Audient EVO 4 - interfejs audio
Na rynku jest wiele prostych interfejsów audio, zobaczmy zatem, czym wśród nich wyróżnia się urządzenie firmy Audient.
Brytyjska firma Audient już kilkukrotnie zaimplementowała swoją zaawansowaną technologię analogową w cenionych interfejsach audio USB. Jej najnowszy projekt pod postacią EVO przeznaczony jest jednak do prostszych zadań niż znane już urządzenia z serii iD. EVO to dwa interfejsy, model 4 (2 wejścia i 2 wyjścia) oraz model 8 (4 wejścia i 4 wyjścia). Przyjrzymy się bliżej temu pierwszemu.
Konstrukcja Audient EVO 4
Urządzenia ma kształt przypominający efekt do gitary. Wyposażono je w umieszczone na przednim panelu wejście instrumentalne i wyjście słuchawkowe, a także ulokowane z tyłu dwa wejścia uniwersalne combo (XLR/TRS) i dwa symetryczne wyjścia liniowe w formacie TRS 6,3 mm. Na panelu czołowym znajdziemy duży enkoder i sześć podświetlanych przycisków, a pod spodem gumowe nóżki.
Urządzenie łączy się z komputerami PC i Mac za pośrednictwem portu USB-C, tą samą drogą otrzymując też zasilanie. Może współpracować ze smartfonami i tabletami iOS, choć w ich przypadku, za wyjątkiem najnowszych modeli, należy zastosować przejściówkę USB pod kątem zasilania. Interfejsowi towarzyszy prosta aplikacja służąca do aktualizacji firmware i aktywowania funkcji loopback przy nagrywaniu wyjścia lub przekierowaniu go do innej aplikacji.
EVO 4 wykonany jest solidnie, charakteryzując się czarnym, matowym wykończeniem, wagą 360 gramów i gabarytami pozwalającym na umieszczenie interfejsu w saszetce lub kieszeni plecaka. Niewielkie wymiary i masa sprawiają jednak, że po podłączeniu wszystkich kabli trudno jest zachować jego stabilność na blacie biurka.
Audient EVO 4 w praktyce
Przyciski z lewej strony pozwalają na wybór wejścia (1 i 2), załączenie napięcia fantomowego oraz aktywację opcji automatycznej regulacji czułości Smartgain. Przyciskami z prawej wybieramy tryb pracy otoczonego diodami enkodera – jako regulatora poziomu na wyjściu lub regulatora proporcji między sygnałem nagrywanym a odsłuchiwanym. W tym ostatnim przypadku miks dokonywany jest bez opóźnienia. Zbyt duży poziom wejściowy sygnału powoduje podświetlanie przycisków wyboru wejść na czerwono.
Wszystkie przyciski mają też inne funkcje, jak wyciszanie wejść lub wyjść, łączenie wejść w parę stereo, przypisywanie napięcia fantomowego tylko do wybranego wejścia, a nawet aktywowanie regulacji panoramy w słuchawkach. Z kolei Smartgain doskonale sprawdza się przy ustawianiu optymalnej czułości dla zapewnienia jak najlepszego zakresu i zapasu dynamiki wejść.
Podsumowanie
Pod względem brzmieniowym EVO reprezentuje dobry poziom, choć cyfrowej regulacji czułości towarzyszą ciche stuki – rzecz znana także z innych urządzeń tego typu. Warto wspomnieć, że podłączenie słuchawek powoduje wyciszenie wyjść liniowych, a podanie sygnału instrumentalnego na wejście mikrofonowe skutkuje przesterowaniem.
To wszystko nie zmienia jednak faktu, że interfejs działa sprawnie i charakteryzuje się wysoką funkcjonalnością, której niekiedy nie znajdziemy nawet w droższych urządzeniach.
Nasze spostrzeżenia
+ stylowe wzornictwo+ przydatna funkcja Smartgain
+ optyczna kontrola poziomów
+ bezlatencyjny odsłuch z regulacją panoramy
+ efektowny wygląd
- podłączenie słuchawek wyłącza sygnał na wyjściach liniowych
Zakres zastosowań
- niewielki interfejs audio 2x2 o ponadstandardowej funkcjonalności, przydatny przy nagrywaniu gitar i mikrofonów oraz do odsłuchu sygnału z komputera/urządzenia iOS
Informacje
Funkcja | interfejs audio USB 2.0 Type-C, wyposażony w dwa tory wejściowe i dwa wyjściowe |
Wejścia | mikrofonowe/liniowe combo (2), dedykowane wejście instrumentalne Hi-Z |
Przetwarzanie | 24-bitowe, 44,1/48/88,2/96 kHz |
Zasilanie | poprzez USB-C |
Wymiary | 140x67x67 mm |
Waga | 0,36 kg |
Inne testy marki