Marantz Professional Umpire - mikrofon USB

Sprzęt studyjny | 07.10.2019  | Artur Kraszewski
Marka:  Marantz Professional

Nabiurkowe mikrofony z wyjściem USB cieszą się dużą popularnością wśród podcasterów i youtuberów nie tylko ze względu na wygodę i funkcjonalność, ale i dawanie poczucia bycia prawdziwym nadawcą – takim jak z historycznych zdjęć z lat 50. ubiegłego wieku.

Na rynku znajdziemy szereg mikrofonów tego typu, a i sama firma Marantz ma w swojej ofercie takie systemy audio-wideo jak Turret i AVS czy mikrofon z zestawem Pod Pack 1. Umpire jest zgrabnym uzupełnieniem tej kolekcji.

Konstrukcja Marantz Professional Umpire

Sam mikrofon wraz z elektroniką zamknięty jest w obudowie typu „bullet” wykonanej z tworzywa, elastycznie zawieszonej w uchwycie zintegrowanym z filtrem przeciwpodmuchowym. Wszystko to natomiast przytwierdzono do aluminiowego statywu, stawianego na biurku, pozwalającego na zmianę kąta nachylenia mikrofonu w płaszczyźnie pionowej. Na dole obudowy Umpire wyprowadzono kabel zakończony złączem USB A oraz przełącznik aktywujący tłumik 10 dB w przypadku głośniejszych sygnałów. Mikrofon można przechylać w zakresie ok. 180 stopni kątowych i choć zachowuje on dość stabilną pozycję, to nie ma żadnej możliwość jej zablokowania ani wyjęcia mikrofonu z uchwytu – wszystko stanowi jedną całość.

Mikrofon wyposażony jest w kapsułę elektretową z membraną o średnicy 12,5 mm (wymiar zewnętrzny kapsuły to 14 mm), zamocowaną na gumowym elemencie amortyzującym, w połączeniu z elastycznym zawieszeniem korpusu mikrofonu izolującym przetwornik od drgań. Wnętrze komory, w której znajduje się kapsuła wyściełane jest cienką warstwą pianki akustycznej, której głównym zadaniem jest zabezpieczenie przetwornika przed podmuchami towarzyszącymi zgłoskom wybuchowym, ale też redukcja odbić dźwięku, które mogą się pojawić w zamkniętej przestrzeni z kapsułą. Od strony elektronicznej Umpire bazuje na klasycznym w takich zastosowaniach układzie C-Media CM6327, pełniącym rolę kodeka i kontrolera USB. Całość wykonano starannie, z zachowaniem wszystkich standardów w tym przedziale cenowym, a konstruktorzy pomyśleli nawet o tym, aby podłączyć do masy zewnętrzne, metalowe osłony korpusu mikrofonu. To pozwoliło stworzyć coś na podobieństwo klatki Faradaya, nieodzownej w przypadku przetworników pojemnościowych.

Marantz Professional Umpire w praktyce

Męski głos lektorski w odległości ok. 20 cm od mikrofonu nagrywany jest z poziomem średnim ok. -26 dBu, co daje duży zapas na bezproblemowe przetworzenie transjentów. Dynamika, pasmo przenoszenia oraz poziom szumów własnych w zupełności wystarczają do zastosowań podcastowych. W nagranym materiale nie ma zbyt dużego poziomu sybilantów ani niskotonowych podmuchów – głos jest czysty, klarowny i zrównoważony. Mimo nerkowej charakterystyki pogłos pomieszczenia jest w pewnym stopniu słyszalny, co może być istotne wtedy, gdy materiał poddamy głębokiej kompresji. Podczas obróbki warto zadbać o odfiltrowanie częstotliwości poniżej 80 Hz, które, mimo efektywnego zabezpieczenia kapsuły przed infradźwiękami, mogą się pojawić np. przy opieraniu rąk o biurko, pisaniu na klawiaturze czy przesuwaniu różnych przedmiotów.

Odsłuch sygnału z mikrofonu musi być dokonywany za pośrednictwem toru monitorowego programu audio, z którego korzystamy, należy się zatem liczyć z pewnym opóźnieniem. W przypadku komputerów Mac i przy ustawieniu bufora Core Audio na 128 sampli, będzie ono wynosić ok. 9 ms (od wejścia do wyjścia). Podobne wartości uzyskamy też w komputerach PC, pod warunkiem skorzystania ze sterowników ASIO i programów, które z nimi współpracują. Jako że Marantz nie dostarcza własnych sterowników, najlepiej będzie użyć bezpłatnych ASIO4All.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę cenę mikrofonu, jego funkcjonalność, walory użytkowe oraz jakość nagranego dźwięku (pamiętając, że jest on 16-bitowy z próbkowaniem do 48 kHz), Umpire prezentuje się bardzo interesująco. Trudno oczekiwać od niego jakości rozwiązań profesjonalnych, ale też nie każdy podcaster czy ktoś, chcący nagrywać niezobowiązujące materiały lektorskie od razu musi kupować specjalistyczny system. W takiej bowiem sytuacji konieczny będzie zakup mikrofonu, interfejsu audio, dedykowanego statywu oraz filtru przeciwpodmuchowego, co może się zamknąć kwotą rzędu 2.000 zł. Przeznaczony do zastosowań stricte amatorskich Umpire oferuje to wszystko za 259 zł. Tanio, praktycznie i wygodnie.

 

Nasze spostrzeżenia

+ łatwy w obsłudze, funkcjonalny system podcastowy audio
+ zintegrowanie mikrofonu, statywu nabiurkowego, elastycznego uchwytu oraz filtru przeciwpodmuchowego w jednym urządzeniu
+ czytelne, dobrze wyważone brzmienie głosu

- dość duża wrażliwość na akustykę pomieszczenia
- stale świecące niebieskie światło

 

Zakres zastosowań

- mikrofon nabiurkowy USB do nagrań podcastów, komunikacji internetowej i prostych rejestracji lektorskich

 

Zobacz także test wideo:
The One Smart Piano Keyboard Pro - cyfrowe pianino
The One Smart Piano Keyboard Pro - cyfrowe pianino
Czy faktycznie Smart Piano The One Keyboard Pro to pianino, które nauczy Cię grać? Na to pytanie odpowie Tomasz Wróblewski, Redaktor Naczelny EiS.

Informacje

Przetwornik pojemnościowy, elektretowy, membrana 12,5 mm, charakterystyka nerkowa
Pasmo przenoszenia 80 Hz-15 kHz
Czułość -34 dBV (1 Pa, 1 kHz)
Równoważny poziom szumów 12 dB SPL A
Konwersja 32/44,1/48 kHz, 16 bitów
Połączenie z komputerem USB 2.0, Class Compliant
Zasilanie przez USB
Wymiary 126x188x139 mm
Waga 0,4 kg
Dystrybucja Audiostacja
Producent Marantz Professional
Cena
259,00 zł
Producent
Marantz Professional
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
wrzesień 2019
Kup teraz