniwem w bazującym na komputerze systemie do produkcji muzyki.

EX2M i FS2M to zgrabne urządzenia o wymiarach nieco większych od standardowego pendrive’a, wyposażone tylko w dwa złącza: TRS i USB. Pierwsze z nich pozwala konwertować ruchy kontrolera nożnego zwanego pedałem ekspresji na ciągi komunikatów MIDI, a drugie robi to samo w przypadku przycisków. W obu scenariuszach MIDI transmitowane jest do komputera przez USB i tą drogą urządzenia otrzymują też zasilanie. Adaptery zapakowane są w pudełka, które dość jednoznacznie sugerują ich ekspozycję w sklepach dla użytkowników sprzętu z logiem nadgryzionego jabłka, a oprócz samych urządzeń znajdziemy w nich 15-centymetrowy kabel USB micro/USB A. EX2M i FS2M mogą współpracować zarówno z komputerami OS X, jak i PC oraz Linuks.

Producentem adapterów Beat Bars jest firma NILSON sp. z o.o. mająca swoją siedzibę we Wrocławiu. Tam też powstają urządzenia, które za równowartość 59 euro brutto każde, można nabyć internetowo wraz z bezpłatną wysyłką. Ze strony producenta możemy pobrać bezpłatną aplikację Beat Bars Adapter Config, która automatycznie wykrywa rodzaj podłączonego urządzenia, dla EX2M udostępniając zakładkę Pedal, a dla FS2M zakładki Switch 1 i Switch 2. W każdej z nich możemy ustawić kanał MIDI oraz zdefiniować rodzaj i ustawienia komunikatów.

Potencjalna konkurencja

Marka Beat Bars znalazła interesującą niszę rynkową, ponieważ na rynku praktycznie nie ma podobnych produktów, jeśli nie liczyć TEControl USB MIDI Pedal Controller, dostępnego w identycznej cenie i przeznaczonego do współpracy z pedałem ekspresji. Jedyna znacząca różnica między produktem szwedzkiej firmy a EX2M polega na tym, że oprogramowanie TEControl pozwala na zapisywanie i odczytywanie presetów użytkownika, oferuje więcej możliwości konfiguracyjnych (z graficzną edycją reakcji na zmiany, filtracją i monitoringiem MIDI włącznie), a także udostępnia obszerną dokumentację.

Beat Bars EX2M i FS2M w praktyce

EX2M domyślnie współpracuje z pedałami ekspresji, a zatem potencjometrami, które zmieniają swoją rezystancję pomiędzy trzema stykami złącza TRS. Urządzenie standardowo obsługuje każde z dostępnych na rynku urządzeń (za wyjątkiem kontrolerów Line 6, działających w oparciu o złącze dwustykowe TS), udostępniając też funkcję Reversed, gdyby zaszła konieczność zmiany kierunku działania kontrolera. Poza wyborem kanału możemy wskazać typ komunikatów (CC, Pitchbend, polifoniczny i kanałowy Aftertouch). Aktywując CC (kontroler ciągły) wybieramy każdy jego numer, do 119 włącznie, wskazując wartości graniczne dokonywanych zmian z możliwością kalibracji zakresu pracy kontrolera. Mając tak szerokie możliwości konfiguracji możemy wykorzystać posiadany przez nas pedał ekspresji do sterowania dowolnymi parametrami w naszym programie DAW, instrumencie wirtualnym lub wtyczkowym procesorze efektów. Możliwości te docenią głównie klawiszowcy oraz gitarzyści – w pierwszym przypadku stosując modulację dowolnego parametru brzmienia, a w drugim sterując efektami, takimi jak np. wah-wah lub pitchshifter. Warto jednak pamiętać, aby przy podłączaniu urządzenia najpierw podłączyć kontroler, a dopiero potem wtyczkę USB.

Bezpłatna aplikacja Beat Bars Adapter Config automatycznie wykrywa podłączony adapter, pozwalając na zdefiniowanie kanałów transmisji oraz parametrów komunikatów MIDI wysyłanych przez USB. W przypadku kontrolera nożnego możliwa jest kalibracja skrajnych pozycji.

Z kolei FS2M może współpracować z footswitchem wyposażonym w jeden lub dwa przyciski, z niezależną konfiguracją każdego z nich. Oprócz kanału MIDI wybieramy tryb komunikatów (Control Change lub Program Change), a także sposób dokonywania zmian (on/off, impuls, przełączanie, góra/dół, zmiana kontrolera, zmiana programu). W ten sposób zyskujemy możliwość przełączania brzmień, włączania efektów, sekwencyjnej zmiany parametrów i każdej innej funkcji typu włącz/wyłącz/przełącz dostępnej przez MIDI. Oba urządzenia dają możliwość wykorzystania już posiadanych przez nas, standardowych kontrolerów nożnych w dowolnej aplikacji komputerowej i wtyczce reagującej na polecenia MIDI. Sprawdzi się to zwłaszcza tam, gdzie nie ma możliwości użycia funkcji MIDI Learn. Ale nawet gdy takowa jest, EX2M oraz FS2M są najprostszymi i najbardziej dostępnymi cenowo urządzeniami pozwalającymi zintegrować analogowe, pasywne kontrolery nożne ze światem MIDI.

Nasze spostrzeżenia

+ możliwość wykorzystania standardowych kontrolerów nożnych w wirtualnym środowisku DAW
+ duże możliwości konfiguracji z wykorzystaniem dołączonego oprogramowania
+ prosta obsługa i wysoka funkcjonalność
+ możliwość pracy w trybie programowania i MIDI Learn

- brak filtracji komunikatów CC w EX2M

 

Zakres zastosowań

- wygodne narzędzia pozwalające wzbogacić nasze możliwości kontroli funkcji i parametrów w ramach środowiska DAW za pomocą już posiadanych kontrolerów nożnych
- funkcjonalne rozwiązanie w zakresie sterowania podstawowymi parametrami brzmieniowymi, zmiany presetów oraz włączania/wyłączania i przełączania wybranych funkcji w programach, instrumentach i efektach wirtualnych
- przeznaczone głównie dla klawiszowców i gitarzystów

 

Informacje

EX2M Obsługa komunikatów MIDI Channel, Control Change, Pitch Bend, Aftertouch
FS2M Obsługa komunikatów MIDI Channel, Control Change, Program Change; przełączanie On/Off (2 wartości MIDI), Impulse, Toggle Ctrl/Prgm, Up/Down Ctrl/Prgm
Kompatybilność OS X 10.11 i wyższy, Windows 8 (64 bity) i wyższy, Linux ze środowiskiem Java SE Runtime Environment 10 i wyższym
Obsługa MIDI systemowa, Class-Compliant (MIDI over USB)
Zasilanie przez USB, maks. 20 mA
Wymiary 78x36x21 mm
Waga 37 g
cena 59 EUR - EX2M
59 EUR - FS2M
Producent NILSON sp. z o.o.
Cena
240,00 zł
Producent
Beat Bars
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
czerwiec 2019
Kup teraz
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó